Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Mateusz Mucharzewski
2024/04/28 12:00
1
0

Kwiecień zapowiadał się na dobry miesiąc dla polskiego gamedev-u i taki faktycznie był. Działo się dużo, na pewno nie idealnie, ale i tak z ogromnymi sukcesami.

Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Zacznę od optymistycznej informacji. To był WRESZCIE dobry miesiąc dla polskiego gamedev-u. Mieliśmy aż trzy udane premiery z wysoką sprzedażą, z czego jedna na niebywale wysokim poziomie. Oczywiście zawsze pojawiają się drobne mankamenty, ale całościowo możemy mówić o bardzo udanym miesiącu. Pierwszym od dawna. Zdecydowanie zbyt dawna.

Ciekawą rzeczą w kwietniu było też to, że oprócz kilku ważnych premier mieliśmy też inne, istotne wydarzenia - betę Frostpunka 2, nieoczekiwanie bardzo udany prolog Crime Scene Cleaner czy ekspansję Front Mission 2 Remake na kolejne platformy. Działo się więc bardzo dużo i na szczęście obyło się bez wielkich rozczarowań.

Z tym większą przyjemnością zapraszam na bardzo optymistyczne podsumowanie miesiąca. Zanim zaczniemy przypomnę, że dane sprzedażowe ze Steama pochodzą z serwisu Gamalytic, który posiada bardzo precyzyjne i skuteczne estymacje popytu na gry.

Najważniejsze polskie premiery kwietnia

Manor Lords (wczesny dostęp)

Slavic Magic

Może część osób nie uwierzy, ale Manor Lords było przed premierą grę z największą wishlistą na Steamie (z tytułów niewydanych). Wielkie osiągnięcie projektu, który początkowo był tworzony przez jedną osobę. Oczekiwania były więc ogromne. Nawet Microsoft przygarnął grę do Game Passa. Mimo wszystko to jak wyglądała premiera chyba przebiło wszelkie oczekiwania. Po raptem godzinie i 15 minutach w Manor Lords na Steamie grało więcej osób niż w Wiedźmina 3 w jego szczytowym momencie (!!!). Później peak tylko rósł do poziomu prawie 160 tysięcy pierwszego dnia. To trzeci najlepszy w historii wynik ze wszystkich polskich gier (lepszy jest Cyberpunk 2077 i Dying Light 2). W sobotę udało się dobić do 170 tysięcy graczy jednocześnie, co jest najlepszym rezultatem w historii gatunku (city builder, 4x, colony sim). Nie muszę dodawać, że z miejsca gra wskoczyła na pierwsze miejsce listy bestsellerów. Nie tylko na Steamie, ale również Epic Games Store i GOG. To wszystko mimo obecności w PC-towym Game Passie.

Slavic Magic, Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Skala sukcesu Manor Lords jest niewyobrażalna. Uzasadnionym jest stwierdzenie, że to już teraz jeden z największych hitów w historii polskiego gamedev-u. Grzegorz Styczeń, czyli autor gry, osiągnął już więcej niż masa krajowych studiów deweloperskich. Oczywiście teraz czas na rozwój wczesnego dostępu, liczne aktualizacje, wersje konsolowe i być może DLC. Pracy jest dużo, ale to co najważniejsze już mamy – świetna gra i ogromny hit komercyjny.

Data premiery: 26 kwietnia 2024
Średnia na Metacritic: nie dotyczy
Oceny na Steam: 89%
Sprzedaż: 1 mln egzemplarzy we wszystkich sklepach w dobę (dane oficjalne), 28,8 mln $ przychodu na Steam (via Gamalytic)
Peak graczy na Steamie: 170 082
Platformy: PC

Nasza ocena premiery: Narodziny nowej gwiazdy polskiego gamedev-u. Kto nie obserwuje wiele traci!


Infection Free Zone (wczesny dostęp)

Jutsu Games / Games Operators

Kolejna premiera, po której dużo sobie obiecywano. Od dłuższego czasu widać było, że Infection Free Zone wzbudza ogromne zainteresowanie na Steamie, a więc wielu (głównie inwestorzy Games Operators) mocno liczyli na duży sukces komercyjny. Po premierze kurs jednak nurkował, a więc chyba oczekiwania nie zostały spełnione. Trzeba jednak przyznać, że zadowolenie krajowych giełdowych graczy to prawdopodobnie misja z gatunku niemożliwych do realizacji. Taki niestety mamy klimat.

