Czyżby nadchodził wielki powrót uwielbianego przez graczy bohatera?
Niedawno słyszeliśmy o Assassin’s Creed Hexe ze względu na odejście jednego z najważniejszych osób pracujących przy grze. Ubisoft postanowił uspokoić graczy i w tym celu wydali komunikat wyjaśniający zamieszanie. Teraz w sieci pojawiła się kolejna porcja nieoficjalnych informacji dotyczących nowego Assassin’s Creed, czyli jednej z najbardziej tajemniczych odsłon serii. Według doniesień znanego leakera Rogue oraz informacji przekazanych przez insidera j0nathana, Ubisoft szykuje wyjątkowo mroczną historię osadzoną w realiach polowań na czarownice. Największą sensacją ma być jednak powrót Ezio Auditore, jednego z najbardziej uwielbianych bohaterów całej marki.
Assassin’s Creed Hexe
Assassin’s Creed Hexe – sporo nowych informacji o grze Ubisoftu. Studio planuje przywrócić Ezio
Z przecieków wynika, że główna bohaterka nie będzie nazywać się Elsa, jak sugerowały wcześniejsze informacje. To miało być jedynie robocze imię, podobnie jak Jora w przypadku Eivor. Ostatecznie protagonistka ma nosić imię Anika i być potomkinią Claudii Auditore, czyli siostry Ezio.
Według leakera Ezio ma powrócić w Assassin’s Creed Hexe„na sto procent”. Nie wiadomo jeszcze, czy pojawi się fizycznie, czy raczej jako wizja, wspomnienie albo projekcja związana z technologią Isu. W ujawnionych fragmentach dialogów można usłyszeć słowa, które mają należeć do legendarnego asasyna. W jednej ze scen mówi on do bohaterki: „Chodź. Skocz ze mną. Ostatni raz dla starego człowieka”. W innym fragmencie przypomina słynne credo asasynów: „Nic nie jest prawdziwe, wszystko jest dozwolone”.
Sama Anika w dialogach podkreśla, że jest oskarżana o czary. Bohaterka mówi, że ludzie chcą ją spalić za to, co potrafi i co wie. Wszystko wskazuje więc na to, że motyw prześladowań i strachu odegra w grze kluczową rolę.
GramTV przedstawia:
Akcja Assassin’s Creed Hexe ma koncentrować się przede wszystkim na niemieckim mieście Würzburg, choć gracze odwiedzą również inne lokacje. Znaczącą rolę mają odgrywać rozległe lasy, a jednym z odblokowywanych talentów będzie możliwość przemieszczania się między gałęziami drzew.
W przeciekach pojawiają się także informacje o mechanikach rozgrywki. W grze mają występować Krwawe Pakty oraz systemy związane z truciznami. W wybranych misjach gracze będą odnajdywać miejsca rytuałów i odzyskiwać skradzione relikty. Znacząco rozbudowana ma zostać także sztuczna inteligencja przeciwników. Postacie niezależne będą natychmiast zgłaszać nawet drobne podejrzane zachowania, a strażnicy mają komunikować się między sobą, ostrzegając przed znikającą w cieniu bohaterką.
W głównym wątku fabularnym pojawi się również postać o imieniu Wolfgang. Insider j0nathan twierdzi ponadto, że historia Assassin’s Creed Hexe ma być wyraźnie lepsza od wszystkich odsłon serii wydanych od czasu Assassin's Creed Origins.
Warto podkreślić, że są to wciąż nieoficjalne informacje, dlatego należy podchodzić do nich z ostrożnością. Jeśli jednak przecieki okażą się prawdziwe, Assassin’s Creed Hexe może zaoferować nie tylko najbardziej mroczną opowieść w historii cyklu, ale również sentymentalny powrót jednej z największych ikon marki.
Dosyć ciekawy jest też Vesen - taki Nordic folk w dosyć nietypowym settingu (no bo 19-to wieczna Szwecja raczej nie trafa się często), mają też transylwański dodatek. Lub klasyczek - Midgard od Kobold Press - niby to już gdzieś było, ale maja dosyć fajne pomysły na niektóre nacje jak np. podziemnie Państwo Ghuli, czy państwa rządzone przez dynastie wampirów :) Gdzieś to wszystko krązy wokół 5e, ale z takim "europejskim" sznitem. Niczym Pathfinder mają różne tematycznie settingi w ramach jednego większego świata. To klasyczne fantasy, ale z fajnymi twistami imo - pamiętam że jak czytałem byłem pod wrażeniem niektórych ich pomysłów.
Totalnie się tym zainteresuję, brzmi jako dobre źródło inspiracji :)
wolff01
Gramowicz
13/05/2026 14:32
Silverburg napisał:
Ech, to trochę tak, jak afera z przed laty, że podręcznik do Cyganów (Gypsy) jest obraźliwy dla społeczności Romskiej. Również oberwało mi się raz od rasistów, bo uważam, że podręcznik do Wampirów Wschodu jest przydatny (niektórzy Azjaci przedstawieni tam mają typowo starojapońskie nacjonalistyczno-imperalistyczne poglądy). Również podobnie było ze "Skin Dancers", gdzie zaprotestowała rdzenna ludność meksyku. Ludzie, trochę luzu...
