Fani Marvela są zmęczeni uniwersum. Zaskakujące badania o widzach MCU i DC Comics

Radosław Krajewski
2022/11/20 18:00
26
0

Z kolei fani DC Comics nie są zainteresowani budowaniem jednego wielkiego świata superbohaterskiego.

Serwis Fandom zaprezentował niezwykle intrygujące badania widzów Marvela i DC Comics oraz innych konsumentów filmowych, serialowych i growych rozrywek. Portal przeprowadził ankietę na 5 tysiącach osób w wieku od 13 do 54 lat, a także zaprezentowali wnioski z „własnej obserwacji” ze swojej platformy z ponad 300 milionów użytkowników miesięcznie. Wynika z nich, że fanów można podzielić na cztery podkategorie:

Fani Marvela są zmęczeni uniwersum. Zaskakujące badania o widzach MCU i DC Comics

Fani Marvela są przeładowani nowymi produkcjami, ale nie zrezygnują z oglądania kolejnych

Adwokaci: to podstawowa baza fanów, opisywana jako „głęboko inwestująca swój czas we franczyzę”, tak bardzo, że stało się to „częścią tego, kim są”. Najczęściej oglądają treści w ciągu pierwszych kilku dni od ich udostępnienia. Niektóre franczyzy z dużą liczbą adwokatów to Marvel, Rick and Morty, Harry Potter, DC, Gwiezdne wojny i Stranger Things.

Intencjonaliści: Ci fani — którzy stanowią średnio największy segment bazy fanów franczyzy — są bardziej wymagający, pod względem marketingu i recenzji, a także opowiadania konkretnych historii oraz aktorów i filmowców stojących za projektami. Najprawdopodobniej obejrzą dany tytuł w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Franczyzy z dużą liczbą intencjonalistów to Życie seksualne studentek, Breaking Bad i Zadzwoń do Saula, Opowieść podręcznej, Gra o tron i Zbrodnie po sąsiedzku.

Kulturaliści: Są „pod silnym wpływem szumu” wokół popularnej premiery i postrzegają oglądanie jako okazję do nawiązania kontaktu z przyjaciółmi i rodziną, a także do szerszej rozmowy kulturalnej. Najprawdopodobniej obejrzą film lub serial w ciągu pierwszego miesiąca od premiery. Franczyzy z dużą liczbą kulturalistów obejmują Chicago Fire, Ted Lasso, Detektyw, The Challenge i U nas w Filadelfii.

Flirciarze: Jak sama nazwa wskazuje, są to amatorzy, którzy najbardziej zainteresowani są rozrywką, z której mogą „wchodzić i wychodzić” i „pozwolą im znaleźć wspólny język z innymi wokół nich”. Najprawdopodobniej obejrzą, kiedy będą mieli czas. Franczyzy z dużą liczbą Flirciarzy obejmują wiele starszych programów, takich jak Biuro, SpongeBob Kanciastoporty, Plotkara, South Park i Przyjaciele, a także reality show, takie jak Kawaler do wzięcia i Żony Beverly Hills.

Słowa „fan” i „super fan” są stale używane do opisania konsumentów rozrywki, ale te terminy są zbyt ogólne dla dzisiejszego świata rozrywki – fandomy są złożone. Zrozumienie warstw tożsamości fanów i autentyczny kontakt z nimi we właściwym czasie i miejscu będzie kluczem dla marketerów, którzy chcą zmaksymalizować sukces w przypadku wydań strumieniowych, kinowych i gier wideo – powiedział Stephanie Fried, CMO Fandomu.

GramTV przedstawia:

Z zaprezentowanych przez Fandom badań wynika, że ponad jedna trzecia fanów Marvela czuje się zmęczona ciągłymi premiera nowych filmów i seriali serwowanych w kinach i na Disney+. Badania pokazują również, że sympatycy MCU są znacznie bardziej skłonni do konsumowania kolejnych projektów Marvela niż fani DC Comics, którzy z kolei wolą oglądać filmy i seriale z konkretnym bohaterem, niż zapoznawać się z całym katalogiem superbohaterów w tym uniwersum.

