Porozmawiać ze zmarłymi bliskimi? W Chinach używają sztucznej inteligencji, żeby to umożliwić

Krzysztof Żołyński
2023/04/15 11:15
1
0

Pomysł na nowy biznes dzięki wdrożeniu sztucznej inteligencji? Rozmowy z bliskimi, którzy odeszli.

Może się nam to wydawać nieco makabrycznym zastosowaniem technologii, ale przedsiębiorcy pogrzebowi i osoby obeznane z technologią w Chinach już zaczęły używać narzędzi sztucznej inteligencji do tworzenia realistycznych awatarów osób, które odeszły.

Porozmawiać ze zmarłymi bliskimi? W Chinach używają sztucznej inteligencji, żeby to umożliwić

Korzystając z kombinacji narzędzi, takich jak chatbot ChatGPT i generator obrazów Midjourney — trenowanych na zdjęciach i nagraniach głosu — firmy pogrzebowe zaczynają tworzyć portrety zmarłej ukochanej osoby, z którymi pogrążone w żałobie rodziny i przyjaciele mogą się „komunikować”.

Technologia debiutowała w czasie Dnia Sprzątania Grobów, obchodzonego przez Chińczyków 5 kwietnia. Tradycyjnie Chińczycy wykorzystują to święto, aby uczcić zmarłych poprzez sprzątanie i dekorowanie grobów, palenie jossu i składanie ofiar w postaci potraw.

Porozmawiać ze zmarłymi bliskimi?

Shanghai Fushouyun, firma znana z cyfrowych usług pogrzebowych, zaczęła organizować pogrzeby z wykorzystaniem technologii SI w styczniu 2022 r. Pierwszy tego rodzaju pogrzeb został zorganizowany dla wziętego chińskiego chirurga, po którego śmierci jego przyjaciele i studenci byli zrozpaczeni, że nie mogli pożegnać się z nim osobiście. Umożliwiono im więc możliwość rozmowy z awatarem obecnym podczas ceremonii pogrzebowej.

GramTV przedstawia:

Co prawda pojawiały się obawy, że ludzie będą źle reagować na tego typu doświadczenia, ale firma twierdzi, że większość klientów zgłosiła pozytywne doświadczenia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji do komunikowania się ze zmarłymi bliskimi. Co ciekawe, niektóre firmy pogrzebowe pracują nawet nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do pomocy ludziom w żałobie po zmarłych zwierzętach domowych.

Komentarze
1
Keymaker_7
Gramowicz
15/04/2023 16:51

Czyżby ktoś oglądał Czarne Lustro?