Twórcy Światów. Kroniki gier wideo – recenzja. Po co kupować książkę o grach?

Krzysztof Żołyński
2023/05/31 09:00
1
1

Czy w czasach powszechnego dostępu do informacji książka o grach ma sens? Twórcy Światów. Kroniki gier wideo są dobrym pretekstem, żeby to sprawdzić.

Twórcy Światów. Kroniki gier wideo to książka, której autorem jest Piotr Mańkowski. Chciałoby się powiedzieć, że z elektroniczną rozrywką jest związany od stu lat, choć jest zdecydowanie młodszy. Jednak mówiąc zupełnie poważnie, o gamingu wie wszystko, a na pewno tak wiele, że mógł się spokojnie pokusić o napisanie kroniki, w której zawarł niezwykle ciekawe, często niedostępne nigdzie indziej materiały, dokumentujące dzieje i rozwój przemysłu elektronicznej rozrywki.

Twórcy Światów. Kroniki gier wideo – recenzja. Po co kupować książkę o grach?

Kim jest Piotr Mańkowski?

Piotr ma ciekawą przeszłość. Dla wielu moich rówieśników znany jest głównie za sprawą działalności dziennikarskiej w Secret Service pod pseudonimem Micz, w którym przez chwilę był również naczelnym. Przez wiele lat pisał również o tematyce filmowej do Nowej Fantastyki, Dziennika, Wprost i Filmu. Ostatnie siedem lat to przede wszystkim Pixel, którego był współtwórcą i redaktorem naczelnym. W międzyczasie został wykładowcą na uczelni, a więc ma okazję popularyzować swoją wiedzę i doświadczenie na poziomie akademickim. Te wszystkie elementy układanki doprowadziły z pewnością do powstania Twórców Światów, jak również poprzednich książek.

GramTV przedstawia:

Książka nie jest powieścią, chociaż czyta się ją z zapartym tchem, gdyż pełno w niej ciekawych postaci, znakomitych opowieści, anegdot, a czasami dramatycznych zwrotów akcji. Autor pokazuje czytającemu świat elektronicznej rozrywki takim jakim był od swoich początków aż do czasów współczesnych. Są tu blaski i cienie, wzloty i upadki, narodziny legend i ludzie, bez których nie byłoby gier i technologii, z których na co dzień korzystają gracze na całym świecie. Mańkowski skonstruował swoją Kronikę jako chronologiczny zapis dziejów, dając czytającemu ogromną dawkę informacji oraz ilustracji. Często są to materiały absolutnie unikalne, których nie sposób szukać gdzieś indziej. Wynika to ze sposobu w jaki on sam poznawał tzw. branżę – jeżdżąc na rozmaite wydarzenia, konwenty, umawiając się na wywiady czy pozyskując informacje w mailowej korespondencji. I ta książka jest właśnie trochę taką prowokacją do samodzielnych poszukiwań oraz zgłębiania i poszerzania wiedzy.

Kim jest Piotr Mańkowski?, Twórcy Światów. Kroniki gier wideo – recenzja. Po co kupować książkę o grach?

Twórcy Światów dają czytelnikowi kompletną swobodę czytania. Można ją pochłonąć od deski do deski albo skakać do najbardziej interesujących momentów czy postaci. Dlatego też nie można jej nazwać encyklopedią. Autorowi udało się uniknąć suchej, dokumentalnej formy. Jest to wciągająca opowieść, napisana barwnym językiem, bez profesorskiego nadęcia. Książka wydana została w formie albumu, w którym tekst i zdjęcia przenikają się i uzupełniają. Czytelnicy Pixela poczują się tu z pewnością jak w domu. Szata graficzna i sama prezentacja treści zostały utrzymane w klimacie tego nieistniejącego już miesięcznika o grach, rozrywce, o popkulturze w zasadzie.

Komentarze
1
MisticGohan_MODED
Gramowicz
31/05/2023 18:35

170 zł to jeszcze nie tragedia.