Zwykle protetsują ludzie którzy szukają atencji. Myślę że kto śledził osatatnie 10 lat w popkulturze już dawno zauważył że to nie ma nic wspólnego z "dobrem ogółu" tylko narcyzmem jednostek. Szkoda jedynie że tacy ludzie, często turyści, mieli nadmierny posłuch - bo w konsekwencji dziś ciężko poznać niektóre franczyzy. Proponuje zostawić w spokoju coś co funkcjonowało od lat w jakiejś formie i jakoś nikomu te 10 lat temu nie przeszkadzało poza grupką osób które lubią szukać problemów w danym lore ze względów ideologicznych.
Dobrze, że w tego typu rpgach możemy wybrać co nam się podoba i korzystać z tego, co dla nas jest fajne.
Taka jest idea TTRPG. Podręczniki mają przede wszystkim zapewnić fajne "hooki" (pomysły) na zbudowanie sesji i mechaniki które pozwolą stworzyć postać przy której będziesz się dobrze bawić. Tak samo wprowadzanie zasad "safespace" do oficjalnych podręczników to już gruba próba ingerowania w mindset Game Masterów. Szacunek (np. do fobii graczy) to jedno, ale GM zna chyba najlepiej swoich graczy i nie powinien pozwalać sobie wchodzić im na głowę?
Jeszcze od siebie dodam, że bardzo, bardzo polecam serię (3 podręczniki) pt. "Dark Eras". Są to podręczniki wydane przez Onyx Path (niby do Chronicles of Darkness, ale łatwo dostosować do standardowego Świata Mroku), które opisują settingi to różnych momentów w historii. Na ogół w każdym rozdziale są uwzględnione wszystkie rodzaje istot nadnaturalnych, także nie jest skupione np: tylko na wampirach. Świetne jeśli chcesz grać w innych czasach niż nasze i niż średniowiecze.
Tutaj masz linka do wiki, jeśli byś chciał na to zerknąć: https://whitewolf.fandom.com/wiki/Dark_Eras
Dosyć ciekawy jest też Vesen - taki Nordic folk w dosyć nietypowym settingu (no bo 19-to wieczna Szwecja raczej nie trafa się często), mają też transylwański dodatek. Lub klasyczek - Midgard od Kobold Press - niby to już gdzieś było, ale maja dosyć fajne pomysły na niektóre nacje jak np. podziemnie Państwo Ghuli, czy państwa rządzone przez dynastie wampirów :) Gdzieś to wszystko krązy wokół 5e, ale z takim "europejskim" sznitem. Niczym Pathfinder mają różne tematycznie settingi w ramach jednego większego świata. To klasyczne fantasy, ale z fajnymi twistami imo - pamiętam że jak czytałem byłem pod wrażeniem niektórych ich pomysłów.
Silverburg
Gramowicz
13/05/2026 14:02
wolff01 napisał:
Mechanika to jedyne co na plus. Lore poszatkowali wedle "współczesnych wrażliwości" gdy wiadomo że Wilkołak miał zawsze ciężkie tematy i albo idziesz all-in albo lawirujesz (czyli m. in. rasizm, ksenofobia, supremacja, geopolityka, niewolnictwo/wyzysk, black pill itd).
Jako podsumowanie zawsze przypominam sobie przypadek tego native sensibility readera który został zatrudniony specjalnie żeby wyłapywać "drażliwe tematy" (wiadomo że Werewolf jest mocno usadzony w wierzeniach rdzennych amerykanów i generalnie "pierwotnej" Ameryki), po czym i tak olali jego uwagi xD. Na papierku musiało być jacy to oni progresywni... a chodziło tylko żeby wywalić "nieodpowiednie" dla nich wątki.
Ech, to trochę tak, jak afera z przed laty, że podręcznik do Cyganów (Gypsy) jest obraźliwy dla społeczności Romskiej. Również oberwało mi się raz od rasistów, bo uważam, że podręcznik do Wampirów Wschodu jest przydatny (niektórzy Azjaci przedstawieni tam mają typowo starojapońskie nacjonalistyczno-imperalistyczne poglądy). Również podobnie było ze "Skin Dancers", gdzie zaprotestowała rdzenna ludność meksyku. Ludzie, trochę luzu...
Dobrze, że w tego typu rpgach możemy wybrać co nam się podoba i korzystać z tego, co dla nas jest fajne.
Jeszcze od siebie dodam, że bardzo, bardzo polecam serię (3 podręczniki) pt. "Dark Eras". Są to podręczniki wydane przez Onyx Path (niby do Chronicles of Darkness, ale łatwo dostosować do standardowego Świata Mroku), które opisują settingi to różnych momentów w historii. Na ogół w każdym rozdziale są uwzględnione wszystkie rodzaje istot nadnaturalnych, także nie jest skupione np: tylko na wampirach. Świetne jeśli chcesz grać w innych czasach niż nasze i niż średniowiecze.
Tutaj masz linka do wiki, jeśli byś chciał na to zerknąć: https://whitewolf.fandom.com/wiki/Dark_Eras