Narkotykowy hit i patolog - polskie gry w czerwcu (Drug Dealer 2, Autopsy Simulator)

Mateusz Mucharzewski
2024/07/02 10:00
1
0

Po nudnym maju w czerwcu wysyp polskich premier z jednym nowym, całkiem sporym hitem.

Narkotykowy hit i patolog - polskie gry w czerwcu (Drug Dealer 2, Autopsy Simulator)

Gier wychodzi już tak dużo, że od dawna nie ma czegoś takiego jak sezon ogórkowy. Nowe rzeczy debiutują non stop. Dzięki temu w czerwcu mieliśmy wysyp rodzimych produkcji. Klasycznie większość to drobnica, ale znalazło się też miejsce na rzeczy warte zanotowania. Tak jak zapowiadałem miesiąc temu w podsumowaniu maja, mieliśmy minimum jeden większy hit, który swojemu producentowi zapewnił stabilną przyszłość finansową w najbliższych kilku latach. W obecnych, bardzo trudnych realiach rynkowych jest to niezwykle cenne.

Sprawdź również podsumowania innych miesięcy:

Dane sprzedażowe pochodzą z serwisu Gamalytic. Stan na 1.07.2024.

Najważniejsze polskie premiery czerwca

Drug Dealer Simulator 2

Byterunner / Movie Games

Movie Games to jedna z tych polskich spółek growych, która bardzo potrzebowała jakiegoś odbicia. Po serii wielu rozczarowań i problemów (często organizacyjnych) wreszcie przyszła udana premiera. Drug Dealer Simulator 2 powtórzył sukces pierwszej części i przyciągnął sporo graczy. Przychody ze Steama również wyglądają bardzo obiecująco. W ciągu raptem 3 godzin sprzedaży udało się pokryć koszty produkcji, a przez pierwszy tydzień nabywców znalazło 83,5 tysięcy kopii (dane oficjalne). Jak na skalę tej gry jest to świetny rezultat. Dodatkowo zainteresowanie DDS2 zwiększyło popyt na pierwszą część, która w ostatnim czasie sprzedała około 60 tysięcy egzemplarzy. Duży sukces pokazujący, że symulatory ciągle pozwalają dobrze zarabiać. Dla Movie Games to też niezwykle pożądane źródło przychodów, które pozwoli dalej rozwijać spółkę.

Byterunner / Movie Games, Narkotykowy hit i patolog - polskie gry w czerwcu (Drug Dealer 2, Autopsy Simulator)

Data premiery: 20 czerwca
Oceny na Steam: 72%
Sprzedaż na Steamie: 1,8 mln $ przychodu, 89 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 9 126


Autopsy Simulator

Woodland Games

Spore rozczarowanie, bo tuż przed premierą wydawało się, że to będzie bardzo udane połączenie symulatora z horrorem. Niestety gracze narzekali na zbyt krótką kampanię i małą swobodę rozgrywki. Oceny na Steamie nie są więc zbyt dobre i zabiły sprzedaż. Obstawiałem, że Autopsy Simulator może wskoczyć na TOP 10 najlepiej sprzedających się polskich gier na Steamie i finalnie nie udało się tego osiągnąć. Czuję pewne rozczarowanie, bo oczekiwania co do wyniku finansowego były jednak wyższe. Możliwe, że coś w sprawie tej gry zmieni planowana aktualizacja z trybem swobodnym.

Woodland Games, Narkotykowy hit i patolog - polskie gry w czerwcu (Drug Dealer 2, Autopsy Simulator)

Data premiery: 6 czerwca 2024
Średnia na Metacritic: 70%
Oceny na Steam: 42%
Sprzedaż na Steamie: 388 tys. $ przychodu, 17 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 1 369


Republic of Pirates

Crazy Goat Games

Zdecydowanie największe pozytywne zaskoczenie miesiąca. Oczekiwania po Republic of Pirates były niewielkie, bo też mało się o tej grze mówiło. Wyniki nie są może porażające, ale też jak na tę skalę wygląda to nieźle. Republic of Pirates to miks strategii i city buildera w stylu przypominającym Anno pozwalający stworzyć własną republikę piracką. Niezłe recenzje i zainteresowanie, które nie “siadło” chwilę po premierze. Warto zwrócić uwagę na tę produkcję.

