Belgijska komisja ds. gier zaleca kroki prawne w sprawie loot boksów

Katarzyna Dąbkowska
2018/05/12 15:45
3
0

Na efekty będziemy musieli jeszcze poczekać.

Belgijska komisja ds. gier zaleca kroki prawne w sprawie loot boksów

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że belgijska komisja do spraw gier zbadała kilka produkcji (w tym Overwatch, CS:GO, FIFĘ 18 i Star Wars: Battlefront II), by sprawdzić, czy te tytuły zawierają mikropłatności naruszające zapisy prawne odnośnie gier hazardowych. Okazało się, że kilka z tych projektów jest przykładem gier losowych, a te podlegają pod hazard. Minister Sprawiedliwości w Belgii, Koen Geens, zażądał, by firmy odpowiadające za gry wycofały się z tego typu rozwiązań. Kroków prawnych jednak nie podjęto. Teraz The Belgian Gaming Commission zasugerowało, że takowe powinny zostać podjęte.

W rozmowie z GamesIndustry.biz dyrektor BGC, Peter Naessens, powiedział:

GramTV przedstawia:

Podejmiemy wszystkie środki, które przygotują sporządzanie raportów policyjnych, ale to nie odbędzie się jutro. Jest pewien czas dla ministra sprawiedliwości, ale nie jest on nieograniczony.

Do innych zaleceń BGC należy opracowanie specjalnych zezwoleń na gry, które zawierają loot boksy i odpowiednie ich oznaczanie. Poza tym komisja sugeruje weryfikację wieku w sklepach przy zakupie kodów lub kart podarunkowych, a także zakaz nabywania gier z tego typu mechaniką dla małoletnich.

Komentarze
3
Usunięty
Usunięty
13/05/2018 09:45

Problem z Lootboxami jest prosty: Praow nie jest dostosowane do istnienia rzeczywistosci wirutalnej. Art. 2 polskiej Ustawy o grach hazardowych z 2009 stwierdza, ze grami hazadrowymi są te, w któych wygraną stanowią nagrody rzeczowe lub pienieżne. LLootboxy mijaja sie tYLKO dlatego, że są loteriami bez nagród rzeczowych w sensie fizycznym. Nawqiasem to jest odpowiedź na ptyanie użytkownika Toshi3. Druga sprawa to to, ze PEGI nadaje klasyfikacje z czapy. Owszem, istieje oznaczenie 2 kości oznaczajace hazard, ale widać to ich nie interesuje. Włąściwie PEGI chyba w ogóle nie zajmuje się sferą meta. Jeśli w grze nikt nie gra w pokera, albo kosci to PEGI nie da oznaczenia "hazard". Czytam na Wikipedii przykąłdy gier z oznaczeniem "hazard" i ŻADNA nie dostała go przez możliwosć wydawnia prawdzwej gotówki.Wszystkie to kwestia treści samej gry.

Co do komentarza Renchar(a): Prawnie oznaczenia wiekowe i tak nie mają żadnej mocy, sprzedawca ma oowiazek wyydania towaru, choćby 7-latek kupował grę 18+. To informacja dla rodziców.

Renchar
Gramowicz
12/05/2018 22:32
toshi3 napisał:

Nie rozumiem jak gra która posiada mechanikę losową na którą można wydawać prawdziwe pieniądze bez jakichkolwiek ograniczeń, nie posiada oznaczenia 18+. Dlaczego tak póżno?

Aktualnie kategoria wiekowa nie daje nic. Gdy ludzie nie mieli netu i wszystko kupowało się w sklepach to może miało to sens. Co jakiś czas zdarzył się rodzic co patrzył na kategorie wiekową. Jednak reszta nie ma pojęcia co znaczą te znaczki. Większość osób kupuje już elektronicznie sam za dziecka robiłem przelewy na drukach pocztowych i gry mi dochodziły mimo że wiekowo nie powinienem w dane tytuły grać. Kiedyś się dawało dobrać do danych tytułów mimo że dostęp był slaby, a teraz to jak dzieciak będzie chciał to i tak daną grę zdobędzie legalnie lub nielegalnie.

Przykładowo w WoWie spotkałem sporo dzieciaków co nie pracowały , a zawsze miały kasę na prepki i rzeczy ze sklepiku. Rodzice sami dawali lub bachory podkradały. W pracy mojej koleżance dzieciak wmówił że wiedźmin 3 uczy go historii Polski. Rodzice sami dają się wyrolować. Wiek na okładce tego nie zmieni.

Usunięty
Usunięty
12/05/2018 17:30

Nie rozumiem jak gra która posiada mechanikę losową na którą można wydawać prawdziwe pieniądze bez jakichkolwiek ograniczeń, nie posiada oznaczenia 18+. Dlaczego tak póżno?




Trwa Wczytywanie