Tak wygląda pojazd Pana Samochodzika z serialu Netflix

Krzysztof Żołyński
2023/03/28 12:05

Netflix pokazał wehikuł, którym podróżował będzie Pan Samochodzik. Samochód wzbudza kontrowersje.

W latach 60. ubiegłego stulecia zaczęła się ukazywać seria powieści o przygodach Pana Samochodzika. Jej autor – Zbigniew Nienacki – tworzył te książki do 1985 roku, a jego dzieło jest kontynuowane po śmierci pisarza w zasadzie do dzisiaj. Ogromna popularność książek sprawiła, że w 1972 roku ówczesna TVP zdecydowała się wyprodukować serial Pan Samochodzik i Templariusze. W składającej się z pięciu części serii obsadzono w głównej roli Stanisława Mikulskiego (Hans Kloss). Jak nietrudno się domyślić serial stał się przebojem i przez wiele lat obsługiwał wszelkie pasma telewizyjne przeznaczone dla nastolatków, wychowując całe pokolenia poszukiwaczy przygód.

W 2021 roku warszawskie Orphan Studio zawarło z wnukiem Zbigniewa Nienackiego, jedynym spadkobiercą, umowę na wyłączne prawa do filmowych i serialowych adaptacji książek. W ramach tej umowy w kwietniu 2022 platforma streamingowa Netflix poinformowała o rozpoczęciu prac nad ekranizacją powieści Pan Samochodzik i templariusze według scenariusza Bartosza Sztybora i w reżyserii Antoniego Nykowskiego. W główną rolę wcieli się Mateusz Janicki, a partnerować będą mu Piotr Sega, Kalina Kowalczuk i Olgierd Blecharz.

W tym momencie należy się wyjaśnienie, ponieważ nie każdy z pewnością zna postać Pana Samochodzika. Jego najważniejszym atrybutem jest samochód o niebywałych wręcz możliwościach. Poza standardowymi cechami, potrafi na przykład pływać.

Tak wygląda pojazd Pana Samochodzika z serialu Netflix

W latach 70. Kiedy powstał pierwszy serial, samochód wyglądał tak jak na poniższym kadrze z serialu. Dla wielu ludzi pamiętających tamte czasy z pewnością obraz ten wrył się w pamięć i nie wyobrażają sobie, że ten wehikuł może być inny. Tymczasem Netflix zaprezentował pojazd Pana Samochodzika i co tu dużo mówić, wzbudził tym spore kontrowersje. W internecie pojawiają się rozmaite głosy, ale zdecydowanie przeważają argumenty, że pomysł Netflixa stoi w całkowitej sprzeczności z duchem powieści i starym serialowym pierwowzorem.

Pan Samochodzik i templariusze. Kadr z serialu z 1972 roku
Pan Samochodzik i templariusze. Kadr z serialu z 1972 roku

GramTV przedstawia:

Samochód Pana Samochodzika był oczywiście samoróbką, powstałą na bazie Ferrari 410 Superamerica. Netflix zdecydował się na Fiata 125p z maską od C-330. Pomysł ten zdecydowanie odbiega od powieściowego i serialowego pierwowzoru. Nic więc dziwnego, że wzbudził dużo komentarzy.

Wczytywanie ramki mediów.
Wczytywanie ramki mediów.

Nowy serial Pan Samochodzik i templariusze ma się pokazać w tym roku, ale Netflix wciąż milczy na temat daty premiery.

Komentarze
1
FromSky
Gramowicz
28/03/2023 16:04

Duży fiat ma połowę maski z Ursusa a całość jest na jakimś terenowym podwoziu z jeszcze innego samochodu