Polskie gry w maju - wiosenny opad kurzu (Serum, Heading Out, INDIKA)

Mateusz Mucharzewski
2024/05/29 16:00
0
0

Po świetnym kwietniu przyszło wyraźnie spowolnienie. Nie oznacza to jednak, że nie było nic ciekawego.

Polskie gry w maju - wiosenny opad kurzu (Serum, Heading Out, INDIKA)

Kwiecień był spektakularnym czasem dla polskiego gamedev-u. Trudno było liczyć na to, że zostanie to powtórzone. Ba, nie sądzę aby szybko trafił się tak mocny miesiąc. Naturalnym jest więc to, że w maju działo się znacznie mniej. Mimo wszystko kilka premier jest wartych zauważenia i omówienia.

Jak co miesiąc zapraszam na podsumowanie ostatnich polskich premier. Co ciekawe największa z gier… nie powstała w naszym kraju. Rodzimy wydawca sprawia jednak, że musimy o niej wspomnieć. Niestety zabrakło dużych hitów komercyjnych. Mogę Wam jednak obiecać, że warte zagrania produkcje są obecne. Więcej jednak powinno dziać się w czerwcu.

Dane sprzedażowe pochodzą z serwisu Gamalytic.

Sprawdź również podsumowanie polskich premier z innych miesięcy:

Najważniejsze polskie premiery maja

INDIKA

11 bit studios (wydawca)

Zaczynamy od gry, która akurat polska nie jest. O INDIKA wspominam głównie dlatego, że wydawcą jest rodzime 11 bit studios. Inna sprawa, że wiele więcej istotnych premier nie było. Niestety nastroje przy produkcji Odd Meter są mieszane. Przede wszystkim dla fanów gier narracyjnych jest to kolejna pozycja obowiązkowa do ogrania. INDIKA oficjalnie już na siebie zarobiła (z perspektywy 11 bit), a więc są powody do radości. Z drugiej strony była to stosunkowo mała inwestycja, a więc na kokosy nie ma co liczyć. Niestety po sprzedażowym rozczarowaniu Niezwyciężonym i The Thaumaturge atmosfera wokół wydawnictwa jest dosyć przeciętna. Nic dziwnego, że zarząd spółki już zapowiedział rewizję strategii. Planowana na ten rok Creatures of Ava musi naprawić sentyment do działu wydawniczego 11 bit studios.

11 bit studios (wydawca), Polskie gry w maju - wiosenny opad kurzu (Serum, Heading Out, INDIKA)

Data premiery: 2 maja 2024 (PC), 17 maja 2024 (konsole)
Średnia na Metacritic: 80%
Oceny na Steam: 89%
Sprzedaż na Steamie: 910 tys. $ przychodu, 44,8 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 1 200
Inne platformy: Xbox Series X, PlayStation 5
Nasza recenzja: 8,5/10

Nasza ocena premiery: Dobra gra z przyzwoitą sprzedażą, ale głównie dzięki niskiemu zaangażowaniu finansowemu 11 bit studios.


Heading Out

Serious Sim

Po całkiem udanym Radio Commander niewielki zespół Serious Sim porwał się na coś odmiennego i ambitnego. Ich Heading Out to świetna pozycja dla fanów motywu drogi, którzy narrację stawiają ponad gameplay. Wprawdzie w recenzji miałem kilka zastrzeżeń, ale jednak finalnie wystawiłem solidną ocenę. To zdecydowanie warta polecenia, bardzo unikatowa produkcja mająca wyrazisty pomysł na siebie. Jeśli interesują Was gry nietuzinkowe i świeże, warto dać szansę Heading Out. Tym bardziej, że sprzedaż na razie nie powala na kolana. Pamiętajmy jednak, że budżet pewnie był dosyć skromny.

Serious Sim, Polskie gry w maju - wiosenny opad kurzu (Serum, Heading Out, INDIKA)

GramTV przedstawia:

Data premiery: 7 maja 2024
Średnia na Metacritic: 76%
Oceny na Steam: 77%
Sprzedaż na Steamie: 124 tys. $ przychodu, 7,9 tysięcy kopii
Peak graczy na Steamie: 221
Inne platformy: brak
Nasza recenzja: 7,6/10

Nasza ocena premiery: Bardzo solidny indyk z ciekawym pomysłem i niezłym wykonaniem. Warto kupić i wspomóc niezależne Serious Sim.


No.9

Maciej Targoni

Co może być bardziej indie jak nie gra stworzona przez jedną osobę? No.9 wygląda niepozornie, ale to rzecz warta zainteresowania. Fanom polskich gier Maciej Targoni znany jest od lat. Na koncie ma sporo świetnych, minimalistycznych produkcji logicznych, które zazwyczaj opierają się na jednym, prostym pomyśle. Dodatkowo można je kupić za mniej niż 5 zł. Grzech nie brać, zwłaszcza że nie brakuje im grywalności. No.9 nie jest może najlepszą gra w portfolio Maćka (zdecydowanie bardziej polecam Hook i klocki), ale jeśli pozostałe już znacie, tę też polecam kupić. Ja wybrałem wersję na iOS, bo akurat w takie rzeczy najlepiej gra się na telefonie. Polecam sprawdzić, bo cena śmieszna, a jakości bardzo dużo.

Maciej Targoni, Polskie gry w maju - wiosenny opad kurzu (Serum, Heading Out, INDIKA)

Data premiery: 8 maja 2024
Oceny na Steam: 88%
Sprzedaż na Steamie: 260$ przychodu, 313 kopii
Peak graczy na Steamie: 8
Inne platformy: iOS, Android

Nasza ocena premiery: Na Steamie prawie nikt tego nie kupił, ale na mobilkach powinno być lepiej. Zdecydowanie polecam sprawdzić - jak nie No.9 to inne produkcje Macieja Targoniego.


Serum (wczesny dostęp)

Games Island

Absolutnie największe rozczarowanie tego miesiąca. Po bardzo nieudanym Inkwizytorze wydawało się, że grupa The Dust mocno odbije się survivalem Serum. Niestety gra zebrała mieszane opinie od graczy, a sprzedaż pozostawia bardzo wiele do życzenia. Nie pomógł też wydawca, niemiecki Toplitz Productions, który mając sporo podobnych gier w portfolio miał gwarantować pewien poziom zainteresowania grą. Na pocieszenie (marne, ale jest) na razie mówimy o wczesnym dostępie. Mimo wszystko ciężko wykrzesać z siebie wielki optymizm.

Games Island, Polskie gry w maju - wiosenny opad kurzu (Serum, Heading Out, INDIKA)

Data premiery: 23 maja 2024
Oceny na Steam: 55%
Sprzedaż na Steamie: 72 tys. $ przychodu, 5 tysięcy kopii
Peak graczy na Steamie: 241
Inne platformy: brak

Nasza ocena premiery: Dużo poniżej oczekiwań jeśli chodzi o jakość i sprzedaż. Potrzeba perfekcyjnego wczesnego dostępu, aby to uratować.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!