Embracer Group zamyka swoje studia. Niektóre gry zostały anulowane

Radosław Krajewski
2023/06/13 11:31
0
0

Firma ogłosiła program restrukturyzacji, w wyniku którego niektóre studia zostały zamknięte.

Źle się dzieje w Embracer Group. Jeszcze nie tak dawno firma na potęgę kupowała kolejne studia, przejmując takich producentów, jak THQ Nordic, Gearbox, Crystal Dynamics oraz Eidos Montreal. Jednak w zeszłym miesiącu akcje firmy spadły o ponad 40% po tym, jak szwedzka korporacja poinformowała, że nie uda im się sfinalizować kolejnej transakcji za kwotę 2 miliardów dolarów. Obniżyło to prognozy zysku, na co od razu zareagowali inwestorzy. Teraz Embracer Group poinformowało o nowym programie restrukturyzacji, który został już wdrożony. Ma on uczynić, że firma będzie „szczuplejsza, silniejsza i bardziej skoncentrowana oraz samowystarczalna”. Oznacza to jednak wiele zwolnień, w tym zamknięcie niektórych studiów deweloperskich.

Embracer Group zamyka swoje studia. Niektóre gry zostały anulowane

W ostatnich latach Embracer znacząco zainwestował zarówno w przejęcia, jak i strategię przyspieszonego wzrostu organicznego. Przejęliśmy niektóre z wiodących światowych praw własności intelektualnej w branży rozrywkowej i zainwestowaliśmy w jedne z największych growych franczyz w całej branży. Przedstawiony dzisiaj program przekształci nas z obecnego trybu intensywnych inwestycji w wysoce generujący przepływy pieniężne biznes w tym roku – czytamy w oświadczeniu Lars Wingefors, prezesa Embracer Group.

Embracer Group zamyka swoje studia i anuluje niektóre niezapowiedziane jeszcze gry

Restrukturyzacja spowoduje utratę pracy dla wielu osób z około 17 tysięcy obecnych pracowników firmy. Nie podano dokładnej liczby, ale w dalszej części Wingefors przyznał, że działania obejmą również zamknięcie lub sprzedaż niektórych studiów, co w konsekwencji oznacza zakończenie lub wstrzymanie trwających już projektów.

Działania będą obejmować między innymi zamknięcie lub zbycie niektórych studiów oraz zakończenie lub wstrzymanie niektórych trwających projektów.

Prezes Embracer Group powiedział również, że koszty niezwiązane z rozwojem zostaną zmniejszone, w tym koszty ogólne i koszty operacyjne. Firma chce postawić przede wszystkim na tworzenie produkcji wykorzystujących posiadane franczyzy oraz tworzenie na ich podstawie wysokobudżetowych gier, które mogą liczyć na zwiększone finansowanie.

GramTV przedstawia:

Wingefors jednak uspokaja, że większość z zapowiedzianych już produkcji nie zostaną anulowane. Tym samym Star Wars: KOTOR Remake wciąż pozostanie w w fazie rozwoju, pomimo ostatnich problemów przy tworzeniu gry. „Wszystkie ogłoszone znaczące gry nadal będą wydane zgodnie z planem” – zapewnił prezes Embracer Group.

W lutym bieżącego roku firma ogłosiła, że pracuje nad 94 grami, w tym 58 nie zostało jeszcze zapowiedzianych. Wśród nich miało znaleźć się kilka gier z uniwersum Śródziemia, które miały pojawić się na rynku do 31 marca 2024 roku. W tej chwili nie wiadomo, czy Embracer Group anulował którąkolwiek z nadchodzących gier na licencji Władcy Pierścieni. Niedługo później szwedzka firma ogłosiła również nawiązanie współpracy z Warner Bros. Discovery, na mocy której powstaną nowe filmy na podstawie świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!