Thom Yorke z Radiohead: „Sztuczna inteligencja tylko kradnie ludzką twórczość”

Thom Yorke, wokalista legendarnego zespołu Radiohead, otwarcie skrytykował wpływ sztucznej inteligencji na przemysły kreatywne, twierdząc, że AI nie tworzy niczego oryginalnego, a jedynie kradnie ludzką artystyczną ekspresję.

56-letni muzyk, który właśnie wydał swój pierwszy pełnoprawny album elektroniczny "Tall Tales" we współpracy z Markiem Pritchardem, nie ukrywa swojego sprzeciwu wobec zalewu AI w branży muzycznej i innych dziedzinach twórczych.

Thom Yorke
Thom Yorke

Muzyk z legendarnego Radiohead wyraża sprzeciw wobec AI

W rozmowie z magazynem Electronic Sound, Thom Yorke stwierdził:

Z tego co widzę w muzyce, sztuce i całym świecie twórczym, AI potrafi jedynie tworzyć wariacje na bazie prawdziwej ludzkiej ekspresji artystycznej i to bardzo oczywiste. Czy AI potrafi wykazać się autentyczną, oryginalną kreatywnością? Jeszcze tego nie widziałem. Ona analizuje, kradnie i tworzy po swojemu bez uznania dla pierwotnego ludzkiego dzieła. Tworzy blade imitacje, przydatne w takim samym stopniu, jak auto-akompaniament w keyboardzie albo wygaszacz ekranu z krajobrazem w bunkrze miliardera.

Muzyk podkreśla też, że struktura ekonomiczna stojąca za rozwojem AI jest niemoralna, ponieważ twórcy, których prace wykorzystywane są do trenowania algorytmów, nie otrzymują żadnego wynagrodzenia:

Ludzie, których twórczość wykorzystywana jest do udawania “kreatywności” AI, nie są uznawani ani opłacani. To dziwaczna, zadufana w sobie, technologiczna dystopia. I wygląda na to, że właśnie tym najlepiej zajmuje się branża technologiczna: dewaluowaniem reszty ludzkości, ukrytym za technologiczną fasadą.

Yorke odniósł się również do coraz bardziej powszechnego określenia ludzi sztuki mianem „kreatywnych”:

W nowomowie jesteśmy teraz “kreatywnymi” – to słowo mnie obraża. Pojawiło się wtedy, gdy sztuka zaczęła być postrzegana jako “treść” dla urządzeń.

GramTV przedstawia:

Yorke, który obecnie współtworzy również zespół The Smile, był jednym z 10,5 tysiąca sygnatariuszy otwartego listu ostrzegającego przed nieautoryzowanym wykorzystywaniem twórczości artystów do trenowania modeli generatywnej AI. Wśród podpisanych znaleźli się m.in. Björn Ulvaeus z ABBY, aktorka Julianne Moore, Robert Smith z The Cure oraz Rosario Dawson.

W oświadczeniu można było przeczytać:

Nieautoryzowane użycie dzieł twórczych do trenowania generatywnej AI to poważne i niesprawiedliwe zagrożenie dla źródeł utrzymania ludzi, którzy za tymi dziełami stoją. Nie wolno na to pozwolić.

List został zainicjowany przez brytyjskiego kompozytora i byłego dyrektora ds. audio w Stability AI, Eda Newtona-Rexa, który zrezygnował z pracy w proteście przeciwko praktykom firmy. Sprzeciwił się poglądowi kierownictwa, że wykorzystywanie chronionych prawem autorskim materiałów bez licencji do trenowania AI mieści się w granicach tzw. “dozwolonego użytku”. Yorke i inni artyści domagają się zmian, które będą chronić twórców i ich prawa w nowej, szybko zmieniającej się cyfrowej rzeczywistości.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!