Fandom Marvela posiada więcej Adwokatów i Intercjonalistów (66%) w porównaniu do DC (61%). Aż 81% fanów MCU obejrzałoby wszystko, co ukazałoby się z tego uniwersum, z kolei tylko 67% fanów DC Comics zrobiłoby to samo. Tylko 38% widzów Marvela twierdzi, że koncentruje się na oglądaniu produkcji z konkretnymi superbohaterami, gdy odsetek takich fanów w przypadku DC wynosi aż 57%.

Tym samym tylko 20% widzów DC Comics twierdzi, że jest zmęczona liczbą tegorocznych premier w porównaniu do aż 36% fanów Marvela. Co ciekawe, aż o 20% więcej fanów DC kupuje licencjonowane produkty z superbohaterami, niż w przypadku sympatyków MCU.

Komentarze
26
Bruce
Gramowicz
21/11/2022 17:23
Gotenssjgoddark napisał:

Wycisz emocje i ochłoń   . Jak ochłoniesz i wycisz emocje wznowimy dyskusje o popularności filmach Marvela . 

Ależ ja jestem spokojny :) Po prostu lubię punktować twoje głupie wypowiedzi :D

BestWishForYou
Gramowicz
21/11/2022 15:28

Obśmiałem się z tej konfy :D

BestWishForYou
Gramowicz
21/11/2022 15:21
Bruce napisał:

1. Jest taki żółty przycisk z napisem "Odpowiedz" pod każdym postem. Naucz się z niego korzystać.

2. Naucz się porządnie pisać.

3. Co to jest "okop 1999". Numer okopu z której wojny?

4. To ty twierdzisz, że wiesz co jest na całym świecie, bo znasz ludzi ze swojego otoczenia. Stworzyłeś wokół siebie bańkę antyinformacyjną i nie docierają do ciebie żadne argumenty. Po prostu żyjesz w tym swoim świecie iluzji.

5. A czy to coś zmienia co ty lubisz? Ewidentnie widać, że ludziom coraz mniej się podobają bohaterskie klimaty.

W artykule masz jasno podane wyniki badań, ale ty w to nie chcesz wierzyć, bo to by zepsuło twój wyimaginowany świat.

Gotenssjgoddark napisał:

znam kolesi lubiący klimat super bohaterski Marvela okop 1999 a nawet wyżej . Niby skąd wiesz jak jest na całym świecie ?? . Lubię klimaty super bohaterskie  .....

numer okopu z której wojny?  HHAHAAHHAHAHAHA leżę i kwiczę XDDDDDDD

Gotenssjgoddark
Gramowicz
21/11/2022 15:18

Bruce

''Chciałem z tobą skończyć tą "konwersację", ale nie mogę. Piszesz, że nie zauważyłeś zmęczenia u widzów. A skąd wiesz? Chodziłeś po sali kinowej i się przyglądałeś ludziom? Co do doktorka, to skąd wiesz co ludzie mówili po filmie? Pytałeś się każdego z osobna? Co do twojego otoczenia, to tutaj już odleciałeś. Nie wiem co bierzesz, ale bierz o połowę mniej lub zmień dilera. Warszawa w 2017 r. miała niecały 1,8 mln. mieszkańców. I tą liczbę przyjmijmy. Powiedzmy, że tak mniej więcej 1/3 mieszkańców jest w wieku, w którym chce się chodzić do kina. Czyli 1,8/3 = ok. 600 tyś. mieszkańców. I twierdzisz, że wiesz co lubi oglądać te 600 tyś. No genialne.''

Wycisz emocje i ochłoń   . Jak ochłoniesz i wycisz emocje wznowimy dyskusje o popularności filmach Marvela . 

Headbangerr
Gramowicz
21/11/2022 14:12
Gotenssjgoddark napisał:
 U mnie na sali kinowej na filmach marvela np Czarna Pantera 2 nie zauważyłem zmęczenia widzów.

Mrówki w moim ogródku też nie zauważyły, że ceny gazu przez Putina poszły w górę xD

Bruce
Gramowicz
21/11/2022 12:40
Gotenssjgoddark napisał:

To że tego nie widzisz może oznaczać że tego nie ma ale też może oznaczać że po prostu się za tym nie rozglądałeś. '' Możliwe że jest tak jak piszesz jednak nie mam możliwości by bacznie sie temu przyglądać ,moje otoczenie nie jest wcale małe wiem jak to wygląda w samej stolicy Polski . U mnie na sali kinowej na filmach marvela np Czarna Pantera 2 nie zauważyłem zmęczenia widzów . A w premiere doktor Strange 2 ludzie jedynie latali do wc zamiast narzekań na filmy marvela  i już . 

