Dołączcie do walki o niższe ceny gier na Steam. Ruszyła petycja apelująca do Valve

Radosław Krajewski
2024/05/15 14:20
2
1

Gracze mogą dołączyć do nowej akcji, która ma zachęcić Valve do zmiany proponowanych cen w złotówkach, a deweloperów do obniżenia kwot za swoje gry.

Od początku maja trwa akcja zainaugurowana przez podcast MKwadrat, której rozgłos dał serwis Łowcy Gier, mająca na celu zwrócenie polskim graczom, ale przede wszystkim studiom deweloperskim oraz samemu Valve, że ceny gier w złotówkach są jednymi z najwyższych na świecie. Przed dwoma laty Steam zaktualizował proponowane ceny gier w swoim sklepie, ale od tego czasu nie nastąpiła żadna zmiana kursu, przez co w Polsce płacimy więcej niż w innych krajach europejskich. Teraz gracze mogą przyłączyć się do kolejnej fazy akcji, tym razem podpisując petycję.

Dołączcie do walki o niższe ceny gier na Steam. Ruszyła petycja apelująca do Valve

Niższe polskie ceny gier na Steam – ruszyła petycja

W miniony poniedziałek Łowcy Gier ruszyli ze stroną kursnasteam.pl, która w łatwy i czytelny sposób informuje o całej akcji i zachęca graczy do podpisania petycji. Ma ona na celu przekonać Valve do przyjrzeniu się apelowi i zmiany sugerowanej ceny w złotówkach. Zresztą sklep już wcześniej zapewnił, że zmiana kursów będzie odbywać się cyklicznie, ale od października 2022 roku proponowane polskie ceny nie uległy zmianie pomimo umocnienia się naszej waluty na światowych rynkach.

Aktualny kurs PLN-EUR różni się znacząco od tego, na bazie którego Steam ustawiał sugerowane ceny gier dla Polaków. Co za tym idzie, w wielu przypadkach polscy gracze kupują gry PC praktycznie najdrożej na świecie. Wydawcy korzystający z domyślnego cennika Valve automatycznie ustalają sugerowaną cenę detaliczną w Polsce na poziomie 10% powyżej rekomendowanych cen w euro. Jako przykład można podać Factorio. W Polsce gra kosztuje 160 zł, chociaż w niemieckim regionie zapłacimy 32€, czyli po obecnym kursie walut 137,17 zł. Taka różnica może wydawać się niewielka, kiedy patrzy się z perspektywy pojedynczego zakupu, niemniej trzeba wziąć pod uwagę, jak silną pozycją w Polsce ma PC gaming. Tego typu przykłady można dwoić i troić. Ilość produkcji z zawyżonymi cenami idzie w setki, jeśli nie w tysiące i dotyczy to nie tylko gier niezależnych. Za Forza Motorsport Polacy zapłacą 349 zł, podczas gdy w strefie EUR gra kosztuje 69,99€ (ok. 299,90 zł), co daje różnice blisko 14% na niekorzyść złotówki.

W chwili pisanie tej wiadomości petycję podpisało już ponad 11,600 osób. Im więcej graczy weźmie udział w petycji, tym większa szansa, że Valve zainteresuje się tematem i weźmie pod uwagę głos tak dużej grupy swoim klientów Steama.

GramTV przedstawia:

Jeszcze przed startem petycji walka z obniżeniem cen w złotówkach przyniosła efekty. W ubiegły weekend Supergiant Games obniżyło cenę Hadesa 2 o ponad 20 zł. W niższych cenach kupimy także Hellish Quart, Felvidek, Le Mans Ultimate, czy Little Kitty, Big City. Lista gier z obniżonymi cenami dostępna jest na wspomnianej wcześniej stronie kursnasteam.pl.

Warto również przypomnieć, że na początku tego tygodnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania, które ma wyjaśnić, czy cyfrowe sklepy z grami nie stosują antykonkurencyjnych metod. W komunikacie wspomniano m.in. o Steam i PlayStation Network.

Podpisanie petycji, to nie jedyne działanie, jakie możecie w tej chwili podjąć. Aby wywalczyć niższe ceny gier na Steam, możecie napisać wiadomość w mediach społecznościowych, np. w serwisie X do producenta lub wydawcy danej gry, a także stworzyć wątek na forum Steam lub bezpośrednio napisać do wsparcia technicznego Valve.

Komentarze
2
koNraDM4
Gramowicz
15/05/2024 18:51
Niakadan napisał:

Czy w ogóle takie akcje działają?

Valve zdarza się słuchać opinii graczy, wszystko zależy od firmy ale akurat tu padło na taką nawet pro konsumencką, mają oczywiście swoje minusy ale raczej zaufanie graczy wciąż jest do Valve, a to już o czymś świadczy biorąc pod uwagę, że aktualnie to raczej rozwijają (a czasem tylko łatają) swój software niż wypuszczają nowości bo tych raczej należy szukać przy hardware

Niakadan
Gramowicz
15/05/2024 16:59

Czy w ogóle takie akcje działają?