Magic: The Gathering - gra karciana - przykład talii

JeRzy
2007/03/25 23:41

Wyprawa na grzyby

Wyprawa na grzyby

Po wprowadzającym artykule zastanawialiśmy się, jak najlepiej przedstawić możliwości, jakie kryją się w rozgrywkach toczonych za pomocą kart Magic: The Gathering. Zależało nam też, by osoby znające już dobrze grę nie czuły się zawiedzione. Zdecydowaliśmy się więc na zademonstrowanie przykładowej talii ze wszystkimi detalami...

Od autoraChciałbym zaznaczyć, że nie znajdziecie tutaj kopii typowych turniejowych talii, jakich spotyka się teraz na pęczki. Nie będzie zatem „Dralnu Du Louvre”, „Boros-Aggro”, „Dragonstormów” i temu podobnych. Pora przypomnieć sobie, że w grze Magic: The Gathering jedną z najważniejszych rzeczy jest kreatywność. Dlatego warto czasami nawet poprzegrywać, ale stale ćwiczyć swoje umiejętności, zamiast małpować cudze pomysły. Dzisiaj chcę Wam zaproponować talię opartą na bardzo skutecznie reaktywowanych przez ostatnie edycje „grzybkach” Fungusach. Przy opisach będę się posługiwał w dużej mierze angielskim nazewnictwem lub polsko-angielską mieszanką, którą muszą podpierać się gracze, gdy Magic nie ma polskiej wersji. Purystów językowych będą bolały zęby, ale to niestety konieczność. Przypominam, że opisy działania kart i aktualne rulingi można znaleźć pod adresem: gatherer.wizards.com. Zachęcam do testowania, komentarzy i własnych prób usprawnienia talii. Pamiętajcie: kreatywność to podstawa!

Wyprawa na grzyby, Magic: The Gathering - gra karciana - przykład talii

Spis kart:

Lands:

  • 9x Snow-Covered Forest
  • 4x Temple Garden
  • 4x Overgrown Tomb
  • 2x Scrying Sheets
  • 1x Pendelhaven

= 20

Creatures:

  • 4x Birds of Paradise
  • 4x Thallid
  • 3x Thelon of Havenwood
  • 3x Sporesower Thallid
  • 2x Thallid Shell-Dweller
  • 2x Deathspore Thallid
  • 2x Pallid Mycoderm
  • 2x Silklash Spider
  • 1x Nullmage Shepherd
  • 1x Mycologist

= 24

Spells:

  • 4x Chord of Calling
  • 3x Farseek
  • 3x Scatter the Seeds
  • 2x Into the North
  • 2x Doubling Season
  • 2x Glare of Subdual

= 16

Sideboard:

  • 3x Leyline of Lifeforce
  • 3x Scragnoth
  • 3x Tormod’s Crypt
  • 2x Life from the Loam
  • 2x Gaea’s Blessing
  • 2x Krosan Grip

= 15

GramTV przedstawia:

Działanie:

Skupmy się na poszczególnych elementach talii po kolei. Pierwszy zauważalny wybór dotyczył zastąpienia zwykłych Forestów śnieżnymi, dołożenia dwóch sztuk lądu Scrying Sheets i dwóch kart Into the North. Jak łatwo się domyślić, chodzi o nieznaczne wprawdzie, ale przydatne przyspieszenie talii. Nie jest może ono tak wyraźne jak w sytuacji, gdy gracz ma więcej śnieżnych stworów (z Ohran Viper na czele), ale robi różnicę. Temple Garden i Overgrown Tomb wraz ze służącą do ich wydłubywania z talii kartą Farseek oczywiście są potrzebne do wystawienia tej garstki kart, która potrzebuje białej lub czarnej many. I na koniec pojedyncze Pendelhaven – od czasu do czasu może dopakować Saprolingi tworzone z Fungusów. Tylko jedno, ponieważ legendarne lądy mają to do siebie (może z wyjątkiem Flagstones of Trokair), że w większej liczbie chętnie dochodzą na rękę akurat wtedy, kiedy są najmniej potrzebne. Dodatkowym, „kreaturowym” źródłem mana są Birds of Paradise. Warto zauważyć, że dzięki zdolności convoke kart Chord of Calling i Scatter the Seeds, talia potrafi całkiem nieźle dawać odpór taliom niszczącym lądy, nawet przed dorzuceniem dodatkowej obstawy (Life from the Loam) z sideboardu. Jeśli gracz zdąży wystawić Birds of Paradise, a przede wszystkim jednego czy dwa Fungusy, a ma w zanadrzu Chord i/lub Scatter, może wyciąć przeciwnikowi parę brzydkich numerów.

Przyjrzyjmy się teraz doborowi istot. Birds of Paradise już zostało omówione. Thallid jest podstawowym, szybkim Fungusem, który może się pojawić na stole w pierwszej turze i szybko zacząć zbierać spore countery. Z kolei Thallid Shell-Dweller to solidny obrońca (0/5) od drugiej tury. Sporesower Thallid wychodzi później, ale stanowi niezłą siłę uderzeniową jako stwór 4/4 za koszt 2GG. Co ważne, ostro przyspiesza produkcję spore counterów, a co za tym idzie Saprolingów. Deathspore Thallid to znakomity zabójca – szczególnie na późniejszym etapie rozgrywki, może mocno przetrzebić szeregi wroga, osłabiać jego ataki, zmniejszać blokujące stwory, itp. Pallid Mycoderm najlepiej sprawdza się jako dobijacz, kiedy nadchodzi pora zadania przeciwnikowi decydującego ciosu lub zaskakującego przełamania jego szyków. Zbierający spore countery Mycologist nie jest Fungusem, ale produkuje Saprolingi i, co najważniejsze, pozwala uciec spod katowskiego topora.

