Cyberpunk, czyli nowa gra cRPG od CDPR

Michał Nowicki
2012/05/30 19:35
116
0

Najnowsza produkcja CD Projekt RED oparta będzie na systemie RPG Cyberpunk. Tak, tak. 100% cyberpunka w Cyberpunku.

Cyberpunk, czyli nowa gra cRPG od CDPR

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dosłownie przed kilkoma minutami CD Projekt RED oficjalnie zapowiedział swoją najnowszą produkcję.

Oto kilka najważniejszych faktów na jej temat:

 • nie znamy jeszcze finalnej nazwy produktu - Cyberpunk to nazwa kodowa projektu
 • nad grą pracuje drugi team, część z nich, to wiedźminowi weterani
 • oparta na systemie RPG Cyberpunk
 • dorosła gra dla dorosłych ludzi, realistyczny, brutalny świat
 • nieliniowa, bogata fabuła
 • zaawansowana mechanika oparta na papierowym systemie
 • kilka klas postaci do wyboru
 • olbrzymi arsenał broni, wszczepów i sprzętu pozwalającego dostosować postać do swojego stylu gry
 • ma być nową jakością świecie gier w futurystycznych światach
 • już teraz mówi się, że nowy projekt nie będzie jednorazowym wyskokiem studia, a początkiem nowej serii tytułów. Jak mówi Adam Kiciński z CDP: Zgodnie z zapowiedziami rozpoczęliśmy pracę nad nową serią gier, która podobnie jak Wiedźmin ma szanse stać się światowym hitem.
 • Mike Pondsmith jest konsultantem przy projekcie, tak komentuje powstawanie gry: „Jestem bardzo podekscytowany możliwością pracy z ludźmi odpowiedzialnymi za gry w świecie Wiedźmina. Uważam, że w przypadku podejścia do gier RPG mamy z CD Projekt RED ten sam zestaw bazowych wartości. Wiem, że potrafią zrobić świetną grę o rozbudowanej fabule w świecie Cyberpunku i nie mogę się doczekać, żeby w nią zagrać”

Teraz grzecznie czekamy na dalsze szczegóły...

I aż chce mi się teraz z zadowoleniem mruknąć pod nosem: a nie mówiłem?

GramTV przedstawia:

AKTUALIZACJA:

Pojawiła się kolejna grafika z gry-która-jeszcze-nie-ma-nazwy:

Komentarze
116
kerkas
Gramowicz
02/06/2012 12:16
Dnia 30.05.2012 o 22:25, Muradin_07 napisał:

Powiem tak: za Chiny Ludowe nie wiem co to jest Cyberpunk i nigdy w niego nie grałem.

http://www.gram.pl/art_8QrjGu5_Gry_bez_pradu_RPG_Cyberpunk_2020.htmlPozdrawiam

Karharot
Gramowicz
02/06/2012 10:03
Dnia 30.05.2012 o 23:36, PowrotBialegoWilka napisał:

Aktywacja kopii jedynki na gogu nie działa niepoprawne kody, nie dotyczy to tylko mnie, ale wielu innych osób również, próbowałem wiele razy z myślnikami i bez i nic, zróbcie coś z tym REDzi zdjęcie z moją grą już wysłałem, czekam na szybką odpowiedź.

Zwróć się z tym do supportu Gog''a -> http://www.gog.com/en/support/contactGram.pl to niezależny portal który nie jest w żaden sposób powiązany ani ze sklepem gog.com ani z firmą CD Projekt ani z producentem CD Projekt Red, nie mamy żadnego wpływu na to o czym mówisz i spamując tutaj nie otrzymasz pomocy a co najwyżej "nagrodę" za sam spam.

Strange101
Gramowicz
01/06/2012 10:20
Dnia 31.05.2012 o 22:26, michal_w napisał:

Dokładnie o to mi chodziło, w grach typu Wiedźmin czy Mass Effect część "RPG" to tylko dodatek, zbędny. Gdyby z którejś z tych gier wyrzucić (szczątkową) mechanikę to nie zmieniło by to praktycznie nic. Równie dobrze ''nasz'' hero mógłby zdobywać nowe sprzęty, moce i powery co rozdział i na jedno by wyszło. Albo nawet i bez tego.