Chciałem z tobą skończyć tą "konwersację", ale nie mogę. Piszesz, że nie zauważyłeś zmęczenia u widzów. A skąd wiesz? Chodziłeś po sali kinowej i się przyglądałeś ludziom? Co do doktorka, to skąd wiesz co ludzie mówili po filmie? Pytałeś się każdego z osobna? Co do twojego otoczenia, to tutaj już odleciałeś. Nie wiem co bierzesz, ale bierz o połowę mniej lub zmień dilera. Warszawa w 2017 r. miała niecały 1,8 mln. mieszkańców. I tą liczbę przyjmijmy. Powiedzmy, że tak mniej więcej 1/3 mieszkańców jest w wieku, w którym chce się chodzić do kina. Czyli 1,8/3 = ok. 600 tyś. mieszkańców. I twierdzisz, że wiesz co lubi oglądać te 600 tyś. No genialne.

Gotenssjgoddark
Gramowicz
21/11/2022 11:11

dariusp 

''Wygłaszasz stwierdzenia na podstawie obserwacji tylko swojego małego otoczenia. Na to ludzie zwrócili Ci uwagę. Przykładowo do czasów Endgame chodziłem ze znajomymi na filmy Marvela a teraz już nikomu sie nie chce bo wszystko co ostatnio robią jest słabe i na jedną modłę.

To że tego nie widzisz może oznaczać że tego nie ma ale też może oznaczać że po prostu się za tym nie rozglądałeś. '' Możliwe że jest tak jak piszesz jednak nie mam możliwości by bacznie sie temu przyglądać ,moje otoczenie nie jest wcale małe wiem jak to wygląda w samej stolicy Polski . U mnie na sali kinowej na filmach marvela np Czarna Pantera 2 nie zauważyłem zmęczenia widzów . A w premiere doktor Strange 2 ludzie jedynie latali do wc zamiast narzekań na filmy marvela  i już . 

dariuszp
Gramowicz
21/11/2022 10:33
Gotenssjgoddark napisał:

Bruce 

Jakbym umiał angielski znałbym mase negatywnych opinii ,z zagranicy o przygodach super bohaterskich ale na słabiutko znam ten język . Jak chodzi o to że według ciebie u mnie jest brak nie rozumienia argumentów ,to ume tak - Jestem przedpotopowy za mych czasów mało kto miał internet . No okey są tacy kolesie co są zmęczeni klimatem super bohaterskim ,ale na serio nie znam nikogo osobiście . Wiem że jest taka opcje odpowiedz pod każdym postem ,ale mi nie zawsze działa . 

4 . Nawet jak na całym świecie są negatywne opinie o klimacie super bohaterskich ,to mnie to delikatnie mówiąc nie interysuje . 

3 nie chodzi o okup z żadnej wojny tylko o liczbę kolesi których znam, co nie są zmęczeni klimatem super bohaterskim . 

Wygłaszasz stwierdzenia na podstawie obserwacji tylko swojego małego otoczenia. Na to ludzie zwrócili Ci uwagę. Przykładowo do czasów Endgame chodziłem ze znajomymi na filmy Marvela a teraz już nikomu sie nie chce bo wszystko co ostatnio robią jest słabe i na jedną modłę.

To że tego nie widzisz może oznaczać że tego nie ma ale też może oznaczać że po prostu się za tym nie rozglądałeś.

Gotenssjgoddark
Gramowicz
21/11/2022 09:03
Headbangerr napisał:

''Po polsku chyba też nie za dużo rozumiesz.''

jak na to spoglądasz w ten sposób to niech ci będzie . 

fenr1r
Gramowicz
21/11/2022 08:45

Ja generalnie nawet tych filmów (poza kilkoma wyjątkami) nie oglądam, a też jestem zmęczony.

Bruce
Gramowicz
21/11/2022 08:26
Headbangerr napisał:

Po polsku chyba też nie za dużo rozumiesz.

Ja już z tym debilem dałem sobie spokój i tobie radzę to samo. Nieważne co napiszesz, on będzie pisał jedno i to samo. Nie warto.