Jutsu Games / Games Operators, Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Wracając do gry, po bardzo dobrym starcie przyszło drobne rozczarowanie spadającymi ocenami na Steamie. Sytuację szybko jednak udało się naprostować. Przed studiem Jutsu Games jeszcze sporo pracy, zwłaszcza że na razie mówimy o wczesnym dostępie. Widać jednak, że gra cieszy się sporym zainteresowaniem, a sprzedaż dawno pokryła koszty produkcji, które do tej pory wynoszą tylko ok 3,4 mln złotych. Kluczem będą regularne i dobre aktualizacje. Infection Free Zone zdecydowanie powinien przekroczyć barierę miliona sprzedanych kopii.

Data premiery: 11 kwietnia 2024
Średnia na Metacritic: nie dotyczy
Oceny na Steam: 71%
Sprzedaż: Oficjalnie (stan na 25.04) 12,9 mln zł przychodu, 264 tys. kopii (wszystkie kanały sprzedaży), wg Gamalytic (stan na 30.04) 4,5 mln $ przychodu, 222 tys. kopii tylko ze Steam
Peak graczy na Steamie: 19 380
Platformy: PC

Nasza ocena premiery: W pewnym momencie oceny troszkę niepokoiły, ale udało się wyciągnąć z tego bardzo dobrą premierę. Jutsu Games ma swój zdecydowanie największy hit.


Bellwrigth (wczesny dostęp)

Donkey Crew

Twórcy mało w Polsce znanego, ale popularnego Last Oasis wracają z kolejną produkcją. Jest to też trzecia duża premiera tego miesiąca i ponownie w formule wczesnego dostępu. Bellwright pozwala zbudować własną osadę i ta wizja już przed premierą wzbudzała duże zainteresowanie. Pierwsze minuty po premierze sugerowały spory hicior. Niestety szybko emocje ostudziły bardzo słabe recenzje, głównie graczy z Chin. Sytuację udało się jednak naprostować, dzięki czemu studio Donkey Crew może ze spokojem rozwijać swój projekt.

Donkey Crew, Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Data premiery: 23 kwietnia 2024
Średnia na Metacritic: nie dotyczy
Oceny na Steam: 74%
Sprzedaż na Steamie: 2,8 mln $ przychodu, 117 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 13 709
Platformy: PC

Nasza ocena premiery: Mimo początkowych problemów udało się wyjść na prostą. Dobra premiera i z dużymi nadziejami, że pełna wersja będzie bardzo popularna przez ładnych kilka lat.


Laysara: Summit Kingdom (wczesny dostęp)

Quite OK Games

Kolejny polski city builder, który dawał nadzieję na udany tytuł. Szkoda, że twórcy zdecydowali się na niecodzienną decyzję jaką był shadow drop, czyli wydanie gry bez wcześniejszej zapowiedzi. Tym bardziej, że miało to miejsce dosłownie dzień przed mocno hypowanym Infection Free Zone. Możliwe, że z tego względu premiera wygląda nieźle, ale też nie powala na kolana. Sporo pracy we wczesnym dostępie. Najważniejsze jednak, że opinie są pozytywne.

Quite OK Games, Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Specjalnie dla Gram.pl premierę gry skomentował Maciej Pryc, prezes i designer Quite OK Games.

Laysara jest debiutancką grą naszego studia, więc powiedzieć, że dużo od tej premiery zależało, to nic nie powiedzieć. Całe szczęście, gra przypadła do gustu fanom klasycznych city-builderów takich jak Zeus czy Faraon, a sprzedaż wygląda całkiem przyzwoicie.

Po okresie intensywnego patchowania bierzemy głęboki oddech (i wybieramy zaległy urlop) przed skupieniem się na naszej roadmapie. Przy dalszych pracach nad grą zamierzamy uwzględnić też sporo feedbacku od graczy, więc podczas trwania wczesnego dostępu na pewno nie będziemy się nudzić!

GramTV przedstawia:

Data premiery: 10 kwietnia 2024
Średnia na Metacritic: nie dotyczy
Oceny na Steam: 81%
Sprzedaż na Steamie: 436 tys. $ przychodu, 29 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 958
Platformy: PC

Nasza ocena premiery: Może z lepszym marketingiem na premierę dałoby się wyciągnąć więcej. Na jakość nie ma jednak co narzekać.


Monsters Domain

G-DEVS / Creative Forge Games

Zostawiamy na bok duże premiery i przechodzimy do drobnicy. Tej w kwietniu nie było zbyt dużo. Zaczynamy od Monsters Domain. Myślę, że studio G-DEVS liczyło na więcej. Na pocieszenie dla nich znacznie lepiej poradziła sobie ich druga premiera, czyli Anonymous Hacker Simulator. O niej jednak, nie bez powodu, na kolejnej stronie podsumowania. O samym Monsters Domain nie ma co specjalnie mówić. Nikt już o tej grze nie pamięta.