Bo ja wiem? Mechanika w aRPG jest ważna, bo mimo wszystko możesz dostosować sobie postać do swojego stylu gry. Nawet te klasy w ME dawały taką możliwość.A wracając do głównego wątku całej naszej pobocznej dyskusji (w sumie niewiele mówimy o Cyberpunku, więcej o innych grach) - dla mnie wzorcem dla cRPG są 2 gry: Fallout 2 i Arcanum. Mimo, że w każdej narzucono nam bohatera z pewną określoną przeszłością, to jednak to jak będzie on postępował zależało całkowicie od nas. I nie chodzi tylko o umiejętności związane z walką. Te gry dawały dosyć dużą swobodę, statystyki postaci wpływały na to, jakie były dostępne dla niej dialogi (to szczególnie ważne, w innych grach zwykle postać z minimalną i maksymalną inteligencją wypowiada się tak samo, a ew. różnice w dialogach wypływały z tego ile punktów zainwestowaliśmy w umiejętność dyplomatyczną, z tym, że te różnice dotyczyły reakcji innych postaci względem naszej. W F2 i Arcanum głupek i intelektualista w dowolnej sytuacji mieli dosępną całkowicie inną pulę dialogów), bezklasowy system pozwalał pokierować rozwojem postaci w różne strony (w Arcanum mogliśmy być magiem lub rewolwerowcem). A dodatkowo cała masa różnych smaczków - jak np. kariera w sporcie lub filmie ;) w Fallout 2. Te gry były pod tym względem doskonałe. Nawet moja ulubiona gra, Planescape Torment, nie dawała takich możliwości, coś za coś - genialna fabuła, opowiedziana w mistrzowski sposób jednak wymuszała trochę ograniczenie swobody gracza [chociaż też dosyć dużo ważnych decyzji musieliśmy podjąć].

Vojtas
Gramowicz
01/06/2012 03:27
Dnia 31.05.2012 o 22:26, michal_w napisał:

Ale rozjeżdżają 99% cRPG i to by było na tyle w temacie pt. cRPG = wybory i konsekwencje. Nie wspominają o tym, że w znaczącej większości cRPG nie zaszalejemy w tej materii.

Tylko co mi po wyborach w Fahrenheicie, skoro prowadzą one do kompletnie niewiarygodnych rozwiązań fabularnych? Cage namieszał w scenariuszu jak cholera - zamiast trzymać się jednego motywu, facet wyskoczył z czymś, co pasuje jak pięść do nosa. Szkoda, zmarnowano ogromny potencjał.>> Niby dlaczego? Przecież twórcy dokładnie definiując postać mogą graczowi lepiej

Dnia 31.05.2012 o 22:26, michal_w napisał:

ją opisać, Bo od tego jest gracz by wykreować i odgrywać taką postać jak mu odpowiada. Jak dla mnie fundament RPG.

To jest fundament, ale papierowego RPG, a nie komputerowego. Na monitorze musisz zaakceptować wiele kompromisów, które są nieobecne przy stole. Nie wykreujesz sobie dowolnej postaci w grze choćby dlatego, że zawsze będziesz skazany w jakimś stopniu na wytwory wyobraźni deweloperów.

Dnia 31.05.2012 o 22:26, michal_w napisał:

Gdy dostanę ''gotowca'' to cała moja rola sprowadza się już tylko do walki, rozwiązywania łamigłówek i zabawy ekwipunkiem, np. dowolny Wiedźmin.

