News

Szczury Wrocławia - powieść o zombie, w której ginie jeden z naszych autorów

gram.pl, 29.03.2015 16:20 10

Nowa powieść Roberta J. Szmidta to projekt unikatowy na naszym rynku, być może nawet i na świecie. Bohaterami powieści są bowiem osoby wylosowane spośród fanów profilu Szczurów Wrocławia na Facebooku.

W pewnym sensie to smutna wiadomość. Nasz autor Łukasz M. Wiśniewski, czyli Lucas, tragicznie zmarł w 1963 roku podczas apokalipsy zombie we Wrocławiu. W takiej sytuacji nie pozostało nam nic innego, jak tylko objąć patronatem Szczury Wrocławia...

Pomysł na powieść, jaki zrodził się w głowie Roberta J. Szmidta jest iście szatański. Oto mamy czasy głębokiego PRL, z władzą ludową i Milicją Obywatelską - w tej scenerii rozpoczyna się apokalipsa zombie. Pierwszym krokiem, po obmyśleniu zarysu fabuły, było stworzenie profilu książki na Facebooku i ogłoszenie "castingu". Spośród osób, które profil polubiły, autor losował kolejne partie bohaterów powieści, przy zaznaczeniu, że będą oni umierali spektakularnie i brutalnie. Szybko się okazało, że chętnych do widowiskowego zejścia na kartach powieści jest dziesięciokrotnie więcej, niż przewidzianych ról... Na szczęście projekt rozrósł się powyżej pierwszego tomu, który wkrótce trafi na półki księgarń, więc wciąż jeszcze jest szansa załapać się na spotkanie z zombie we Wrocławiu.

W jaki sposób autor budował powieściowe alter ego każdego z wylosowanych? Jeśli znał kogoś osobiście, nie miał problemów. W pozostałych wypadkach prześwietlał facebookowe profile, by poznać te osoby i móc je maksymalnie wiernie odwzorować w stworzonym przez siebie świecie alternatywnym.

Wydania powieści Szczury Wrocławia podjęło się krakowskie wydawnictwo Insignis. Jak przystało na nietuzinkowy projekt, również wydawca postanowił wyjść poza standard i przygotowana została Edycja Kolekcjonerska. Większość egzemplarzy jest spersonalizowana na potrzeby bohaterów powieści, ale kilkadziesiąt z nich będzie można nabyć normalnie. Co wchodzi w skład takiej "kolekcjonerki"?

  • Szczury Wrocławia w twardej oprawie
  • Kod uprawniający do bezpłatnego pobrania e-booka Szczurów Wrocławia.
  • Koszulka z grafiką okładkową.
  • Unikalny plan Wrocławia z 1963 roku, na który naniesiono wszystkie ważne miejsca opisywane w książce w formacie 1000X700 mm.
  • Plakat z grafiką Roberta Rajszczaka w formacie 1000x700 mm.
  • Specjalnie zaprojektowane na tę okazję pudełko – w podobnym była sprzedawana gra planszowa Metro 2033.

Widzieliście kiedyś takie wydanie książki? Dotąd podobne edycje kolekcjonerskie tworzono z myślą o grach...

Jeśli lubicie tematykę apokalipsy zombie, jeśli interesuje was, jak z tym zagrożeniem walczono by w czasach PRL, albo... jeśli chcecie się dowiedzieć, jaką śmiercią ginie Lucas the Great - wyglądajcie premiery Szczurów Wrocławia 22 kwietnia. Póki co zaś przeczytajcie udostępniony przez autora fragment.

W najbliższych godzinach i dniach możecie zamawiać edycje kolekcjonerskie bezpośrednio u autora (tyle wygrać!) pod adresem info@robertjszmidt.pl, podając przy okazji docelowy rozmiar koszulki. Co prawda poza nami i autorem nikt tego nie ogłosił, ale na pewno nakład się szybko wyczerpie.

najnowsze