Ubisoft łaskawie przestanie sprzedawać podstawowe elementy gry w DLC

Paweł Pochowski
2016/11/23 12:55

Wszystko dzięki Rainbow Six: Siege, które oferowało graczom darmowy dostęp do nowych map i operatorów, a z tego powodu świat się nie skończył.

Ubisoft łaskawie przestanie sprzedawać podstawowe elementy gry w DLC

Gamedev rządzi się swoimi prawami. Twórcy i wydawcy ciągle mówią o słuchaniu graczy, ale biznes to biznes, a hajs się musi zgadzać. I choć kilka lat temu śmialiśmy się z DLC ze zbroją dla konia z czasem mikropłatności i płatne minidodatki do gier w cyfrowej formie stały się codziennością. DLC można robić w dwojaki sposób, dobry i zły. Dotychczas Ubisoft zaprezentował nam obydwa podejścia osiągając szczyt przy okazji fabularnego DLC zwieńczającego podstawową historię do Prince of Persia. Dziwnym trafem, po latach, znalazł się jednak ktoś, kto poszedł po rozum do głowy i stwierdził, że sprzedawanie integralnych elementów gry w formie DLC to jednak niezbyt dobry pomysł, więc Ubi nie będzie tego robić.

Jak to się stało, że firma wpadła na tę szlachetną ideę? Ano wszystko zawdzięczamy Rainbow Six: Siege. Gra oferuje graczom nowe mapy całkowicie za darmo, natomiast dostęp do nowych operatorów można odblokować także za wirtualną walutę. Płatnymi dodatkami były np. skiny do broni. Ten model się sprawdził, a wydawca dzięki temu inaczej spojrzał na sprawę mikrododatków.

Jak tłumaczy w wywiadzie dla GI.biz Anne Blondel-Jouin, Ubisoft szuka odpowiedniego balansu dla dodatkowych, płatnych elementów i dalsza polityka firmy w tej kwestii zakłada, że złym pomysłem jest sprzedawanie graczom opcji, które umożliwiają korzystanie z pełni zawartości jak nowe tryby czy mapy - takie rzeczy powinny być za darmo.

GramTV przedstawia:

- Koniec z DLC, które musisz kupić, jeśli chcesz skorzystać z wszystkich możliwości oferowanych przez grę. Już ją posiadasz i jeśli chcesz więcej - w zależności od tego, jak chcesz doświadczać gry - musisz mieć wybór. Sposób, w jaki zmonetyzowaliśmy Rainbow Six bardzo ucieszył graczy, jeśli chcą upiększać bronie mogą to zrobić, ale jeśli nie chcą z tego korzystać, nadal mogą cieszyć się pełną zawartością gry - powiedziała Anne.

Dobrze, że tak duży wydawca wreszcie to dostrzegł, szkoda tylko, że gracze mówili o tym od dawna i nikt nie słuchał. Jak to się jednak mówi, lepiej późno niż wcale.

Komentarze
10
Usunięty
Usunięty
24/11/2016 07:22

> > Obecnie jest tyle gier i każdy z nas gra w tyle tytułów jednocześnie, że po prostu> coraz> > mniej ludzi kupuje dodatki DLC. Wolimy kupić nową grę, niż jakieś pierdoły do "starej".>> > Wydawanie darmowych DLC przedłuża życie gry i podkręca hype, CD Projekt pokazał> to przy> > Wiedźminie.>> Wiedźmin 3? Mówisz oczywiście o tych DARMOWYCH dlc WYCIĘTYCH z gry?>> I druga prawda. Co niby w Siege dostaliśmy? 4 MAPY na cały rok i 8 operatorów?A grasz tak wgl. w Siege ? Jeśli nie to żałuj a ciekawe jak długo zajmie ci dokładne opanowanie samych operatów i map podstawowych.

Usunięty
Usunięty
24/11/2016 06:44

> > Obecnie jest tyle gier i każdy z nas gra w tyle tytułów jednocześnie, że po prostu> coraz> > mniej ludzi kupuje dodatki DLC. Wolimy kupić nową grę, niż jakieś pierdoły do "starej".>> > Wydawanie darmowych DLC przedłuża życie gry i podkręca hype, CD Projekt pokazał> to przy> > Wiedźminie.>> Wiedźmin 3? Mówisz oczywiście o tych DARMOWYCH dlc WYCIĘTYCH z gry?>> I druga prawda. Co niby w Siege dostaliśmy? 4 MAPY na cały rok i 8 operatorów?Plus non stop patche dające stabilizacje i wydajnosc gry, granaty w obronie, miny w ataku, a to bylo za darmo ;) balans postaci, nie raz juz zmieniali wyposazenie postaci ;) dodano mase tlumikow, dodano kolby, zmieniono rozrzuty, zmieniono dmg broni, zmieniono fizyke rozwalania scian przez pociski, no ale najlepiej sie nie znac i napisac, dali 4 mapy i 8 operatorow ha xD

Usunięty
Usunięty
23/11/2016 20:48

Muszę Wam pogratulować - zajebisty nagłówek!
Trwa Wczytywanie