Nadmierne granie nie jest chorobą, a wynikiem innych problemów – sugerują badania uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego

LM
2019/10/23 14:02
8
0

Codzienne frustracje i niezaspokojenie potrzeb przynależności społecznej przykuwa nastolatków do ekranu na dobre.

Niezależnie od tego, czy zgadzacie się z decyzją Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej wpisania uzależnienia od gier na listę chorób, to fakty są takie, że nawet zdaniem uczonych, samo zjawisko jest stosunkowo nowe i wciąż brakuje wielu danych, które mogłyby poprzeć ten punkt widzenia. Krytycy takiego stanu rzeczy wskazują, że jeśli obsesyjne granie nie jest chorobą, to postrzegani jako chorzy gracze nie otrzymają właściwej pomocy, a faktyczne przyczyny problemu będą dalej się rozwijać. Z poparciem tych tez przychodzą naukowcy z Oxford Internet Institute – profesor Andrzej Przybylski i doktor Netta Weinstein.

Nadmierne granie nie jest chorobą, a wynikiem innych problemów – sugerują badania uczonych z Uniwersytetu Oksfordzkiego

GramTV przedstawia:

Przeprowadzone przez nich badania na grupie nastolatków i ich opiekunów wykazały, że samo nadmierne spędzanie czasu przed komputerem nie jest chorobą, a objawem innych problemów, od których grający ucieka w wirtualne światy. Według naukowców, osoby spędzające więcej czasu na graniu, nawet jeśli odczuwają tego negatywne konsekwencje, zazwyczaj odczuwają brak zaspokojenia dla potrzeb kompetencji, przynależności społecznej czy samego funkcjonowania w społeczeństwie. Obsesyjne spędzanie czasu przed komputerem jest wynikiem codziennych frustracji i braku zadowolenia psychicznego z sytuacji rozgrywających się w świecie rzeczywistym.

Oczywiście samo badanie jest zaledwie początkiem długiej drogi, podczas której naukowcy zamierzają ustalić dokładne przyczyny odpowiedzialne za taki stan rzeczy i oczywiście rozwiązanie problemu. Na to potrzeba jednak wielu, czasami bardzo długich badań, więc marne szanse, że panaceum na nadmierne spędzanie czasu w grach przyjdzie lada dzień. Jak postrzegacie samo zjawisko? Kiedy Waszym zdaniem hobbystyczne granie zamienia się w obsesję?


Sprawdź bogatą ofertę gier na PC i konsole w sklepie Sferis.pl.

Komentarze
8
MisioKGB
Gramowicz
26/10/2019 15:50

Czasem nie chce mi się z nikim gadać, zmęczony po pracy jestem, mam wszystko nie powiem gdzie, odpalam PS4 czy tam PieCa i zatracam się w zupełności, bez tego chyba bym wykitował. Czy to jest choroba? Ciężko stwierdzić, na pewno łatwiej jest odpalić konsolę niż wdawać się w relacje społeczne. Generalnie ludzie teraz już nawet o drogę nie pytają bo jest GPS, gazet nie czytają bo są nagłówki, dzień dobry nie mówią, bo pieniędzy z tego nie mają, wszyscy się aspołeczni robią. No jakoś to tak postępuje, a ja często mam tak, że po całym tygodniu załatwiania spraw wolę po prostu na weekend siedzieć w domu i grać na konsoli.

piomink
Gramowicz
23/10/2019 22:00

@ sc - a nie pomyślałeś, że to ty jesteś problemem? Że twój "kolega" z jakiegoś powodu nie bawił się z tobą dobrze i wolał siedzieć przed kompem? Bo tak to niestety najczęściej wygląda.

Ne03
Gramowicz
23/10/2019 21:13

A nadmierne oglądanie TV, Netflixa, HBO GO, Ipla itp jest efektem czego? W jakim ośrodku można ske z tego wyleczyć? 0.o




Trwa Wczytywanie