News

Overwatch rewolucjonizuje matchmaking

Maria Wawrzyniak, 19.07.2019 15:35 2

Blizzard zaprezentował niedawno zupełnie nowy system matchmakingu polegający na dobieraniu ról

Gracze bardzo długo prosili o wprowadzenie do popularnej strzelanki Overwatch czegoś, co rozwiązałoby irytujący problem posiadania przykładowo czterech postaci o tej samej roli w drużynie, podczas gdy support jest tylko jeden i cała gra idzie się… Tak czy inaczej, Blizzard posłuchał. Po wielu miesiącach obietnic firma postanowiła wreszcie zrewolucjonizować matchmaking.Zanim jednak do tego przejdziemy, chcę przedstawić wspomniany problem osobom, które zwyczajnie nie siedzą w Overwatchu, ale pragną wiedzieć, o co tutaj chodzi. Mamy do czynienia z pierwszoosobową (FPS) strzelanką, której fundamentem jest praca zespołowa. Drugim, równie ważnym (jeśli nie ważniejszym) fundamentem jest kompozycja danego zespołu. Właśnie dlatego gracze prosili twórców o nowe rozwiązanie, ponieważ nie wszyscy to rozumieją, ale wszyscy z tego powodu cierpią. Kończyło się to tak, że bardzo często support wcale nie był supportem, a przewaga jednej roli sprawiała, że zespół po prostu przestawał ze sobą współpracować. Wówczas szanse graczy na wygraną znikają praktycznie całkowicie.

Właśnie dlatego nowy system polega na dobieraniu ról. Przed startem meczu będziemy musieli zadeklarować, jaką rolę w drużynie chcemy pełnić, a po rozpoczęciu walki nie będzie możliwości zmiany roli. Zmieniać się będą mogły jedynie postacie, nadal pełniące te same funkcje. Z tego względu Blizzard zdecydował się na rozbicie punktów zdobywanych podczas rozgrywek rankingowych. Będziemy także zdobywać oddzielne rangi dla każdej z trzech możliwych ról. Aby jednak jakąkolwiek rangę na początku w ogóle otrzymać, musimy rozegrać co najmniej pięć meczów bohaterem danego typu. Jeśli natomiast chodzi o role, do wyboru będzie supportDPS oraz tank.

Kiedy system pojawi się na serwerach? 1 września wraz ze startem 18 sezonu, ponieważ w międzyczasie Blizzard planuje zorganizować beta-sezon, dzięki któremu ma nadzieję odnaleźć wszelkie błędy w systemie i poprawić je przed pełnoprawnym pojawieniem się w grze. Wyjątkiem są zawodnicy Overwatch League, dla których blokada ról pojawi się już 25 lipca.

Overwatch zadebiutował 24 maja 2016 roku na komputerach osobistych, konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One.


najnowsze