Embracer Group - wielki kryzys megalomańskiego projektu

Mateusz Mucharzewski
2024/02/28 13:00
0
0

Nadmierny optymizm przy kolejnych inwestycjach to nie jedyny powód tego, że Embracer Group jest dzisiaj w dużym dołku. Tak wygląda jego geneza i kolejne kroki.

Embracer Group - wielki kryzys megalomańskiego projektu

W biznesie są różne strategie budowania firmy. Jedną z nich, niezwykle ryzykowną i agresywną, są masowe przejęcia. To pozwala szybko budować masę krytyczną. Często robi się to za pieniądze inwestorów czy banków. Póki wszystko działa nie ma problemu, bo paliwo do dalszego rozwoju jest ciągle dostarczane. Gorzej kiedy zaczynają się schody, na przykład problemy z dalszym finansowaniem. W takiej sytuacji znalazł się Embracer Group. Zarządzający nim Lars Wingefors zbudował jedną z największych grup w branży, ale teraz przechodzi przed ogromny kryzys. Jak do niego doszło i jakie są perspektywy wyjścia z dołka?

Najprostsza odpowiedź mówi, że problemy Embracera wynikają z nadmiernych inwestycji w nowe zespoły. Gdyby tyle nie kupowali to na pewno nie doszłoby do obecnej sytuacji, a więc zamknięć studiów i masowych zwolnień. Problem w tym, że o ile wydaje się to bardzo oczywistą diagnozą, rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Klasycznie dla takich sytuacji nowe światło rzuca raport finansowy. Niedawno Embracer pokazał swoje wyniki za trzeci kwartał roku finansowego (październik-grudzień), a co za tym idzie również za okres od kwietnia do końca 2023 roku. Jak to wygląda w liczbach?

Patrząc na trzy kwartały sprzedaż Embracera wynosi aż 33,3 mld koron szwedzkich (3,2 mld dolarów), co stanowi wzrost o 13% rok do roku. Najmocniej rośnie segment entertainment & services, gdzie znajduje się dział wydawniczy (Plaion) oraz producent komiksów Dark Horse. O 13% rosną też konsole i PC. Co ciekawe, tylko w okresie październik-grudzień ten segment spadł o 5%. Całościowo nie mówimy więc o złych wynikach, ale problem leży po stronie kosztów. Mimo ogromnych przychodów Embracer przynosi niewielkie zyski, a rentowność biznesu (liczona na bazie zysku operacyjnego) to raptem 2%. W wielu studiach z branży potrafi to być nawet 50%.

GramTV przedstawia:

Embracer podał też jak radzą sobie poszczególne gry. Wiemy chociażby, że wyniki powyżej oczekiwań robi Risk of Rain Returns, Remnant II, DLC do Dead Island 2 czy Lords of the Ring: Return to Moria. Z kolei rozczarowaniem jest Hot Wheels Unleashed 2, Wildcard Football, Arizona Sunshine 2 czy PayDay 3. Embracer liczy, że w czwartym kwartale roku finansowego wyniki poprawią takie tytuły jak Tomb Raider 1-3 Remastered, Homeworld 3, Alone In The Dark czy South Park: Snow Day. O pierwszym z wymienionych możemy już powiedzieć, że na razie sprzedaje się całkiem nieźle. Oczekiwania są jednak ogromne, bo Embracer ma na głowie dużo większy problem niż niska rentowność. Są nim długi, często zaciągane na potrzeby dużych inwestycji w nowe studia. Grupa zakończyła zeszły rok kalendarzowy z zobowiązaniami na poziomie aż 1,5 mld dolarów.

Obecnie Embracer Group prowadzi głęboką restrukturyzację, którą dokładniej omówimy w dalszej części tekstu. Teraz napiszę tylko, że jej celem jest obniżenie długu do poziomu 762,1 mln dolarów do końca marca. Niestety CEO grupy Lars Wingefors już teraz ogłosił, że perspektywy na realizację tego planu są mizerne. Nie bez powodu w grudniu spółka ogłosiła porozumienie z częścią dłużników, które pozwoli opóźnić w czasie spłatę niektórych zobowiązań. Poniżej możecie przeczytać fragment oświadczenia CEO Emberacer Group. W szczególności polecam sam koniec, który pokazuje jaką transformację chce wykonać grupa.

Cieszymy się, że możemy wzmocnić elastyczność finansową Embracer Group, co również świadczy o zaufaniu banków i instytucji finansowych do naszego profilu finansowego oraz strategii.

W ramach trwającego programu restrukturyzacji mamy ambicję zmniejszenia zadłużenia zarówno na poziomie brutto, jak i netto. To przedłużenie okresu spłaty kredytów i pożyczek jest zgodne z naszym własnym planem oraz stawia nas w silniejszej pozycji w czasie przechodzenia z fazy intensywnych inwestycji do biznesu generującego duże przepływy gotówkowe.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!