Patryk Vega przestał generować miliony. Jego firmy notują straty, a Pitbull okazał się wielką finansową klapą

Radosław Krajewski
2022/11/21 17:00
1
0

Czy reżyser wróci jeszcze do swojej dawnej formy?

Przez wiele lat filmy Patryka Vegi święciły triumfy w polskich kinach, zarabiając miliony złotych, tym samym pozwalając popularnemu reżyserowi zachować niezależność. Jednak przez ostatnie dwa lata coraz mniej widzów chętnych jest oglądać najnowsze produkcje Vegi. Najlepszym tego dowodem jest Niewidzialna wojna, ostatni film reżysera, który zadebiutował w ostatni dzień września, notując najsłabszą widownię ze wszystkich tytułów nakręconych przez Vegę.

Patryk Vega przestał generować miliony. Jego firmy notują straty, a Pitbull okazał się wielką finansową klapą

Firmy Patryka Vegi notują wielomilionowe straty

Coraz mniej widzów w kinach przełożyło się na spore straty finansów, które zanotowało Vega Investments w ostatnich dwóch latach. W 2020 roku kapitał własny spółki wyniósł -9,3 mln zł, zaś w 2021 roku urósł do -17,03 mln zł. W ubiegłym roku koszty operacyjne wyniosły aż 16,02 mln zł, z czego 14,25 mln zł to usługi obce, a 1,55 mln zł zostało przeznaczonych na wynagrodzenia, zaś wpływy tylko 8,53 mln zł. Tym samym Vega Investments zanotowało stratę 7,49 mln zł netto.

Nie lepiej wygląda to w przypadku Vega Investments Coverman, która odpowiada za zagraniczną dystrybucję filmów Patryka Vegi. Jednym z największych wpadek była premiera Exodusu, czyli anglojęzycznej wersji Pitbulla, na którą niewielu widzów wybrało się do kina. Jednym z powodów było wprowadzenie filmu do kin, kiedy w wielu europejskich krajach nadal obowiązywały obostrzenia sanitarne, takie jak noszenie maseczek.

W wyniku tej decyzji potencjalnym widzom przekazano informację, że wprowadzono zakaz sprzedaży biletów osobom z negatywnym testem na COVID. To wywołało chaos informacyjny, który spowodował, że zdezorientowani ludzie zrezygnowali z udania się do kin, a film nie odnotował oczekiwanego wyniku – dodano w raporcie.

GramTV przedstawia:

W sprawozdaniu zaznaczono, że na produkcję Exodusu wydano 4,99 mln zł z wpłat inwestorów. Film kosztował 3,85 mln zł, a przyniósł jedynie 75,7 tys. zł przychodów. Spółka Vega Investments Coverman zanotowała więc 3,85 mln zł straty netto, wobec 18 tys. zł straty netto rok wcześniej.

Komentarze
1
dariuszp
Gramowicz
21/11/2022 22:59

Serio, ktoś jest zaskoczony że ludzie już nie chodzą na filmy kogoś kto notorycznie produkuje gnioty? 

A jego filmy? 

Botoks - 4/10

Last Minute - 4/10

Pętla - 3/10

​Jego ocena na Filmweb to 4/10.