A fabułę gdzie zgubiłeś? Gdzie wcielanie się w rolę Geralta? Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że przygodówka to tylko zbiór zagadek opartych w dużej mierze na manipulacji przedmiotami - no bo przecież wszystko jest ustalone, więc zostają dla mnie tylko zagadki. Czy tak? Otóż nie. Interakcja gracz-gra to proces wielopłaszczyznowy. Gameplay to jedno, ale jest też fabuła, dialogi, oprawa audiowizualna i wiele innych czynników, które wpływają na ogólne wrażenia z rozgrywki. Jeśli oczekujesz od gry komputerowej doznań towarzyszącym grom p&p, to pomyliłeś adres. Żadna gra elektroniczna tego nie zapewni z prostego powodu - to są zupełnie inne media, tak samo jak książka i film. Nawet w grach, które dają stosunkowo dużą swobodę dostosowywania różnych rzeczy, zostaje Ci narzucone mnóstwo elementów. Od tego nie ma ucieczki, dopóki siedzisz przed monitorem/TV. Jeśli potrafisz się doskonale utożsamić z ledwie zarysowanym bohaterem X i dopowiedzieć sobie szczegóły, których deweloper w ogóle nie przedstawił, to wypada pogratulować. Osiągnięcie takiego stanu świadomości bez MG jest naprawdę godne podziwu.RPG z pewnością weszłoby w zupełnie nową erę, gdyby zamiast wybierać gotowe odpowiedzi, po prostu mówiłbyś do mikrofonu, a gra sama odpowiednio by to interpretowała i reagowała stosownie do Twojego zachowania i realiów świata przedstawionego. Ale do tego potrzeba nowego AI. Na razie takiej rewolucji jeszcze nie widać na horyzoncie. Tym niemniej przypuszczam że taka gra byłaby nieprawdopodobnie uzależniająca.>> Jedyny problem jest taki, że jeśli ci ten zdefiniowany nie podejdzie, to czar pryska>> jak bańka mydlana.

Dnia 31.05.2012 o 22:26, michal_w napisał:

Dokładnie taka sytuacja ma miejsce w grach CDP i Bioware. Ich wizja bohatera KOMPLETNIE mi nie podchodzi.

OK, to właściwie przesądza sprawę. CDPR wybrało taki styl dla Wiedźmina i powinni się trzymać tej formuły również w W3. Konsekwencja jest ważna.

Dnia 31.05.2012 o 22:26, michal_w napisał:

Mam wielką nadzieję, że w Cyberpunku gracz dostanie możliwość wykreowania i rozwijania WŁASNEJ postaci, celebryci są cholernie nudni i przewidywalni.

Zapowiedziano wybór klas, ale podejrzewam, że zostanie dodany fabularny kaganiec, który może Ci się nie spodobać.

Dnia 31.05.2012 o 22:26, michal_w napisał:

System klas nie jest zły sam w sobie ale tylko pod warunkiem dużego ich zróżnicowania. Mimo wszystko jest to jednak jakieś ograniczenie.

Gry komputerowe w porównaniu do p&p to zbiór mniejszych i większych kompromisów - jeśli ich nie akceptujesz, to się będziesz męczył i denerwował. No i po co? Szkoda zdrowia. ;)

Madoc
Gramowicz
31/05/2012 23:20

Mimo że nie przepadam specjalnie za cyberpunkiem, to trzymam kciuki z REDów. Może BW się nagra w ich gry i wróci do RPGów.

michal_w
Gramowicz
31/05/2012 22:26
Dnia 31.05.2012 o 00:51, Vojtas napisał:

Nie grałem w HR, ale Fahrenheit na pewno nikogo/niczego nie zjada (pomijam że nie jest to przygodówka).

Nie jest? Ciekawe.Ale rozjeżdżają 99% cRPG i to by było na tyle w temacie pt. cRPG = wybory i konsekwencje. Nie wspominają o tym, że w znaczącej większości cRPG nie zaszalejemy w tej materii.

Dnia 31.05.2012 o 00:51, Vojtas napisał:

Wiedźminy są hybrydami, które z klasycznymi RPG-ami w rodzaju BG czy PT nie mają wiele wspólnego - i nikt przy zdrowych zmysłach chyba nie podejmie się porównywać całości.

Dokładnie o to mi chodziło, w grach typu Wiedźmin czy Mass Effect część "RPG" to tylko dodatek, zbędny. Gdyby z którejś z tych gier wyrzucić (szczątkową) mechanikę to nie zmieniło by to praktycznie nic. Równie dobrze ''nasz'' hero mógłby zdobywać nowe sprzęty, moce i powery co rozdział i na jedno by wyszło. Albo nawet i bez tego.

