Sony musi zwrócić pieniądze graczom FUT z serii FIFA. Pakiety uznano za hazard

Radosław Krajewski
2023/03/06 11:05

Kolejny kraj mierzy się z mikrotransakcjami.

Sąd w Austrii orzekł, że pakiety FIFA Ultimate Team są jedną z form hazardu. Jak podał serwis Games Wirtschaft mały sąd okręgowy w Hermagor orzekł na korzyść kilku austriackich graczy FIFA, którzy pozwali Sony jeszcze w 2020 roku. W pozwie zarzucono, że powodowie, w tym jeden nieletni, „przegrali” ponad 400 euro podczas zabawy w serii gier od Electronic Arts. Stwierdzono również, że możliwość wydawania pieniędzy na system losowych pakietów FUT naruszył przepisy dotyczące hazardu w Austrii, dlatego domagano się pociągnięcia Sony do odpowiedzialności.

Sony musi zwrócić pieniądze graczom FUT z serii FIFA. Pakiety uznano za hazard

Sony musi oddać pieniądze graczom serii FIFA

Japońska firma została wezwana do zwrotu pieniędzy pokrzywdzonym graczom. Kwota jest niewielka, gdyż mowa zaledwie o 338,26 euro, co dla tak dużej korporacji nie powinno być problemem. Ciężko jednak nie oczekiwać, aby Sony nie próbowało się odwołać od decyzji sądu. Jest to sprawa bezprecedensowa i mogłaby wpłynąć na pojawienie się kolejnych podobnych pozwów sfrustrowanych graczy, których zawartość paczek w FUT nie zadowoliła.

GramTV przedstawia:

Sąd orzekł, że zawartość paczek w grach FIFA może być mniej lub bardziej wartościowa od kosztu zakupu samej paczki, co w teorii może oferować „korzyść majątkową” tym graczom, którzy mieli więcej szczęścia od innych. W tej sposób naruszona zostaje austriacka ustawa o grach hazardowych.

Richard Eibl, dyrektor zarządzający firmą Padronus, podał, że skontaktowało się z nim tysiące graczy serii FIFA. Przyznaje, że nigdy wcześniej sąd nie orzekł w kwestii legalności lootboxów na korzyść graczy w całej Austrii, ani też Niemczech, co może być sygnałem do zmian dla całej branży.

Komentarze
2
Niakadan
Gramowicz
06/03/2023 13:08

Karma było tak Microsoftowi dokuczać to macie 

Tsalimon
Gramowicz
06/03/2023 11:18

To w końcu w Austrii czy w Australii?