Czy grozi nam pandemia jak z The Last of Us? Naukowiec nie ma żadnych złudzeń

Radosław Krajewski
2023/01/30 12:15
1
0

Czyżby The Last of Us miało przepowiedzieć naszą przyszłość?

Trzeci odcinek The Last of Us jest już dostępny na platformie HBO Max, a jeszcze przed weekendem sieć potwierdziła drugi sezon serialu. Fani produkcji nie muszą się już obawiać, czy Warner Bros. nie dokona kolejnego zaskakującego ruchu i nie skasuje przedwcześnie serialu. Ale byłaby to nielogiczna strategia przy rekordowo zwiększającej się widowni ekranizacji serii gier od Naughty Dog. Fani produkcji jeszcze w momencie premiery gry na PlayStation 3 w 2013 roku zastanawiali się, czy pandemia groźnego grzyba, przejmującego władzę nad człowiekiem, jest w możliwa w naszej rzeczywistości. Temat ten powrócił wraz z premierą serialu, który ujawnił szczegóły rozprzestrzeniania się kordycepsu w świecie The Last of Us. Głos w tej sprawie zabrał naukowiec Paul Edward Stamets, jeden z najbardziej znanych mykologów.

Czy grozi nam pandemia jak z The Last of Us? Naukowiec nie ma żadnych złudzeń

Czy pandemia groźnego grzyba zagraża naszemu światu?

Mykologia to dziedzina nauki zajmująca się badaniem grzybów, a Stamets znany jest z prowadzenia badań dotyczących wykorzystywania grzybów w medycynie. Naukowiec w długim wątku na Twitterze uspokoił, że pandemia z zabójczymi grzybami nie może wydarzyć się w naszym świecie. Zauważył jednak, że twórcy doskonale wykorzystali ludzki strach przed grzybami.

Właśnie skończyłem oglądać drugi odcinek The Last of Us i mam dwie opinie. Po pierwsze, jestem wielkim fanem science fiction i uwielbiam, gdy kreatywnie wplatane są elementy grzybów w narrację. Ale bądźmy szczerzy. Kordyceps nie może zarażać ludzi.

Wszystkie organizmy muszą się pożywiać. Są drapieżne zwierzęta i rośliny. Istnieją również grzyby, które są drapieżne. Wszyscy jesteśmy częścią gigantycznej sieci pokarmowej, w której jesteśmy podtrzymywani przez siebie nawzajem. Te utkane z fikcji informacje, temat nakrapiany mykologią i wykorzystujący mykofobię: strach przed grzybami. To naturalne, że ludzie boją się tego, co jest potężne, ale tajemnicze i niezrozumiałe.

Podziwiam więc scenarzystów za dostrzeżenie okazji do zabrania nas w literacką przygodę do królestwa science fiction, wykorzystując fascynację, strach i radość opinii publicznej grzybami.

Paul Edward Stamets jest zwolennikiem wykorzystywania grzybów, a nie obawiania się ich. Naukowiec rozwiewa wszelkie wątpliwości, dotyczące strachu przed grzybami, a nawet wskazuje, że grzyby podobne do Kordycepsu mógłby zastąpić większość chemicznych pestycydów, stajać się ekologicznym i ekonomicznym rozwiązaniem.

W rzeczywistości grzyby oferują nam dziś jedne z najlepszych rozwiązań potrzebnych do wielu egzystencjalnych zagrożeń, przed którymi stoimy. Grzyby podobne do Kordycepsu mogłyby zastąpić większość chemicznych pestycydów, stając się racjonalnie ekologicznym i ekonomicznych rozwiązaniem problemów.

Grzyby nigdy nie zostaną pokonane. Nasze przetrwanie zależy od traktatu pokojowego z grzybami. Mykolodzy mogą pomóc, będąc ambasadorami… naszych przyjaciół, fantastycznych grzybów!

Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

Przypomnijmy, że pierwszy sezon The Last of Us liczy dziewięć odcinków. Szczegóły dotyczące drugiego sezonu nie są na razie znane.

Komentarze
1
Niakadan
Gramowicz
30/01/2023 15:27

Na pewno kiedyś się zdarzy, jest grzyb który robi w zombie  mrówkom   ale szybko giną przez to więc kiedyś na pewno coś takiego się zdarzy ale nie wiadomo czy dożyjemy do tego czy inne pokolenie będzie miało.