Headbangerr
Gramowicz
21/11/2022 07:59
Gotenssjgoddark napisał:

Jeśli chodzi o o komentarze za granicy ,to niewiele, mi mówią gdyż słabo znam angielski.

Po polsku chyba też nie za dużo rozumiesz.

Gotenssjgoddark
Gramowicz
21/11/2022 07:42

Bruce 

Jakbym umiał angielski znałbym mase negatywnych opinii ,z zagranicy o przygodach super bohaterskich ale na słabiutko znam ten język . Jak chodzi o to że według ciebie u mnie jest brak nie rozumienia argumentów ,to ume tak - Jestem przedpotopowy za mych czasów mało kto miał internet . No okey są tacy kolesie co są zmęczeni klimatem super bohaterskim ,ale na serio nie znam nikogo osobiście . Wiem że jest taka opcje odpowiedz pod każdym postem ,ale mi nie zawsze działa . 

4 . Nawet jak na całym świecie są negatywne opinie o klimacie super bohaterskich ,to mnie to delikatnie mówiąc nie interysuje . 

3 nie chodzi o okup z żadnej wojny tylko o liczbę kolesi których znam, co nie są zmęczeni klimatem super bohaterskim . 

Gotenssjgoddark
Gramowicz
21/11/2022 07:26
Headbangerr napisał:

Chyba nie zauważyłeś, ale z komentarzy na gramie znasz już co najmniej kilku xD

Jednak dla kogoś kto pisze tylko po to, żeby prowokować, taki szczegół to nie problem, prawda? ;)

 

Jeśli chodzi o o komentarze za granicy ,to niewiele, mi mówią gdyż słabo znam angielski . Moim celem nie jest prowokacja ,ani mi to w głowie . - Na serio nie znam żadnego kolesia co by mocno narzekał na klimaty super bohaterskie . 

Headbangerr
Gramowicz
21/11/2022 03:42
Gotenssjgoddark napisał:

Te niby zmęczenie filmami marvela jest dla mnie dziwne ,nie znam ani jednego kolesia który mógłby faktycznie być zmęczony klimatem super bohaterskim . 

Chyba nie zauważyłeś, ale z komentarzy na gramie znasz już co najmniej kilku xD

Jednak dla kogoś kto pisze tylko po to, żeby prowokować, taki szczegół to nie problem, prawda? ;)

Sanders-sama
Gramowicz
21/11/2022 02:17

Jak są zalewani masą coraz gorszego gówna, to nic dziwnego że mają dosyć.

Yarod
Gramowicz
20/11/2022 21:39
Gotenssjgoddark napisał:

Te niby zmęczenie filmami marvela jest dla mnie dziwne ,nie znam ani jednego kolesia który mógłby faktycznie być zmęczony klimatem super bohaterskim . 

No to muszę CIę zdziwić, są tu tacy którzy dość gorącym strumieniem olewają całą tą superbohaterską otoczkę mi, że próbowali. 

Na pierwszym Kapitanie Ameryce prawie zasnąłem i gdyby nie drin to bym pewnie padł. Jest to jak dla mnie kino schematyczne i płytkie jak kałuża krowich sików - nigdy nie rozumiałem jego popularności.

Jedyne co jako tako jeszcze obejrzę to Deadpoola bo m.in sika właśnie z klimatów superbohaterskich

​Dlatego mój drogi nie feruj wyroków, ludzie są rożni i mają różne gusta.

Bruce
Gramowicz
20/11/2022 21:01
Pajonk78 napisał:

Jestem po obejrzeniu Shang Chi i Eternals - aż się boję obejrzeć Doktorka, bo te dwa filmy mnie mega wymęczyły. :(

Mi doktorek się podobał. Taki solidny średniak. Jeden z lepszych filmów 4-tej fazy (bo nie ma zbyt dużej konkurencji). Tylko najpierw musisz obejrzeć serial WandaVision. Póki co na pierwszym miejscu u mnie jest Shang-Chi. Może dlatego, że lubię oglądać azjatyckie stuki walki. Co kto lubi. I zgadzam się do co Eternals. Film mega nudny i głupi. Miało być poważnie, a wyszedł niestrawny gniot.