Dnia 31.05.2012 o 00:51, Vojtas napisał:

Niby dlaczego? Przecież twórcy dokładnie definiując postać mogą graczowi lepiej ją opisać,

Bo od tego jest gracz by wykreować i odgrywać taką postać jak mu odpowiada. Jak dla mnie fundament RPG.Gdy dostanę ''gotowca'' to cała moja rola sprowadza się już tylko do walki, rozwiązywania łamigłówek i zabawy ekwipunkiem, np. dowolny Wiedźmin.Ale paten z kilkoma postaciami do wyboru jest niezły. O ile dobrze pamiętam, widziałem to w jakimś jRPG lata temu...

Dnia 31.05.2012 o 00:51, Vojtas napisał:

Jedyny problem jest taki, że jeśli ci ten zdefiniowany nie podejdzie, to czar pryska jak bańka mydlana.

Dokładnie taka sytuacja ma miejsce w grach CDP i Bioware. Ich wizja bohatera KOMPLETNIE mi nie podchodzi. Przenigdy i w żadnym cRPG sam nie stworzył bym sobie klona wiedźmina Geralta czy "generic, american, space-marine hero" com. Sheparda. Taki Jaskier to już bardziej moje klimaty. :-PMam wielką nadzieję, że w Cyberpunku gracz dostanie możliwość wykreowania i rozwijania WŁASNEJ postaci, celebryci są cholernie nudni i przewidywalni.System klas nie jest zły sam w sobie ale tylko pod warunkiem dużego ich zróżnicowania. Mimo wszystko jest to jednak jakieś ograniczenie.

Oxygar
Gramowicz
31/05/2012 17:26
Dnia 31.05.2012 o 17:17, Hubi_Koshi napisał:

> Właśnie. Osobiście uważam, że powinien powstać nowy gatunek gier, do których by się one > zaliczały, albo przynajmniej rozgałęzienie dla różnych gier "RPG". Umm... ale taki gatunek istnieje, nazywa się Dungeon Crawler.

Więc w takim razie nie wiem, dlaczego Bonescraper podał te gry jako przykłady.

Hubi_Koshi
Gramowicz
31/05/2012 17:17
Dnia 31.05.2012 o 17:15, oxygar napisał:

Właśnie. Osobiście uważam, że powinien powstać nowy gatunek gier, do których by się one zaliczały, albo przynajmniej rozgałęzienie dla różnych gier "RPG".

Umm... ale taki gatunek istnieje, nazywa się Dungeon Crawler.

Oxygar
Gramowicz
31/05/2012 17:15
Dnia 31.05.2012 o 16:54, bonescraper napisał:

Wizardry, Grimrock, M&M, Ultima, Krondor, Arkania. Też nie RPG.

Właśnie. Osobiście uważam, że powinien powstać nowy gatunek gier, do których by się one zaliczały, albo przynajmniej rozgałęzienie dla różnych gier "RPG".

bonescraper
Gramowicz
31/05/2012 16:54

Wizardry, Grimrock, M&M, Ultima, Krondor, Arkania. Też nie RPG.Są ludzie i parapety. Z parapetami się nie rozmawia, inaczej kończy się w w szpitalu dla chorych psychicznie.

Strange101
Gramowicz
31/05/2012 16:07
Dnia 31.05.2012 o 15:11, oxygar napisał:

Bonescaper. Mnie twoja redefinicja też nie interesuje, uważam co uważam i zdania nie zmienię, bo wiem czym jest RPG. Jeśli dla Ciebie w CoD cokolwiek odgrywasz to gratuluję...Tam idziesz prostymi ścieżkami, jedyne wybory jakich możesz dokonywać to zmiana broni, wszystko masz narzucone z góry. RPG(w każdym razie dla mnie) to gra, w której swoją postacią robisz więcej niż powinieneś, w której odczuwasz prawdziwe konsekwencje dokonanych czynów i wyborów, a nie tylko gdzie możesz sobie dodać plusikiem albo minusikiem punkciki do zręczności, siły czy czego tam jeszcze. Gdy mówisz, że Wiedźmin ma z RPG mało wspólnego to tak tajkbyś mówił to o innych grach, bo gatunek gry nie oznacza jednego stałego schematu.

