Polskie gry w marcu - jak radzi sobie The Thaumaturge, Winter Survival, Taxi Life i inne

Mateusz Mucharzewski
2024/03/31 12:30
0
0

Marzec był pracowitym miesiącem dla polskich twórców. Mimo sporych oczekiwań ciężko jednak mówić o sukcesach.

Polskie gry w marcu - jak radzi sobie The Thaumaturge, Winter Survival, Taxi Life i inne

Temat krajowej branży gości u nas regularnie, a więc idziemy za ciosem i prezentujemy kolejny format, który pozwoli nieco bliżej przyjrzeć się temu co tworzą polscy twórcy. Będzie to comiesięczne podsumowanie najważniejszych premier ostatnich 30 dni. Zaczynamy od marca, w którym na rynku działo się całkiem sporo. Nie zabrakło pozytywów, ale niestety dominowały rozczarowania.

Do analizy przygotowałem kilkanaście polskich gier, które pojawiły się w tym miesiącu. Ogólnie premier zawsze jest nieco więcej (nie licząc portów konsolowych starszych tytułów), ale uznałem że drobnice możemy sobie odpuścić. Podsumowanie podzieliłem na części, aby oddzielić głównie tytuły od mniejszych. W środku znajdziecie informacje jak poradziła sobie dana produkcja, a także jak wygląda jej sprzedaż (na bazie bardzo wiarygodnych danych serwisu Gamelytic) czy sytuacja rynkowa.

Najważniejsze polskie premiery marca

The Thaumaturge

Fool’s Theory / 11 bit studios

Zaczynamy od największej i najbardziej ambitnej polskiej premiery marca. The Thaumaturge od zespołu Fool’s Theory wzbudził mieszane uczucia. Od strony graczy wszystko jednak jest tak jak być powinno. Gra zebrała pozytywne opinie. Dobre wrażenie zrobiła intrygująca historia oraz unikatowy klimat. To zdecydowanie rzecz warta sprawdzenia dla każdego, kto gustuje w gatunku RPG. Na ten moment to też moim zdaniem najlepsza polska gra 2024 roku. Utrzymanie tego stanu rzeczy będzie pewnie niemożliwe, ale i tak jest się czym chwalić.

Fool’s Theory / 11 bit studios, Polskie gry w marcu - jak radzi sobie The Thaumaturge, Winter Survival, Taxi Life i inne

Gorzej to wygląda jeśli spojrzymy na kwestie finansowe. Premierowy peak graczy na Steamie na nikim szczególnego wrażenia nie zrobił. W pierwszych dniach udało się osiągnąć wysokie pozycje na steamowej liście najchętniej kupowanych gier, ale niestety wynik szybko zaczął się pogarszać. Obecnie, po mniej niż miesiącu od premiery, The Thaumaturge znajduje się w szóstej setce bestsellerów. Na podstawie oficjalnych danych szacuje się, że budżet gry to 15-20 mln zł, a próg rentowności to 250 tysięcy sprzedanych kopii. Na razie jest ich tylko ok 35-40 tysięcy. Ostatnia nadzieja w wersji konsolowej, która być może pojawi się w tym roku.

Data premiery: 4 marca 2024
Średnia na Metacritic: 74%
Oceny na Steam: 78%
Sprzedaż na Steamie: 1 mln $ przychodu, 35-40 tysięcy kopii
Peak graczy na Steamie: 2 913
Inne platformy: brak
Nasza recenzja: 7/10

Nasza ocena premiery: dobra gra, ale sprzedaż poniżej oczekiwań


Winter Survival (wczesny dostęp)

DRAGO entertainment

O ile w przypadku The Thaumaturge można było mówić o mieszanych uczuciach, tak w przypadku Winter Survival nie ma o czym dyskutować. To jest po prostu fatalny debiut. Twórcy Gas Station Simulator pokładali duże nadzieje w tym tytule, ale na premierę nie dowieźli zbyt wiele. Gra zebrała bardzo negatywne opinie graczy, a sprzedaż wygląda fatalnie. Przed krakowskim deweloperem trudne zadanie odbudowania zaufania społeczności, która przed premierą wykazywała spore zainteresowanie tym zimowym survivalem.

DRAGO entertainment, Polskie gry w marcu - jak radzi sobie The Thaumaturge, Winter Survival, Taxi Life i inne

Co poszło nie tak? Problemy było widać od dawna. Wręcz kultowe stały się zbyt trudne do pokonania wilki, co gracze sygnalizowali na etapie dem i prologu. Deweloper nie zdecydował się jednak na korekty. Do tego wczesny dostęp oferuje niewiele zawartości. Widać, że liczne opóźnienia nie wzięły się z niczego. Przed DRAGO entertainment długa droga, aby Winter Survival znalazł się tam gdzie powinien. Gatunek survivali jest bardzo atrakcyjny, ale trzeba też umieć dostarczyć jakościowy produkt.

