Gry AAA są za drogie? Większość graczy PC czeka na wyprzedaże lub darmowe oferty

Radosław Krajewski
2023/12/09 13:00
7
0

Niewiele osób decyduje się kupić grę w pełnej premierowej cenie – wynika z najnowszych badań.

W ostatnich latach doczekaliśmy się wzrostu cen gier z segmentu AAA z 60 do 70 dolarów. Najbardziej poszkodowani zmianą mogą poczuć się gracze komputerowi, którzy przyzwyczajeni zostali do tańszych wersji na PC względem konsolowych wydań. Jednak wiele wydawców ujednolica ceny gier na wszystkich platformach i granie na komputerach osobistych w niektórych przypadkach przestało być tańszą rozrywką niż na konsolach. Pecetowcy mają jednak szeroki wybór zakupu cyfrowych gier, zarówno poprzez oficjalne platformy, takie jak Steam, czy Epic Games Store, jak również zewnętrzne sklepy z kluczami do gier. Mogą również liczyć na promocje i wyprzedaże, w których regularnie oferowane są gry w niższych cenach. Nic więc dziwnego, że tylko 36% graczy na PC zadeklarowało, że zapłaciłoby pełną cenę za interesującą ich grę.

Gry AAA są za drogie? Większość graczy PC czeka na wyprzedaże lub darmowe oferty

Gry AAA są za drogie – uważają gracze na PC

Ultra i Atomik Research przeprowadziły badania dotyczące zakupu gier przez użytkowników komputerów osobistych. Wyniki zostały oparte na próbie 2 tysięcy graczy ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W raporcie podano, że aż 75% graczy PC uważa, że gry AAA są zbyt drogie, a 87% wskazało, że rabaty odgrywają kluczową rolę w ich decyzjach zakupowych.

Prawie co trzeci gracz odpowiedział, że zamiast kupować grę na premierę, woli poczekać, aż produkcja będzie w promocji lub trafi do paczki, takie jak Humble Bundle, czy Prime Gaming. Kolejne 32% graczy uważa, że interesujące ich tytuły można zdobyć za darmo, np. na Epic Games Store.

GramTV przedstawia:

Aż 75% respondentów przyznało, że kupuje gry indie w cyfrowej dystrybucji. Jednak aż 41% z nich obawia się, czy dany tytuł dostarczy im oczekiwanej rozrywki. 32% badanych wskazało, że nie ma wystarczająco dużo czasu na ogrywanie indyków, a 17% woli gry oparte na znanych markach. Kolejne 17% twierdzi, że odkrywanie gier niezależnych jest trudne.

W badaniu uwzględniono również, skąd gracze dowiadują się o nowych grach. Aż 36% osób ma trudności ze znalezieniem nowej gry na PC. Najpopularniejszym źródłem poznawania nowości jest YouTube (38%), polecenia znajomych (34%) i promocje na Steam (18%). Dużo mniejszy wpływ na ocenę graczy, czy warto kupić dany tytuł, ma platforma Twitch.

Komentarze
7
ksm123
Gramowicz
11/12/2023 00:16

Gry, które kupiłem mogę podzielić na trzy kategorie:

- te które mnie zachwyciły, i jak długo studio będzie robić dobrą robotę (a nie odcinać kupony od starego sukcesu) tak długo będę kupować DLC i sequele. W tej kategorii są serie Assetto Corsa i LiftOff.

- te które kupiłem pod wpływem streamów, jak Stray czy Cold Waters

- te które kupiłem z sentymentu, jak Black Mesa (remaster Half-Life) czy X-Wing i Tie-Fighter.

O ile w drugiej i trzeciej kategorii promocje odgrywają istotną rolę, to w pierwszej jestem gotowy wyłożyć uczciwą cenę za efekt pracy studia.

dariuszp
Gramowicz
10/12/2023 03:33
Headbangerr napisał:

U mnie jest nieco inaczej. 

Zwykle kupuję z wyprzedaży albo w subskrypcjach, jednak z innych względów niż czyste oszczędności. 

Głównym powodem jest fakt, że w ciągu ostatnich kilku lat 8 na 10 tytułów AAA w które grałem nie było w stanie utrzymać mnie przy ekranie na dłużej, niż kilka godzin. Więc jak widzę Starfield za 70 euro, to zastanawiam się 10 razy przed zakupem, czy nie okaże się, że po dwóch godzinach cisnę to w kąt.

Zaś jeśli chodzi o gry mniejszego kalibru, to jest ich taki zalew, że zwyczajnie nie jestem w stanie ograć wszystkiego, więc najczęściej kiedy już mam czas odpalić któryś tytuł z długiej listy oczekujących, to jest on mocno przeceniony.

Ci mogę odpowiedzieć na to pytanie bo mam Starfield. Po paru godzinach ciśniesz to w kąt. Gra jest niesamowicie nudna i podobnie jak Fallout 4 ma całą mechanikę budowania baz która jest w 100% bezużyteczna. Podobnie jak to było w F4.

Teraz gram w Rogue Trader które kupiłem 3 dni po premierze i jestem zachwycony. 

MisioKGB
Gramowicz
09/12/2023 21:19

Tylko promki albo używki na OLX. Ostatnią grę jaką kupiłem na premierę to był Dying Light 2 i gra zwyczajnie wyszła średnia.
Trwa Wczytywanie