Nieocenionym wsparciem Fungusów jest Thelon of Havenwood, który dopala je +1/+1 za każdy spore counter i przetwarza martwe Fungusy na dodatkowe countery. Tu właściwie trudno cokolwiek dodać: pod okiem tego druida nawet zwykły Thallid w parę tur wyrasta na solidnego zawodnika.

Ta urocza ekipa ma dodatkowe wsparcie w postaci Nullmage Shepherda do niszczenia artefaktów i enchantmentów oraz fenomenalnego Silklash Spidera, który dzięki swym współczynnikom (2/7) i zdolnościom (blokowanie latających stworów, zadawanie im obrażeń za XGG) potrafi ochronić przed wyjątkowo groźnymi nalotami.

Nasuwa się pytanie, dlaczego stwory tak istotne dla talii pojawiają się w małej ilości egzemplarzy? Odpowiedź jest prosta: Chord of Calling. Tego w talii jest komplet i jest to jedna z najważniejszych kart, pozwalająca dostosować skład stworów do sytuacji. Potrzebujecie zabójcy, wzywacie Deathspore Thallida, chcecie zatrzymać nalot – przywołujecie pająka, bolą Was artefakty lub enchantmenty – pora na Shepherda. Co nadzwyczaj istotne, Chord jest instantem, więc możecie przy jego użyciu diametralnie zmienić sytuację już w trakcie walki, nawet przy małej ilości wolnej many (convoke!). Na przykład: blokujecie stwory przeciwnika Saprolingami, tapujecie je do zmniejszenia kosztu Chord of Calling, aby przywołać Deathspore Thallida albo Mycoderma, wrzucacie obrażenia na stack, a następnie poświęcacie część Saprolingów, która i tak by zginęła, aby przetrzebić szeregi wroga. Albo – blokujecie stwory pozornie małymi Fungusami i wzywacie Thelona, aby nagle urosły. Takich sztuczek jest mnóstwo.

Podobną niespodziankę można zrobić korzystając ze Scatter the Seeds – nagle pojawiają się dodatkowe istoty do bloku albo okazuje się, że Deathspore Thallid może skasować stwora, który wcześniej wydawał się poza zasięgiem ze względu na zbyt małą ilość Saprolingów.

Doubling Season jest jedną z kart, które szybko mogą przechylić szalę zwycięstwa na Waszą stronę. Dzięki niemu wszystkie Fungusy i Mycologist łapią countery w podwójnym tempie, a Saprolingi wyskakują w dwa razy większej liczbie. Tylko dwie sztuki ze względu na dosyć wysoki koszt (3GG), który w przypadku Scatter the Seeds nie jest tak odczuwalny ze względu na convoke, tu jednak bywa problemem.

Drugą kartą, która świetnie blokuje działania przeciwnika jest Glare of Subdual. Dzięki niemu nawet Saprolingi czy inne drobiazgi pod naszą kontrolą, potrafią sparaliżować olbrzymie stwory przeciwnika, tapując je co chwilę. Glare blokuje ataki wroga lub czyści nam pole do własnych.

Sideboard ubezpiecza talię przed kilkoma typami zagrożeń. Leyline of Lifeforce i Scragnoth to odpowiedź na niebieskie talie kontrolne (przy czysto niebieskich taliach Scragnothy potrafią całkiem szybko zeżreć przeciwnika). Life from the Loam ze zdolnością dredge umożliwiającą wielokrotny użytek, może być użyteczne zarówno przeciw taliom niszczącym lądy, jak przeciw discardowym (zapycha się wtedy odzyskanymi z cmentarza lądami rękę, aby nie znaleźć się w zasięgu The Rack i zmniejszyć ryzyko wyrzucenia z ręki czegoś pożytecznego). Gaea’s Blessing pomaga zarówno na talie przewijające bibliotekę, jak służy do odzyskiwania pojedynczych ważnych kart z graveyardu, gdy agresywna talia przeciwnika zbyt szybko je eliminuje. Tormod’s Crypt to odpowiedź na wszelkiego rodzaju reanimacje, a także możliwość osłabienia stworów w rodzaju Magnivore. Krosan Grip to wsparcie Shepherda na wypadek talii opartych na enchantmentach i artefaktach, a także w razie potrzeby błyskawicznej, niekontrowalnej eliminacji potrzebnej przeciwnikowi zabawki (np. w Dragonstormie można tym w upkeepie przeciwnika zdjąć Lotus Bloom).

Komentarze
25
Usunięty
Usunięty
30/03/2007 09:25

Witam. Ja tam mam koło 1000 kart i polecam tę grę. Można sobie zagrać naprzykład w czasie awarii komputera a i tak bez przyczyny się fajnie gra polecam

barsum
Gramowicz
30/03/2007 06:55

Ta gra jest swietna. Mam duzo kart jesli ktos chce sobie je kupic to polecam www.isa.pl lub empik.Gra jest super ale najlepiej znalezc sobie kumpla ktory tez bedzie mial swojego decka bo inaczej to troche lipa jest:P

Usunięty
Usunięty
29/03/2007 18:18

Ja jakiś rok temu stworzylem decka(G napor) z 17landami i co najśmieszniejsze chodzi dobrze!(tez baardzo szybki nadrozsze karty mam w nim po 4many i za wiele ich nie jest:P)




Trwa Wczytywanie