Data premiery: 6 marca 2024
Średnia na Metacritic: brak
Oceny na Steam: 59%
Sprzedaż na PC: 95 tys. $ przychodu, ok 6 tysięcy kopii
Peak graczy na Steamie: 395
Inne platformy: brak

Nasza ocena premiery: bardzo, bardzo słaba premiera


Taxi Life: A City Driving Simulator

Simteract

GramTV przedstawia:

Kolejny polski symulator, ale tym razem w segmencie premium. Po nowej grze studia Simteract wielu sporo sobie obiecywało. Wirtualna Barcelona wyglądała obiecująco. Niestety jest to kolejna premiera, która wzbudza wątpliwości. To troszkę odwrotny przypadek niż The Thaumaturge. Taxi Life najbardziej rozczarowało jakością. Wycinek miasta jest stosunkowo mały, a do tego dochodzi sporo problemów z AI, które uniemożliwia wczucie się w klimat. To mogła być bardzo relaksująca produkcja dla całkiem sporego segmentu rynku, ale ostatecznie zbyt wiele rzeczy nie działa jak powinna.

Simteract, Polskie gry w marcu - jak radzi sobie The Thaumaturge, Winter Survival, Taxi Life i inne

Również sprzedażowo jest odwrotnie niż w The Thaumaturge. Gra Fool’s Theory robi nieco rozczarowujące wyniki, a Taxi Life wygląda wyraźnie lepiej. Liczby na PC są mniejsze, ale pamiętajmy o dwóch rzeczach. Budżet był zapewne wyraźnie mniejszy (konkretów nie znamy), a do wyniku na PC trzeba doliczyć przychody z konsol. Spodziewam się więc, że gra finansowo wygląda lepiej niż znacznie lepszy i ambitniejszy The Thaumaturge.

Data premiery: 7 marca 2024
Średnia na Metacritic: 55%
Oceny na Steam: 50%
Sprzedaż na PC: 843 tysięcy $ przychodu, ok 35 tysięcy kopii
Peak graczy na Steamie: 1 876
Inne platformy: Xbox Series X|S, PlayStation 5
Nasza recenzja: 5,5/10

Nasza ocena premiery: rozczarowanie, ale też sprzedażowo nie jest najgorzej


Medieval Dynasty: New Settlement

Spectral Games

Listę kluczowych premier kończymy VR-ową wersją hitowego Medieval Dynasty. Po tym jak podobną drogę (i to z wielkim sukcesem!) przeszedł Green Hell, tutaj oczekiwania były całkiem spore. Na podsumowania tej premiery jednak nieco za wcześnie, bo gra pojawiła się w sprzedaży dopiero w ostatni czwartek. Już teraz jednak możemy powiedzieć o dobrych opiniach i rosnących pozycjach na listach bestsellerów Oculus Store, a więc głównej platformy dla wirtualnej rzeczywistości. Wygląda na to, że dla młodego Spectral Games będzie to udany debiut.

Spectral Games, Polskie gry w marcu - jak radzi sobie The Thaumaturge, Winter Survival, Taxi Life i inne

Niedługo studio Spectral Games ogłosi road mapę aktualizacji do gry. O ocenę premiery poprosiłem prezesa studia, Pawła Sobika. Poniżej możecie przeczytać jego wypowiedź dla Gram.pl.

Premierę Medieval Dynasty: New Settlement nie sposób określić inaczej jak sukces dla naszego studia. Dotychczasowi gracze twierdzą, że gra uzupełnia swoim ogólnym kształtem niewyczerpany do tej pory temat survivalu z otwartym światem na gogle Meta Quest.

Jesteśmy bardzo zadowoleni zarówno z okresu przedsprzedaży, jak i pierwszego dnia po premierze. Jeżeli to tempo sprzedaży się utrzyma, będzie to jedna z bardziej udanych premier tego roku. W całym tym procesie nie poradzilibyśmy sobie bez pomocy Mety, z którą łączą nas bardzo dobre relacje. Otrzymujemy od nich wsparcie marketingowe, które jak widać wraz z naszymi własnymi działaniami przekłada się na fantastyczne efekty!

Data premiery: 28 marca 2024
Średnia na Metacritic: brak
Platformy: VR (Oculus)

Nasza ocena premiery: Mimo, że premiera miała miejsce dopiero w czwartek, już teraz wiele wskazuje na bardzo udany debiut.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!