Miał być ukłon dla graczy, a są wielkie kontrowersje. Skąpe kobiece stroje w Lords of the Fallen 2 nie zachwyciły wszystkich fanów

Radosław Krajewski
2026/05/05 19:10
7
0

CI Games tłumaczy się, że projekty strojów dla kobiecych postaci powstały z myślą o graczach.

Nadchodzące Lords of the Fallen 2 znalazło się w centrum gorącej dyskusji po ujawnieniu nowych projektów kobiecych pancerzy. CI Games zaprezentowało grafiki, które według wielu odbiorców przedstawiają kobiece stroje w sposób przestarzały i oderwany od standardów projektowania postaci.

Lords of the Fallen 2

Lords of the Fallen 2 – projekty pancerzy dla kobiecych postaci wywołał burzę w sieci

Zaprezentowane elementy wyposażenia budzą szczególne emocje ze względu na ich formę. Zamiast pełnić funkcję ochronną, przypominają raczej stylizowane, skąpe stroje, odsłaniające znaczną część ciała. Krytycy zwracają uwagę, że trudno mówić tu o realistycznym podejściu do pancerza, który z definicji powinien zabezpieczać postać przed obrażeniami. Wielu komentujących wskazuje, że takie stroje bardziej przypominają estetykę znaną z reklam prostych gier mobilnych niż wysokobudżetowych produkcji.

Wczytywanie ramki mediów.

Materiały zostały przedstawione przez youtuberkę TheBackgroundNPC, która przedstawiła je jako przykład projektu inspirowanego oczekiwaniami części społeczności graczy. Według tej narracji, zmiana kierunku ma odpowiadać na głosy krytykujące współczesne produkcje AAA za sposób przedstawiania kobiecych bohaterów.

Za zmianą strategii ma stać również kierownictwo CI Games, w tym jego prezes Marek Tyminski, który publicznie odnosił się do wpływu elementów społecznych i politycznych w grach. W podobnym tonie wypowiadał się wcześniej globalny dyrektor marketingu firmy, Ryan Hill.

Podczas gdy niektóre gry wideo w ostatnim czasie zdecydowały się wprowadzać do swoich doświadczeń treści społeczne lub polityczne, jasne jest, że wielu graczy tego nie docenia, a w efekcie widzieliśmy w ciągu ostatniego roku kilka głośnych premier, które nie osiągnęły sukcesu komercyjnego.

Nasze gry zawsze będą tworzone z myślą o maksymalnej przyjemności graczy i sukcesie komercyjnym, dlatego nie będziemy w przyszłości integrować żadnych agend społecznych ani politycznych, obserwując wysokie ryzyko, jakie może się z tym wiązać.

Co ciekawe, wydane w 2023 roku Lords of the Fallen nie było początkowo związane z tym kierunkiem. Dopiero aktualizacje po premierze zaczęły wprowadzać zmiany zgodne z nową filozofią firmy. Jednym z przykładów jest usunięcie neutralnych opcji typu sylwetki postaci i zastąpienie ich klasycznym wyborem płci.

Część graczy docenia projekty pancerzy kobiecych postaci i jest zachwycona, że jakieś studio wreszcie wysłuchało ich próśb. Nie brakuje również głosów krytykujących grafiki, szczególnie pod kątem niepraktyczności zaprezentowanych pancerzy. Wybrane opinie znajdziecie poniżej.

Chcę elegancji. Chcę inteligencji. Chcę stylu.

Wczytywanie ramki mediów.

Lords of the Fallen 2 wie, czego chcą gracze.

Łatwe zwycięstwo dla CI Games.

Wczytywanie ramki mediów.

Wy naprawdę słuchaliście i wprowadziliście w życie opinie graczy!

Dziękuję!

Wczytywanie ramki mediów.

Nie wiem... te zestawy pancerzy wydają się takie nie na miejscu i brakuje w nich jakiegoś natchnienia w porównaniu do prawie wszystkiego innego, co widziałem z LOTF 1 czy 2

Wczytywanie ramki mediów.

