TOP 10: nadchodzące planszówki na podstawie gier wideo

Patryk Purczyński
2022/02/22 11:00
5
1

Gry wideo i planszówki coraz częściej idą ramię w ramię, zapewniając nam świetną rozrywkę. Oto przegląd adaptacji, które dopiero powstają lub są już na ukończeniu i niebawem trafią do sklepów.

Twórcy gier planszowych coraz częściej posiłkują się znanymi markami z branży gier wideo. Tylko w ostatnim roku na polski rynek trafiły adaptacje Bloodborne’a, Dark Souls, God of War i World of Warcraft: Wrath of the Lich King, ale ten trend w segmencie gier bez prądu obecny jest od lat. Inaczej na stół nie wyłożylibyśmy Fallouta, Gears of War, This War of Mine, Dooma, Cywilizacji , Assassin’s Creeda czy X-COMu, pośród wielu, wielu innych. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest łatwa do zdiagnozowania: są to tytuły chodliwe, łatwo zyskujące popularność. W dobie kampanii crowdfundingowych nie trzeba nawet inwestować zbyt wielu środków finansowych w realizację projektu bez gwarancji, że to się sprzeda. Bazowanie na znanej marce znacząco ułatwia zdobycie popularności, więc nic dziwnego, że szturmem nadciągają kolejne planszówkowe adaptacje gier wideo. Oto najbardziej interesujące z nich.

Frostpunk: Gra planszowa

Frostpunk: Gra planszowa, TOP 10: nadchodzące planszówki na podstawie gier wideo

Już prawie cztery lata minęły od premiery strategicznej gry o przetrwanie w postapokaliptycznych warunkach skrajnie mroźnej zimy, czyli Frostpunku od 11 bit studios. Jej planszowa adaptacja stworzona przez Adama Kwapińskiego (autora takich hitów, jak Nemesis czy Lords of Hellas) to jedna z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku. Gracze będą musieli stworzyć osadę, która zapewni ludności przeżycie w skutym lodem świecie, zadbać o odpowiednią temperaturę i infrastrukturę, o pozyskiwanie zasobów i lecznice dla chorych; o to, by ciężką pracę zrównoważyć z odpowiednią opieką i możliwie najwyższym poziomem morale. We Frostpunku, podobnie jak w cyfrowym oryginale, nie zmierzymy się jedynie ze standardową dla gier ekonomicznych mechaniką zbyt krótkiej kołderki, gdzie jeden sektor rozbudowujemy kosztem innych, ale i z koniecznością podejmowania dramatycznych decyzji natury moralnej, których konsekwencje odczujemy w dalszej części gry. Pojawią się też wydarzenia, zwykle rzucające kolejną kłodę pod i tak strudzone nogi. Kto by nie chciał stawić czoła takiemu wyzwaniu, zwłaszcza, że wydanie gry wygląda przepięknie?

GramTV przedstawia:

  • Dla kogo: 1-4 graczy
  • Wydawca: Rebel
  • Premiera: II kwartał 2022

Strona 1/11
Komentarze
5
Quapo_oohy
Gramowicz
23/02/2022 23:13

Hmm a wampir to nie na podstawie gier RPG, w sensie papierowych?

pepsi
Redaktor
Autor
23/02/2022 17:12
MisticGohan_MODED napisał:

Tu bym się spierał, bo część elementów pochodzi właśnie z wersji gier.

pepsi napisał:

Wiedźmin: Stary Świat nie jest oparty na grze wideo, więc się nie kwalifikuje :)

Chapka napisał:

A gdzie jest Wiedźmin: Stary Świat?

Zarówno gry CDP RED, jak i Łukasza Woźniaka, bazują na twórczości Andrzeja Sapkowskiego - i to jest oryginalny materiał źródłowy. To oczywiste, że w takich okolicznościach będą one miały ze sobą coś wspólnego. Tym niemniej w Starym Świecie nawet bohaterowie są inni niż w serii RED-ów. Nie mogę tego nazwać adaptacją gier komputerowych/wideo tylko dlatego, że planszówka egzystuje w tym samym uniwersum, a autor mógł zaczerpnąć z nich część pomysłów.

MisticGohan_MODED
Gramowicz
22/02/2022 21:14
pepsi napisał:

Wiedźmin: Stary Świat nie jest oparty na grze wideo, więc się nie kwalifikuje :)

Chapka napisał:

A gdzie jest Wiedźmin: Stary Świat?

Tu bym się spierał, bo część elementów pochodzi właśnie z wersji gier.
Trwa Wczytywanie