Artystka oskarżająca CDP RED o brak ukraińskiego w Wiedźminie 3 przeprasza za zamieszanie

Radosław Krajewski
2022/12/19 19:10
2
0

Wiele z jej rewelacji okazało się nie mieć żadnego pokrycia w rzeczywistości.

W ubiegłym tygodniu ukraińska artystka oskarżyła CD Projekt RED o zablokowanie prac nad ukraińską wersją językową Wiedźmina 3: Dziki Gon. Użytkowniczka znana jako Wacabi krytycznie odniosła się do braku wsparcia nie tylko jej rodzimego języka, ale także swoich rodaków i samej Ukrainy. Podała, że studio wciąż wspiera rosyjską wersję gry, pomimo ogłoszenia na początku bieżącego roku wycofania ze sprzedaży gier w Rosji i Białorusi. Ukrainka zdała sobie sprawę, jak wielką burzę w internecie wywołała i postanowiła sprostować swoje zarzuty przyznając, że w wielu sprawach się myliła.

Artystka oskarżająca CDP RED o brak ukraińskiego w Wiedźminie 3 przeprasza za zamieszanie

Ukrainka przeprasza za niesprawdzone informacje dotyczące CD Projekt RED

Jestem bardzo wdzięczna ludziom za udostępnianie postów. Ale zagłębiłam się w ten temat - i mam nowe fakty dotyczące sytuacji, które zaprzeczają doniesieniom, które wcześniej pojawiły się w tym wątku. Przepraszam jeśli kogoś wprowadziłam w błąd. Przeczytaj moje nowe posty, aby być na bieżąco, dodam je tutaj.

Wczytywanie ramki mediów.

Autorka wątku oddała CD Projekt RED sprawiedliwość w kwestii wspierania Ukrainy po inwazji rosyjskiej armii. Napisała, że studio nie tylko wydało oświadczenie o wstrzymaniu sprzedaży i wycofania się z rosyjskiego rynku, ale również przekazało darowizny pieniężne oraz przeniosło dalszą produkcję aktualizacji nowej generacji do własnego biura z rosyjskiego oddziału Saber Interactive. Wacabi dowiedziała się również, że deweloper uruchomił specjalne letnie praktyki dla uchodźców z Ukrainy, będącymi studentami.

Następnie odniosła się do największego zarzutu, czyli zablokowaniu prac nad ukraińską lokalizacją Wiedźmina 3. Przedstawiła dowody, że wcześniej oskarżany o decyzję o zablokowaniu ukraińskiej wersji Alexander Radkevich, starszy kierownik ds. lokalizacji w CD Projekt RED, nie pracował jeszcze wtedy w studiu. Radkevich dołączył do CDPR w styczniu 2019, a dopiero we wrześniu 2020 awansował na starszego kierownika. Próba stworzenia ukraińskiej lokalizacji odbyła się w latach 2018-2019. „To nie jego wina, że odmówili. Ludzie na jego stanowisku po prostu nie podejmują tak ważnych decyzji dotyczących lokalizacji” – dodaje Ukrainka.

W kolejnych postach przyznała, że myliła się co do reakcji na przygotowanie poprawionej wersji rosyjskiej lokalizacji. Z danych z Wikipedii wynika, że językiem rosyjskim posługuje się około 300 milionów ludzi na całym świecie, więc nie tylko obywatele Rosji. „Jest wiele krajów poradzieckich, w których ten język jest nadal używany” – napisała.

Jestem Ukrainką i nienawidzę wszystkiego, co jest związane z Rosją, dlatego trudno mi się do tego przyznać, ale tak naprawdę - CDPR raczej nie ma w planach współpracy z rynkiem rosyjskim, tworzą rosyjskojęzyczne treści dla osób posługujących się tym językiem (Kazachowie, Gruzini, Białorusini itp.)

I chociaż jest to dla mnie obraźliwe, że społeczność rosyjska również otrzymuje wsparcie tego języka w grze/mediach społecznościowych, muszę zrozumieć - CDPR ma wielu graczy, którzy nie są Rosjanami, a którzy na co dzień używają języka rosyjskiego, więc firma musi się jakoś z nimi komunikować.

Wczytywanie ramki mediów.

Wacabi skomentowała również rzekome doniesienia, że nadchodzące fabularne rozszerzenie do Cyberpunka 2077 miałoby posiadać rosyjski dubbing. Artystka przyznała, że może być to element dezinformacji ze strony Rosjan, podobnie jak rozsyłanie kopii recenzenckich do aktualizacji nowej generacji Wiedźmina 3 rosyjskim dziennikarzom. Już wcześniej pojawiały się podobne doniesienia, które miały jedynie na celu zdenerwowanie Ukraińców.

O rosyjskim dubbingu w DLC do Cyberpunka i egzemplarzach prasowych nowej generacji Wiedźmina rozsyłanych do rosyjskich dziennikarzy – wciąż nie jest jasne, ale pojawiają się przesłanki, że może to być dezinformacja ze strony Rosjan.

Już jakiś czas temu zorganizowali bardzo realistyczną kampanię trollingową, z banerami i ogłoszeniami rzekomo w imieniu CDPR, że będzie pełna lokalizacja Wiedźmina. Zrobili to tylko po to, żeby naśmiewać się z Ukraińców. Więc sytuacja może się powtórzyć.

Wczytywanie ramki mediów.

GramTV przedstawia:

Na koniec Wacabi podkreśliła, że koszt stworzenia samych napisów do gry wyniósłby około 100 tysięcy dolarów. Jest więc mało prawdopodobne, aby opłacało się to robić dla siedmioletniej gry. Ma jednak nadzieję, że Cyberpunk 2077: Widmo Wolności otrzyma ukraińską wersję językową.

Wiedźmin 3 najprawdopodobniej nie dostanie ukraińskiej wersji, bo sam koszt napisów + implementacja wyniosłaby około 100 000 dolarów. Gra ma już 7 lat i mało prawdopodobne, że teraz firma zainwestuje takie pieniądze. Ale z Widmem wolności wciąż mamy szanse.

Wczytywanie ramki mediów.

Ukrainka zakończyła wątek kolejnymi przeprosinami. Przyznała, że posty nie były odpowiednio przemyślane i były pisane pod wpływem emocji, bez większej analizy całej sytuacji.

Jeszcze raz przepraszam osoby, które wspierały mnie lajkami i retweetami - przepraszam, że mój wątek nie był zbyt dobrze przemyślany i był pisany pod wpływem emocji, bez głębokiej analizy sytuacji. CDPR ma problemy, ale wszystko nie jest aż tak straszne, jak wcześniej myślałam.

Wczytywanie ramki mediów.

Komentarze
2
ahmeddriver
Gramowicz
19/12/2022 23:10
dariuszp napisał:

I tyle. Jakaś baba se coś umyślała na Twitterze i mieli ludzie pożywkę przez tydzień. 

Btw, pomijając 300,000,000 ludzi gadających po rosyjsku - jak już jest zrobiona lokalizacja to kretynizmem jest ją kasować. 

Guwno burza od ludzików z guwnianych krajów, każdy mieszkaniec Afganistanu, pakistanu, albani, serbii, może swoje pretensje odnośnie braku języka w grze zgłaszać, a znaczenie to ma nie lepsze niż zeszłoroczny mem.

dariuszp
Gramowicz
19/12/2022 20:08

I tyle. Jakaś baba se coś umyślała na Twitterze i mieli ludzie pożywkę przez tydzień. 

Btw, pomijając 300,000,000 ludzi gadających po rosyjsku - jak już jest zrobiona lokalizacja to kretynizmem jest ją kasować.