Nowe badania dotyczące zaburzeń grania ujawniają najbardziej uzależniające gry

Maria Wawrzyniak
2020/01/13 15:05

Przeprowadzono ankietę na temat zaburzeń grania, czyli nowej jednostki chorobowej, która oficjalnie trafi do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób w 2022 roku.

Jak już pewnie wiecie, 1 stycznia 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie wprowadzi zaburzenia grania do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń. Z tego względu sprawie postanawia przyjrzeć się coraz więcej zespołów i serwisów, bowiem decyzja wzbudziła sporo kontrowersji. Serwis Cluth postanowił przeprowadzić ankietę, którą wypełniło łącznie 1570 użytkowników – użyto do tego zmodyfikowanej wersji testu Greenfield Video Game Addiction. Celem kwestionariusza było wyznaczenie najbardziej uzależniających gier dostępnych obecnie na rynku. Średnia wieku ankietowanych wyniosła 20,55 lat, z czego 89,5% to mężczyźni, a 6,9% to kobiety – pozostali ankietowani zdecydowali się nie podawać swojej płci. Za wynik pozytywny uznano liczbę 41,2 punktów i, jak się okazało, zaburzenia grania mogą potencjalnie dotyczyć nawet 27,8% użytkowników, którzy wzięli udział w badaniu.Nowe badania dotyczące zaburzeń grania ujawniają najbardziej uzależniające gryJeśli natomiast chodzi o najbardziej uzależniające gry, najwięcej głosów padło na Minecrafta. Później pojawiło się Red Dead Redemption (prawdopodobnie chodzi o część drugą), For Honor, Overwatch, Grand Theft Auto V, Gears of War, Fortnite czy Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege. Podano również informacje dotyczące demografii, dzięki czemu wiemy, że aż 68% ankietowanych gra każdego dnia, a 21% decyduje się na to od 4 do 5 razy w tygodniu. Resztę odpowiedzi znajdziecie na grafikach poniżej. Co ciekawe, z ankiety wynika również, że z potencjalnym uzależnieniem od gier częściej zmagają się kobiety, niż mężczyźni. Oczywiście, samo ustalenie, czy dana osoba rzeczywiście cierpi na zaburzenia grania jest znacznie bardziej skomplikowanym procesem, aniżeli kwestionariusz w sieci. Tego typu ankiety możemy jedynie traktować jako wskazówki – jeżeli jednak ktoś czuje, że ma problem, powinien udać się do specjalisty.

Pełna oferta gier komputerowych w sklepie Sferis

GramTV przedstawia:

Komentarze
6
Areq
Gramowicz
14/01/2020 12:11

Jak mówili w Postalu 2 

Gry są złe, zniszczą Cię 

Rozumiem że ktoś lubi pograć ale z rozsądkiem 

MisioKGB
Gramowicz
13/01/2020 22:57

Drugie miejsce ma starusieńki Red Dead Redemption? Nieźle.

Headbangerr
Gramowicz
13/01/2020 19:15

Nie odkryję raczej Ameryki jeśli napiszę, że uzależnić można się od wszystkiego. To nie konkretne tytuły są winne, tylko słaba psychika i brak kontroli nad własnym życiem niektórych jednostek.  Przedmiotem może być wszystko, od gazetek Playboy po czekoladki. Ale to gry so zue. 

Muradin_07
The King of Iron Fist
13/01/2020 18:33
Myszasty napisał:

Widac, że raczej nie Europa, bo po pierwsze brakuje WoT, a po drugie NBA i Madden na liscie. :)

Plus - nie ma Wiedźmina i Skyrima... dziwna sprawa.

HiddenNick
Gramowicz
13/01/2020 16:29

Widać że chodzi głównie o gry online... Dlatego osobiście staram się tego typu gier unikać. 

Myszasty napisał:

Widac, że raczej nie Europa, bo po pierwsze brakuje WoT, a po drugie NBA i Madden na liscie. :)

NBA+Madden = FIFA na starym kontynencie. 

Myszasty
Redaktor Naczelny
13/01/2020 16:07

Widac, że raczej nie Europa, bo po pierwsze brakuje WoT, a po drugie NBA i Madden na liscie. :)