News

Powstają gry planszowe oparte na Europa Universalis, Crusader Kings i nie tylko

Małgorzata Trzyna, 20.05.2018 11:30 1

Wśród zapowiedzianych planszówek znalazły się także Hearts of Iron i Cities: Skylines.

Paradox Interactive pracuje nad grami planszowymi opartymi na czterech głównych markach: Europa Universalis, Crusader Kings, Hearts of Iron oraz Cities: Skylines. Będą one wzorowane zarówno na tematyce, jak i mechanice komputerowych odpowiedników. Zostaną one stworzone przez uznanych projektantów gier planszowych. Jak podają przedstawiciele Paradox, powołując się na wewnętrzne badania, 40% graczy sięgających po ich gry lubi planszówki, a 20% gra w nie przynajmniej raz w tygodniu. Wspomniane gry będą wydawane w nadchodzących latach, pierwsza (Crusader Kings) prawdopodobnie trafi do sprzedaży w roku 2019.

Za planszowe Crusader Kings będzie odpowiadać szwedzkie Free League. Twórcy wystartowali z kampanią na Kickstarterze i udało się im zebrać wymaganą kwotę (niecałe 60 000 dolarów) już pierwszego dnia. Do końca zbiórki pozostało 30 dni. Gra będzie przeznaczona dla 2-5 osób, a pojedyncza sesja zajmie od 2 do 4 godzin, w zależności od scenariusza.

Za planszowe Cities: Skylines odpowiada projektant Nations, Rustan Håkansson. Gracze będą mogli współpracować i wznosić budynki na modularnej mapie, choć punkty będą zdobywać oddzielnie. Zabawa przeznaczona jest dla 2-4 osób, a pojedyncza sesja ma trwać około godziny.

Europa Universalis przygotuje Eivind Vetlesen z Aegir Games. Gra ma mieć ogromną mapę, mnóstwo elementów, położy duży nacisk na zarządzanie zasobami. Ważne będą też wydarzenia historyczne. Gra będzie przeznaczona dla 2-6 graczy (być może także da się zagrać solo, lecz tego nie potwierdzono), a pojedyncza sesja potrwa od 4 do 6 godzin.

Hearts of Iron będzie grą wojenną/strategiczną/ekonomiczną. Zaprojektuje ją Glenn Drover oraz Xander Ex. Wydawcą będzie Eagle-Gryphon. Gra ma zostać wydana w dwóch częściach: jedna dla 2-4 graczy, druga doda front wschodni oraz dwóch dodatkowych graczy (Rosja i Turcja). Zbiórka na Kickstarterze wystartuje wiosną 2019.

najnowsze