Problemy na planie filmu Patryka Vegi. Sprawą zajęła się Państwowa Inspekcja Pracy

Radosław Krajewski
2023/03/16 11:50

Nowa produkcja Vegi mierzy się z poważnymi problemami.

Chociaż autobiograficzna Niewidzialna wojna miała być ostatnim kręconym w Polsce filmem Patryka Vegi, to reżyser obecnie pracuje nad dwoma swoimi kolejnymi produkcjami. Jedną z nich jest projekt o roboczym tytule „Trinity”, do którego zdjęcia trwają obecnie we Wrocławiu. Na miniony poniedziałek i środę zaplanowano zdjęcia ze statystami, których rekrutowała Agencja Aktorska Edwin Film. Okazało się jednak, że proponowane godzinowe stawki są mniejsze niż ustawowo ustalone i sprawą zajął się Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa, który złożył skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Problemy na planie filmu Patryka Vegi. Sprawą zajęła się Państwowa Inspekcja Pracy

Na planie nowego filmu Patryka Vegi zaniżono stawki dla statystów

Z ogłoszenia zamieszczonego 2 marca przez agencję wynikało, że statystom proponowano około 11 zł netto na godzinę. Jest to dużo niższa kwota od obecnie ustalonej płacy minimalnej, która wynosi w Polsce 22,80 zł brutto, czyli około 18 zł netto na godzinę.

Wynikało z niego bowiem, że płace na planie są poniżej stawek minimalnych, nakazywanych przez Kodeks pracy. To oferta jawnie sprzeczna z Kodeksem pracy. Przypominamy, że minimalna płaca godzinowa wynosi w Polsce 22,80 zł brutto, czyli 18 zł netto. Od Agencji domagaliśmy się więc natychmiastowej modyfikacji stawek. Jednak ponieważ nasz apel pozostał bez echa, we wtorek zmuszeni byliśmy zgłosić skargę do Państwowej Inspekcji Pracy – powiedział Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa.

Po zgłoszeniu Państwowej Inspekcji Pracy możliwości złamania przepisów prawa, przedstawiciele Edwin Film zmodyfikowali post z ogłoszeniem na Facebooku, usuwając stawki za godzinę pracy na planie nowego filmu Patryka Vegi. W piśmie do PIP związkowcy przytoczyli stawki oferowane statystą, jednocześnie podkreślając, że agencja mogła złamać również prawo zastępując umowy zlecenie na umowy o dzieło.

Wydaje się, że miało tu miejsce podwójne złamanie przepisów prawa pracy. Po pierwsze, wiele wskazuje, że agencja niezgodnie z prawem zastąpiła umowy zlecenie umowami o dzieło. Tymczasem praca statystów spełnia warunku umowy zlecenie (bądź etatu). Po drugie zaś, minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia 2023 roku wynosi 22,80 zł brutto, czyli w ramach umowy zlecenie około 18 zł netto. To znacznie więcej niż kwota oferowana przez Agencję Aktorską Edwin Film.

GramTV przedstawia:

Serwis Wirtualne Media poprosił Edwin Film o komentarz w tej sprawie. Jak na razie agencja nie odniosła się do problemu z płacami dla statystów.

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!