Apple jednak przejmie Disneya? Wytwórnia szykuje się do sprzedaży i zanosi się na sensację

Krzysztof Żołyński
2023/08/09 19:00
2
0

Jest szansa na sensacyjne wydarzenie. Być może Apple będzie mogło przejąć Disneya.

To co do tej pory wydawało się niemożliwe ze względu na zabezpieczenia antymonopolowe w USA, powoli może się zmaterializować w postaci umowy przejęcia Disneya przez Apple. Oczywiście gigant technologiczny nie może i raczej nie chce kupić wytwórni w obecnym kształcie, ale jeśli Bob Iger doprowadzi do realizacji swojego planu, to pojawia się realna opcja.

Apple jednak przejmie Disneya? Wytwórnia szykuje się do sprzedaży i zanosi się na sensację

Disney nie jest tu wyjątkowym przypadkiem. Wszystkie tak zwane starsze studia borykają się od jakiegoś czasu z gigantycznymi problemami. Jednak w tym wypadku może się otworzyć furtka pozwalająca na przejęcie. W tym celu Disney musi pozbyć się części biznesów, żeby stać się „mniejszy” i nie obejmować tak szerokiej skali działalności. Wtedy amerykański regulator mógłby przełknąć taką transakcję.

Przejęcie Disneya przez Apple staje się możliwe?

Bob Iger zasugerował w jednym z wywiadów, że najpierw na sprzedaż zostaną wystawione klasyczne stacje telewizyjne, których właścicielem jest Disney. Chodzi tu o stacje ABC i FX. Dałoby to możliwość połączenia z partnerującym od lat Apple. Iger był wielkim przyjacielem zmarłego przed laty Jobsa, który do śmierci zasiadał w zarządzie Disneya, po tym jak w 2006 roku odsprzedał mu studio Pixar. Z kolei Iger był w zarządzie Apple do momentu, kiedy w Coopertino pojawiła się idea otearcia streamingowego Apple TV+ i pojawił się konflikt interesów. Zresztą Iger nigdy nie krył, że Steve Jobs był kluczem do fuzji obu gigantów, ale jego przedwczesna śmierć pokrzyżowała te plany.

O ile w samym Disneyu przez lata nie było atmosfery i woli do fuzji, a sam Iger do odejścia był wyśmiewany, to teraz po powrocie są już inne nastroje. Otacza się on starą gwardią, z której uczynił doradców i razem prą do przejęcia przez Apple.

GramTV przedstawia:

Apple jest ogromnym graczem, z bardzo grubym portfelem. I chociaż zarząd tej firmy sygnalizował, że nie chce nabywać tak wielkiej spółki, z tyloma różnymi biznesami, to teraz może popatrzeć na transakcje bardziej przychylnym okiem. W końcu jest to prawdziwa skarbnica, wspaniałych franczyz i mimo problemów, wciąż pozostaje najcenniejszą marką w branży rozrywkowej.

Niektórzy szefowie wytwórni i dużych studiów od dawna wieszczą koniec starego Hollywood. Ich zdaniem dojdzie do konsolidacji w rezultacie, której na rynku będą funkcjonować jedynie kilka platform, rozdających karty w całej branży. Specjaliści twierdzą, że pozostanie Apple, Amazon, Netflix i może ktoś jeszcze.

Jeśli Iger patrzy na świat w ten sam sposób, znalezienie domu dla Disneya wydaje się realne. To, dlatego połączył siły z byłymi czołowymi dyrektorami Disneya - Kevinem Mayerem i Tomem Staggsem. Mianował ich konsultantami firmy. Dobrze znają firmę i nie tylko mogą pomóc w ustaleniu, jak obniżyć koszty Disney +, ale mogą również pomóc w ewentualnej sprzedaży aktywów telewizji tradycyjnej, w tym sieci nadawczej ABC i jej ośmiu lokalnych stacji telewizyjnych, a także Freeform i National Geographic.

Pozostałe elementy spółki nie są już tak dochodowe i tym samym nie mają tak dużej wartości. Dodatkowo Disney mógłby zredukować swoje zadłużenie, a także obniżyć wartość i wtedy transakcja z Apple byłaby łatwiejsza do przełknięcia dla regulatora w USA.

Komentarze
2
Ttrrrdddd
Gość
10/08/2023 14:59

To szykujcie się na ekskluzywny abonament za jedyne 99,99 USD miesięcznie! 

Kemyt
Gramowicz
10/08/2023 12:22

*będzie funkcjonować jedynie kilka platform