Jestem goonerem, ale ku*** mać, to jedne z najbardziej absolutnie generycznych projektów "seksownych pancerzy", jakie kiedykolwiek widziałem. Odsłonięte nogi i/lub uda, spódnice lub sukienki. Pokazujące dekolt. Po prostu zróbcie dobrą grę.

Wczytywanie ramki mediów.

Zwycięstwo za zwycięstwem za zwycięstwem...

Mam nadzieję, że społeczność graczy to widzi!

Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

Przypomnijmy, że Lords of the Fallen 2 nie ma wyznaczonej jeszcze daty premiery. Według niedawnych przecieków debiutu gry mielibyśmy spodziewać się już w sierpniu.

Lords of the Fallen 2
Lords of the Fallen 2
Lords of the Fallen 2
Lords of the Fallen 2
Lords of the Fallen 2
Komentarze
7
DDragonDD napisał:

No i nie zrozumiałeś ironii w mojej wypowiedzi w tym wypadku xD miałem na myśli to, że WOKE widzi wszędzie kontrowersje tam gdzie coś jest nie po ich myśli choćby to był najmniejszy detal. Po drugie napisałem przecież, że akurat taka kontrowersja może być jedynie częścią sukcesu lub porażki samej gry, a nie jej podstawą ;)

A ja też po prostu mówię jak to widzę. Imo prezes Tymiński ponownie postanowił lekko poorbitować tak, jak przez ostatnie lata to czynił w przypadku swoich gier i zawsze na koniec wychodziło jak w tym memie z "Chłopaków z baraków".

Kurła, no miało wyjść inaczej :D

DDragonDD
Gramowicz
06/05/2026 09:03
Muradin_07 napisał:

Jeśli jedyne, co gra ma do zaoferowania, to anti-woke... to trochę smutne, że już nie patrzymy na fajne historie, spójne światy i pewne wyzwanie w grach w stylu soulslike.

No i nie zrozumiałeś ironii w mojej wypowiedzi w tym wypadku xD miałem na myśli to, że WOKE widzi wszędzie kontrowersje tam gdzie coś jest nie po ich myśli choćby to był najmniejszy detal. Po drugie napisałem przecież, że akurat taka kontrowersja może być jedynie częścią sukcesu lub porażki samej gry, a nie jej podstawą ;)

dariuszp napisał:

To zależy. O ile rozumiem, to jest do LOTF2. Jeżeli taki będzie styl to zakładam, że cała reszta gry będzie do niego pasować. I będę spodziewał się męskich pancerzy, które będą np. odsłaniać kaloryfer czy klatę. 

W innym wypadku będą pasować jak pięść do nosa i będą używani jako negatywny przykład. Bo to by oznaczało, że robią taki aktywizm, na który narzekam, gdzie po prostu robią gest, by pokazać, że słuchają, ale tak naprawdę tylko potrzeba im internetowych punktów. I w tym wypadku byłaby to albo głupota, albo aktywizm, co w zasadzie uznaję w tym kontekście za to samo.

Chyba interesującym starszym przykładem tego typu stylu jest dla mnie MMO Terra Online. W grze była rasa Castanic. Nosili obcisłe stroje które odkrywały sporo ciała. Tylko że to był styl całej rasy. Mężczyźni również nosili się w ten sposób. Pasowało to bo był to po prostu jeden ze styli w grze. Nie pasowałoby tak bardzo, gdyby faceci nosili pełne pancerze, a kobiety, które walczą zaraz obok nich się odkrywają. Jedynie gdzie to by miało sens to gdyby społeczeństwo w grze było zorientowane na model, gdzie kobieta ma pięknie wyglądać i gotować, a facet walczyć. Ale wtedy po co w ogóle damskie pancerze w takim spłeczeństwie. 

Wg mnie można mieć jedno i drugie. Dragon's Dogma 2 wg mnie to osiągnęło. Mogłeś latać w samych majtkach praktycznie. Co zabawne, te majtki były przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Jeżeli lubisz taki styl, to po prostu tak się ubrałeś. Ja np. uwielbiam nosić pancerz płytowy. Jaram się jak elementy pancerza ze sobą kolidują, jak ten dydaje dźwięk przy ruchu. Jak pancerz, to nie tylko tekstura, ale zachowuje się prawidłowo, kiedy postać rusza się. I to mi daje DD2. I pancerze płytowe wyglądały fenomenalnie na kobiecie. 

