Twórca Pierścieni Władzy o zmianie chronologii czasu. „To nie miało znaczenia”

Radosław Krajewski
2022/10/26 14:00
0
0

Twórcy serialu nie mieli problemu z połączeniem kilku wydarzeń toczących się w Drugiej Erze w jedną całość, pomimo sporych odstępów czasowych.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy nie spotkały się z tak ciepłym przyjęciem widzów, jakby chciał tego sam Amazon. Mimo to niedawno szefowa Amazon Studios, Jennifer Salke, powiedziała, że produkcja spełniła oczekiwania widzów i pozytywnie wpłynęła na oglądalność pozostałych produkcji oferowanych na platformie Prime Video. Drugi sezon jest już w przygotowaniu, ale showrunnerzy wciąż udzielają nowych wywiadów dotyczących pierwszej serii. Patrick McKay w rozmowie z New York Times został zapytany o kwestię niezgodności serialu z osią czasu stworzoną przez Tolkiena. Twórca Pierścieni Władzy przyznał, że nie miało to większego znaczenia dla fabuły serialu.

Twórca Pierścieni Władzy o zmianie chronologii czasu. „To nie miało znaczenia”

Dlaczego serial zmienił chronologię wydarzeń Śródziemia?

Już wcześniej showrunnerzy wytłumaczyli kilka najważniejszych zarzutów fanów dotyczących Pierścieni Władzy. Teraz McKay odniósł się do innej kwestii, czyli skondensowaniem najważniejszych wydarzeń Drugiej Ery do zaledwie kilkuset lat, zamiast kilku tysięcy, jak miało to miejsce w książkach Tolkiena. Twórcy serialu połączyli niektóre wydarzenia, sięgając nawet po te z Trzeciej Ery, co mogło zdezorientować fanów twórczości pisarza. McKay wyjaśnił, dlaczego podjęto taką decyzję.

W sprawie kompresji czasu pozwalamy sobie na prawdziwą wolność. W świecie Tolkiena ważna jest zasada toku narracji i kolejności wydarzeń, a nie konkretnej daty. Pierścienie są tworzone, potem jest wojna między Sauronem i elfami, następnie Sauron trafia do Numenoru, wyspa upada, zostaje założony Gondor, a kończymy na bitwie Ostatniego Przymierza Elfów i Ludzi. To nie miało znaczenia, czy między tymi wydarzeniami upłynęło sto, czy może pięćset lat.

GramTV przedstawia:

Twórcy Pierścieni Władzy zmienili więc wiele elementów w chronologii świata Śródziemia. Jedną z nich jest przebudzenie Barloga w Morii, które miało miejsce w Trzeciej Erze. Innym przykładem jest Isildur, który żyje na świecie o około 1500 lat za wcześnie.

Drugi sezon Władcy Pierścieni: Pierścienie Władzy już powstaje. Na jego premierę będziemy musieli poczekać przynajmniej dwa lata.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!