Pajonk78
Gramowicz
20/11/2022 20:50

Jestem po obejrzeniu Shang Chi i Eternals - aż się boję obejrzeć Doktorka, bo te dwa filmy mnie mega wymęczyły. :(

Bruce
Gramowicz
20/11/2022 20:40
Gotenssjgoddark napisał:

znam kolesi lubiący klimat super bohaterski Marvela okop 1999 a nawet wyżej . Niby skąd wiesz jak jest na całym świecie ?? . Lubię klimaty super bohaterskie  .....

1. Jest taki żółty przycisk z napisem "Odpowiedz" pod każdym postem. Naucz się z niego korzystać.

2. Naucz się porządnie pisać.

3. Co to jest "okop 1999". Numer okopu z której wojny?

4. To ty twierdzisz, że wiesz co jest na całym świecie, bo znasz ludzi ze swojego otoczenia. Stworzyłeś wokół siebie bańkę antyinformacyjną i nie docierają do ciebie żadne argumenty. Po prostu żyjesz w tym swoim świecie iluzji.

5. A czy to coś zmienia co ty lubisz? Ewidentnie widać, że ludziom coraz mniej się podobają bohaterskie klimaty.

W artykule masz jasno podane wyniki badań, ale ty w to nie chcesz wierzyć, bo to by zepsuło twój wyimaginowany świat.

Gotenssjgoddark
Gramowicz
20/11/2022 20:31

Beyce ​Wiedziałem, że tutaj zawitasz :D Powiedz mi, ilu znasz kolesi? 10, 20 czy może 30? Nawet niech będzie 1000. Gdzie ludzi oglądających takie filmy liczy się w dziesiątkach jak nie setkach milionów. To, że ty i twoi znajomi pewnie spuszczacie się na samą myśl o nowym tworze MCU, nie znaczy, że tak reagują ludzie na całym świecie. Po prostu Disney się trochę przeliczył z ilością i teraz mu się to mocno obrywa. znam kolesi lubiący klimat super bohaterski Marvela okop 1999 a nawet wyżej . Niby skąd wiesz jak jest na całym świecie ?? . Lubię klimaty super bohaterskie  .....

Bruce
Gramowicz
20/11/2022 19:42
Gotenssjgoddark napisał:

Te niby zmęczenie filmami marvela jest dla mnie dziwne ,nie znam ani jednego kolesia który mógłby faktycznie być zmęczony klimatem super bohaterskim . 

Wiedziałem, że tutaj zawitasz :D Powiedz mi, ilu znasz kolesi? 10, 20 czy może 30? Nawet niech będzie 1000. Gdzie ludzi oglądających takie filmy liczy się w dziesiątkach jak nie setkach milionów. To, że ty i twoi znajomi pewnie spuszczacie się na samą myśl o nowym tworze MCU, nie znaczy, że tak reagują ludzie na całym świecie. Po prostu Disney się trochę przeliczył z ilością i teraz mu się to mocno obrywa.

Gotenssjgoddark
Gramowicz
20/11/2022 19:36

Te niby zmęczenie filmami marvela jest dla mnie dziwne ,nie znam ani jednego kolesia który mógłby faktycznie być zmęczony klimatem super bohaterskim . 

Bruce
Gramowicz
20/11/2022 19:17
Headbangerr napisał:

Mogą sobie dzielić widzów na kategorie jak tylko chcą, rzeczywistości nie zmienią. Disneyowi udała się rzecz niebywała: zniechęcił do dwóch najpopularniejszych franczyz miliony ludzi, którzy wcześniej przez kilka dekad byli ich wiernymi fanami.

Disney już chyba o tym wie i dlatego teraz się bierze za Indianę Jonesa.

Headbangerr
Gramowicz
20/11/2022 18:44

Mogą sobie dzielić widzów na kategorie jak tylko chcą, rzeczywistości nie zmienią. Disneyowi udała się rzecz niebywała: zniechęcił do dwóch najpopularniejszych franczyz miliony ludzi, którzy wcześniej przez kilka dekad byli ich wiernymi fanami.

dariuszp
Gramowicz
20/11/2022 18:16

DC generalnie skupia się na paru popularnych postaciach gdzie Marvel skrobie beczkę i patrzy co tu jeszcze musi ludziom sprzedać.

Ale wydaje mi się że zmęczenie wynika po prostu z tego że obecna "faza" jest po prostu słaba.