To koniec Warner Bros. Discovery

Jakub Piwoński
2025/06/10 14:50
0
0

Nastąpił rozłam wewnątrz koncernu. A wcześniej dwa koncerny połączyły się w jeden – najwyraźniej z marnym skutkiem.

Najwyraźniej wcześniejsze doniesienia o kryzysie wewnątrz Warner Bros. Discovery były rodzącym się w bólach rozłamem wewnątrz firmy. Variety donosi, że Warner Bros. Discovery w przyszłym roku przestanie istnieć jako jeden koncert medialny. Sytuacja jest o tyle zaskakująca, że jeszcze kilka lat temu doszło przecież do fuzji, która najwyraźniej, nie okazała się opłacalna. Warner Bros. przejęło jednak Discovery z ogromnym długiem, co postawiło inwestycję w trudnej sytuacji od samego początku.

Warner Bros.
Warner Bros.

To koniec Warner Bros. Discovery

Warner Bros. Discovery przestanie istnieć jako jeden medialny gigant – koncern zostanie podzielony na dwie niezależne spółki. Plan podziału zaprezentował w poniedziałek David Zaslav, szef firmy, co było zaskoczeniem dla wielu, choć ruch ten był spodziewany przez środowisko biznesowe (przypomnijmy, że niedawno iformowaliśmy o tym, że CEO firmy nie był przychylnie traktowany przez inwestorów). Finalizacja procesu ma nastąpić do połowy 2026 roku. Nowe podmioty funkcjonują obecnie pod roboczymi nazwami WBD Streaming & Studios oraz WBD Global Networks.

GramTV przedstawia:

WBD Streaming & Studios, zarządzana przez Davida Zaslava, będzie skupiać się na produkcji i dystrybucji filmów, gier oraz seriali, w tym takich marek jak HBO Max, HBO, Warner Bros., DC Studios czy Cartoon Network. Z kolei WBD Global Networks, kierowana przez obecnego CFO Gunnara Wiedenfelsa, przejmie stacje telewizyjne takie jak TNT, Discovery Channel, CNN, a także platformy streamingowe Discovery+ oraz prawa do transmisji sportowych. Ta druga spółka przejmie też większość długu Warner Bros. Discovery, wynoszącego ponad 34 miliardy dolarów.

Najwyraźniej głośna fuzja sprzed trzech lat, łącząca Warner Bros. i Discovery, nie przyniosła oczekiwanych efektów finansowych, co wymusiło ten radykalny podział. Głośne klapy takich filmów jak Joker 2 czy Mickey 17 były tylko wierzchołkiem góry lodowej. Dla polskich widzów ważne jest, że w ramach nowej struktury stacja TVN pozostanie częścią WBD Global Networks, co oznacza, że jej obecność i działalność na rynku pozostaną niezmienione, choć w przyszłości możliwe są dalsze zmiany strategiczne. Podział ma pozwolić na szybsze wyjście obu nowych podmiotów na stabilną ścieżkę rozwoju.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!