G-DEVS / Creative Forge Games, Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Data premiery: 5 kwietnia 2024
Średnia na Metacritic: brak
Oceny na Steam: 41%
Sprzedaż na Steamie: 44,5 tys. $ przychodu, 3,1 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 553
Platformy: PC

Nasza ocena premiery: Słabiutko. Premiera do zapomnienia.


Survival Nation: Lost Horizon (wczesny dostęp)

Wenkly Studio

Wydane w zeszłym roku na VR Survival Nation to ostatnia produkcja specjalizującego się w wirtualnej rzeczywistości Wenkly Studio. W tym roku deweloper z Gliwic przygotował nową grę z tej serii, która z FPS-a zamienia się w top down shooter w otwartym świecie. Dodatkowo gogle nie są wymagane. Mimo wszystko próba dotarcia do szerszej grupy odbiorców nie powiodła się. Mieszane recenzje też nie pomagają. Malutka premiera. Moim zdaniem zabrakło większej promocji.
Wenkly Studio, Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Data premiery: 15 kwietnia 2024
Średnia na Metacritic: brak
Oceny na Steam: 58%
Sprzedaż na Steamie: 13,7 tys. $ przychodu, 1,2 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 204
Platformy: PC

Nasza ocena premiery: Jest w tym nawet potencjał, ale brakuje dopracowania i większej rozpoznawalności. Na razie słabo.


Yet Another Fantasy Title (YAFT)

Atomic Wolf / Games Operators

Zdecydowanie najsłabsza premiera miesiąca i jedna ze słabszych w tym roku. Reskin Rustlera przenoszący akcję do świata fantasy nie jest złą grą, ale ta koncepcja nikogo nie zainteresowała. Podmiana tekstur to zdecydowanie zbyt mało, zwłaszcza że główne mechaniki nie zostały tknięte. Szkoda, bo jest tam sporo pracy. To spokojnie mogło być DLC.

Atomic Wolf / Games Operators, Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Data premiery: 10 kwietnia 2024
Średnia na Metacritic: brak
Oceny na Steam: 57%
Sprzedaż na Steamie: 22,4 tys. $ przychodu, 1,5 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 164
Platformy: PC
Nasza recenzja: 6,2/10

Nasza ocena premiery: Porównując YAFT do Rustlera widać gigantyczny spadek sprzedaży. Bardzo słabe liczby w “nagrodę” za mało ambitne podejście do projektu.


Speedway Challenge 2024

Artur Berkowski Berobasket

Żużel to dla wielu osób w Polsce świętość, a więc na pewno niektórych graczy zainteresuje kolejna edycja Speedway Challenge. Grę w zasadzie robi jedna osoba przy niewielkim budżecie, a więc nie liczcie na cuda. Produkcja jest jednak dostępna w modelu free2play, a więc jeśli kogoś interesuje żużel to powinien przynajmniej dać szansę.

Artur Berkowski Berobasket, Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Data premiery: 2 kwietnia 2024
Średnia na Metacritic: brak
Oceny na Steam: 72%
Sprzedaż na Steamie: 22,7 tys. $ przychodu, ok 9 tysięcy pobrań
Peak graczy na Steamie: 368
Platformy: PC

Nasza ocena premiery: Trudno oceniać tak mały i niszowy projekt. Warto jednak zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania względem poprzedniej edycji.


Farm Manager World (wczesny dostęp)

Cleversan Games / PlayWay

Z racji terminu publikacji tekstu nie mam możliwości oceniania tej premiery. Ta odbędzie się 29 kwietnia. W okolicach majówki pojawią się w tym miejscu informacje jak poradził sobie Farm Manager World.

Premiera już za nami. Początki to jednak spore ciężary. Farm Manager World ma spory potencjał, ale póki co problemem jest skromna zawartość. Dużo pracy we wczesnym dostępie.

Cleversan Games / PlayWay, Polskie gry w kwietniu - idzie wiosna, kwitną hity (Manor Lords, Infection Free Zone)

Data premiery: 29 kwietnia 2024
Średnia na Metacritic: brak
Oceny na Steam: 48%
Sprzedaż na Steamie: 95,6 tys. $ przychodu, ok 6,3 tysięcy kopii
Peak graczy na Steamie: 539
Platformy: PC

Nasza ocena premiery: To wprawdzie wczesny dostęp, ale niska popularność na start i kiepskie oceny nie są dobrym prognostykiem. Dało się z tej gry wycisnąć znacznie więcej.

Komentarze
1
dariuszp
Gramowicz
29/04/2024 00:50

Manor Lords to mój wybór. Gra jest naprawdę przyjemna.