Steam uruchamia nowe statystyki. Będzie informować o liczbie graczy w czasie rzeczywistym

Radosław Krajewski
2022/09/23 11:40

Valve stworzyło konkurencję dla Steam Charts.

Steam rozbudował swoją sekcję poświęconą statystykom najpopularniejszych produkcji oraz notowań listy bestsellerów i graczy w czasie rzeczywistym. Dzięki nowej stronie możemy podejrzeć aktualną liczbę zalogowanych użytkowników platformy, sprawdzić najchętniej kupowane gry, a także zobaczyć listę aż 100 najchętniej odpalanych produkcji, gdzie sprawdzimy aktualizowaną co 5 minut obecną liczbę graczy, jak również ile osób uruchomiło grę w ciągu ostatnich 24 godzin.

Steam uruchamia nowe statystyki. Będzie informować o liczbie graczy w czasie rzeczywistym

Nowa sekcja zastępuje starą stronę statystyk na Steam i zapewnia lepszy przegląd tego, co jest aktualnie popularne na Steam. Nowe listy bestsellerów zawierają ranking gier na podstawie całkowitego przychodu ze wszystkich źródeł, w tym DLC i transakcji w grze. Dzięki temu wszyscy mamy pełniejszy obraz gier, którymi gracze są zainteresowani i w które dalej grają. Ta nowa metoda obliczania przychodów jest również wdrażana na różnych toplistach w sklepie Steam, w tym w zakładce Bestsellery na stronie głównej Steam oraz na stronach z gatunkami i tagami.

Nowości w statystykach na Steam

Strona przeglądu notowań

Nowa strona przeglądu notowań przedstawia krótkie podsumowanie, które tytuły sprzedają się najlepiej, w które gry użytkownicy Steama najczęściej grają oraz ilu użytkowników jest online. Dodatkowo na stronie znajdują się linki umożliwiające szybkie przejście do najnowszych notowań tygodniowych i miesięcznych.

Bestsellery w czasie rzeczywistym

Sekcja poświęcona najchętniej kupowanym grom. Na liście znajdziemy 100 tytułów, które obecnie przynoszą największy przychód. Valve podzielił je na listy najlepszych dla poszczególnych tagów, gatunków i motywów. Możemy również sprawdzić, jakie gry najlepiej sprzedają się w największych 29 krajach obsługiwanych przez Steam. Na liście znajduje się również Polska.

  • Liczba tygodni w notowaniu – dodaliśmy informację o tym, ile tygodni gra znajduje się na liście bestsellerów.
  • Tygodniowa zmiana miejsca w rankingu – dodaliśmy informację o tym, o ile pozycji gra zmieniła miejsce w rankingu (jeśli w ogóle) w porównaniu z poprzednim tygodniem.
  • Przełącznik regionu – domyślnie generujemy listy bestsellerów dla każdego kraju ze zbioru tych najpopularniejszych na Steam, aby listy uwzględniały regionalne różnice w zainteresowaniach klientów. Również domyślnie wyświetlamy notowania dla kraju użytkownika, jeśli takowe mamy. Mimo tego zawsze możecie przełączyć się na widok globalny lub widok innego kraju, jeśli was to interesuje.
  • Całkowity przychód – ta lista pokazuje, jak dobrze sprzedają się gry w danej chwili, w tym wszystkie jej edycje (standardowe, deluxe itp.), a także DLC i transakcje w grze. Jeśli pojedyncze DLC sprzedaje się na tyle dobrze, że mogłoby zająć pozycję na notowaniu, to zostanie ono wyświetlone, by można było zobaczyć, kiedy ekscytujące nowe dodatki do gry robią furorę.
Bestsellery w czasie rzeczywistym, Steam uruchamia nowe statystyki. Będzie informować o liczbie graczy w czasie rzeczywistym

Najczęściej grane w czasie rzeczywistym

GramTV przedstawia:

Lista 100 najchętniej granych gier na podstawie liczby graczy mających uruchomiony konkretny tytuł w danej chwili, wraz ze wskazaniem maksymalnej liczby graczy przez ostatnią dobę. Steam pozwala sortować listę na podstawie obecnie największej liczby graczy, jak również łącznej liczby graczy w ciągu ostatnich 24 godzin.

Najczęściej grane w czasie rzeczywistym, Steam uruchamia nowe statystyki. Będzie informować o liczbie graczy w czasie rzeczywistym

Cotygodniowe notowania bestsellerów

Nowe cotygodniowe notowania prezentują 100 najlepiej sprzedających się pozycji na podstawie wygenerowanego przychodu w danym tygodniu, zaczynając i kończąc się w poniedziałek o 19:00 czasu polskiego. Listy pokazują również, ile tygodni z rzędu dana produkcja znajduje się na cotygodniowych listach notowań, a także wszelkie zmiany pozycji w rankingu w stosunku do poprzedniego tygodnia. Steam pozwala na przejrzenie listy notowań z poprzednich tygodni, miesięcy, a także lat. Użytkownicy mogą cofnąć się nawet do 2005 roku, kiedy to w sprzedaży znajdowały się zaledwie trzy gry.

Cotygodniowe notowania bestsellerów, Steam uruchamia nowe statystyki. Będzie informować o liczbie graczy w czasie rzeczywistym

Miesięczne największe premiery

Steam od ponad roku publikuje listy największych premier każdego miesiące. Notowania będą kontynuowane w nowym miejscu w sekcji statystyk, tuż obok innych list i notowań.

Komentarze
1
Foxs
Gramowicz
23/09/2022 12:02

Wallpaper Engine w top 8 obecnie grających także spoko...