Crazy Goat Games, Narkotykowy hit i patolog - polskie gry w czerwcu (Drug Dealer 2, Autopsy Simulator)

Data premiery: 19 czerwca 2024
Oceny na Steam: 77%
Sprzedaż na Steamie: 246 tys. $ przychodu, 15 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 612


First Dwarf (wczesny dostęp)

Star Drifters

GramTV przedstawia:

W First Dwarf widziałem mocnego kandydata na jedną z lepszych polskich premier niezależnych tego roku. Opinie po demie były bardzo pozytywne, a połączenie RPG z budowaniem bazy jest na Steamie bardzo popularne. Niestety gracze bardzo mocno narzekają, że o ile wersja demonstracyjna była dopracowana i atrakcyjna, tak wczesny dostęp cierpi na mnóstwo problemów technicznych. W efekcie oceny rozczarowują, podobnie jak sprzedaż. Przed Star Drifter sporo pracy, aby odbudować ten tytuł. Potencjał z niego nie zniknął.

Star Drifters, Narkotykowy hit i patolog - polskie gry w czerwcu (Drug Dealer 2, Autopsy Simulator)

Data premiery: 19 czerwca
Oceny na Steam: 65%
Sprzedaż na Steamie: 99 tys. $ przychodu, 6,8 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 322


Chornobyl Liquidators

Live Motion Games / Frozen Way

Gra z przebojami, bo w zeszłym roku z jej wydania wycofało się włoskie 505 Games. Pamiętam też demo, które ograłem na ostatnim Poznań Game Arena. Wtedy Chornobyl Liquidators był w kiepskim stanie i jestem w sporym szoku, że udało się go wydać już teraz. Ponownie jednak mówimy o produkcji z ciekawym pomysłem, z którego dało się zrobić wiele ciekawego. Niestety Live Motion Games nie dało rady dowieźć dopracowanego i ciekawego produktu. Niby rozczarowanie, ale jednak czuć było, że o sukces może być ciężko.

Live Motion Games / Frozen Way, Narkotykowy hit i patolog - polskie gry w czerwcu (Drug Dealer 2, Autopsy Simulator)

Data premiery: 19 czerwca
Oceny na Steam: 44%
Sprzedaż na Steamie: 105 tys. $ przychodu, 6,4 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 505


El Dorado: The Golden City Builder

Hobo Bunch / Gameparic

Gatunek city builderów stał się bardzo popularny wśród polskich deweloperów, czego efektem jest wiele premier. Jedną z ciekawszych wydawało się El Dorado, którego akcja umieszczona jest na półwyspie Jukatan. Gra zebrała niezłe recenzje i na pewno warto się nią zainteresować. Niestety sprzedaż wygląda bardzo słabo i nie ma specjalnie szans, że deweloper zarobić na tym projekcie. Szkoda, bo dało się zrobić więcej.

Hobo Bunch / Gameparic, Narkotykowy hit i patolog - polskie gry w czerwcu (Drug Dealer 2, Autopsy Simulator)

Data premiery: 17 czerwca
Oceny na Steam: 70%
Sprzedaż na Steamie: 23 tys. $ przychodu, 3 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 329


Pet Shop Simulator

Games Incubator

Kolejna mała produkcja od dewelopera, który odniósł już spory komercyjny sukces z Animal Shelter. Tym razem Games Incubator dostarczyło symulator sklepu zoologicznego. Nie ma jednak co liczyć na powtórzenie sukcesu. Sprzedaż jest skromna, ale mówimy też o budżetowej produkcji dewelopera, który nie inwestuje dużych pieniędzy w swoje pomysły. Może więc tyle twórcom wystarczy, aby nie spisać Pet Shop Simulator na straty.

Games Incubator, Narkotykowy hit i patolog - polskie gry w czerwcu (Drug Dealer 2, Autopsy Simulator)

Data premiery: 21 czerwca
Oceny na Steam: 72%
Sprzedaż na Steamie: 68 tys. $ przychodu, 9,7 tys. kopii
Peak graczy na Steamie: 433

Komentarze
1
JakiśNick
Gramowicz
02/07/2024 10:15

Dawajcie pls od razu linki do steam z tymi grami.