Kobiety w tej grze wyglądają świetnie w płycie:

https://www.reddit.com/r/fashiondogma/comments/1c38fjm/have_you_noticed_certain_armor_will_have/

Że ta akcja wznieci kontrowersje, to było pewne. YouTuberka, którą zaprosili przy okazji tej akcji, z dnia na dzień urosła z kogoś, kto miał z 400 subskrybentów, do relatywnie dużego kanału, bo ktoś podesłał jej filmik Asmongoldowi. Ten jest wysoce kontrowersyjny. Więc gwarantuję, że już za to posypią się komentarze w kierunku do nich i do niej. 

Dodatkowo, BackgroundNPC, z tego, co widziałem, krytykuje ten cały design nowych gier pod "modern audience”, ale w dość stonowany sposób. Zwraca uwagę, że chcemy takie postacie jak Artur Morgan. Chcemy promować pozytywne wartości. Ale też chcemy mieć atrakcyjne postacie w grach. Tak samo jak ludzie lubią atrakcyjnych aktorów czy aktorki w filmach. Ale też nie mówi że wszystko ma wyglądać tylko tak. Chodzi o to by mieć balans. 

A ja z mojej strony zwrócę uwagę, że nie jest problemem, że dodasz do gry relatywnie brzydką postać. Overwatch miał Roadhoga. Nikt nie narzekał. Dlaczego? Bo w zasadzie gruba świnia, którą sterowaliśmy, to była jedna z kolorowych postaci. Obok małpy, kobiety pająka czy kolesia, który zamienia się w dym. Obok kolesia co zamieniał się w dym czy małpy mieliśmy fioletową kobietę w obcisłych strojach czy anioła spadającego z nieba by nas uleczyć. Dla każdego coś miłego. 

I wtedy też nikt nie narzekał, że przedstawienie kobiety jako anioła czy faceta jako świnię jest "problematyczne", bo po prostu mieliśmy całą gamę postaci, które nie pokazywały jednego kierunku kierowanego aktywizmem.

Ale np. jak Rocksteady wypuściło Suicide Squad - design postaci pokazywał jeden kierunek. Jak Concord wypuścił swoją grę, to w dużej części też tak było. Były wyjątki, ale jak przeglądałeś listę postaci z obu gier, to się zastanawiałeś, czy inspiracją dla ich kostiumów nie były worki i kosze na śmieci. 

I zwrócę uwagę na jedno. Może "classic audience" też nie istnieje. Może Lords of the Fallen 2 pójdzie w całości w tym stylu i gra się nie sprzeda, bo ludziom nie będzie się podobał bikini armor. Może skończy się tak samo jak z "modern audience" które się nie zjawia, kiedy wychodzą gry dla nich. Może ekstremalne przypadki w obie strony nie działają. Zobaczymy. Sam należe do tych co patrzą na bikini armor z politowaniem, bo wiem, co autorzy robią. Zwłaszcza ten styl jest oklepany i zgadzam się z autorem, że przypomina każde koreańskie MMO. Zresztą, Terra, o której mówiłem, to też było chyba koreańskie MMO.

Jest też możliwość że gra po prostu nie będzie zbyt dobra i dlatego się nie sprzeda.

Zobaczymy. Ale się spisałem...

Dobra, ja tylko powiem, że przeczytałem i zgadzam się w pewnych kwestiach. Koniec końców zastanawiam się na ile w tym wszystkim jest chęci przypodobania się, a na ile stworzenia naprawdę dobrego sequela. 

Bo bądźmy ze sobą szczerzy - pierwsze Lordsy wypadły tak sobie, drugie Lordsy... no niby lepiej, ale i tak średnia graczy wypada też na "dobre, bez szału". Jak się "trzecie" Lordsy wywalą, to będzie znowu poszukiwanie winnego i będą nimi prawdopodobnie "aktywiści i ludzie woke, bo nie lubią naszych gier", tak samo jak zawsze było ze zorganizowanymi grupami hejterskimi przy Sniperach.




Trwa Wczytywanie