Czyli pierwszy Baldur''s Gate lub IWD dla Ciebie to nie cRPG? Bo wyboru za wielkiego tam nigdzie nie ma, możesz ewentualnie wybrać sobie kolejność odwiedzania lokacji, bo i tak te same questy w ten sam sposób trzeba zaliczyć, żeby pójść do przodu, decyzje raczej świata gry nie zmieniają, a zmiana członka drużyny jest prawie jak zmiana broni w FPSie, bo te postacie to za głębokie nie były.

Shinigami
Gramowicz
31/05/2012 15:24

Zobaczymy co z tego wyjdzie, trzymam za chłopaków kciuki. Łatwo nie będzie biorąc pod uwagę świetne gry wydane w podobnym klimacie. Mam nadzieję, że nie dostaniemy pełnego wtórnych pomysłów klona ;)

Pampereczek
Gramowicz
31/05/2012 15:17
Dnia 31.05.2012 o 13:51, Vojtas napisał:

Znaczy denerwuje Cię już sama obecność flagi, czy fakt, że akcja będzie się rozgrywać w USA? Bo jeśli to drugie, to zapewne Blade Runnera też nie lubisz. ;)

Mnie też trochu zmartwiła ta flaga, tzn to dalej może być znakomita gra, ale po prostu chciałbym w końcu pograć w tytuł osadzony gdziekolwiek indziej (choć nie mówię że takich nie ma)

Pampereczek
Gramowicz
31/05/2012 15:14

Ale ten Cyberpunk to tytuł gry? Jeśli tak to strasznie kiepski...

Oxygar
Gramowicz
31/05/2012 15:11

Bonescaper. Mnie twoja redefinicja też nie interesuje, uważam co uważam i zdania nie zmienię, bo wiem czym jest RPG. Jeśli dla Ciebie w CoD cokolwiek odgrywasz to gratuluję...Tam idziesz prostymi ścieżkami, jedyne wybory jakich możesz dokonywać to zmiana broni, wszystko masz narzucone z góry. RPG(w każdym razie dla mnie) to gra, w której swoją postacią robisz więcej niż powinieneś, w której odczuwasz prawdziwe konsekwencje dokonanych czynów i wyborów, a nie tylko gdzie możesz sobie dodać plusikiem albo minusikiem punkciki do zręczności, siły czy czego tam jeszcze. Gdy mówisz, że Wiedźmin ma z RPG mało wspólnego to tak tajkbyś mówił to o innych grach, bo gatunek gry nie oznacza jednego stałego schematu.CoD - fps, więc BF już nie (albo na odwrót)Sandboxem jest GTA:SA czy GTA 4? Chyba SA bo w 4 już nie ma samolotów,rowerów O.o?Choćbyś nie wiem na co się powołał to nie będziesz potrafił mnie przekonać bo to co gadasz jest błędne. Oczywiście, wiesz lepiej niż twórcy, powinieneś sam kwalifikować wszystkie gry do danego gatunku, naprawdę, szacun.

eske
Gramowicz
31/05/2012 14:36

Nie mogę się doczekać kolejnych szczegółów na temat tej gry. Rozbudowany, cyberpunkowy świat z masą różnorakich ścieżek do wyboru. W połączeniu z dojrzałą i brutalną fabułą daje nam "Cyber Wiedźmina"! Co ja bym dał za równie klimatyczną grę co Wiedźmin...

SimplyLucas
Gramowicz
31/05/2012 14:27

Cyberpunk od Redów to najlepszy news ( jak dla mnie ) od wynalezienia koła :)A tak bardziej serio to czekanie z zapartym tchem czas zacząć .

Vojtas
Gramowicz
31/05/2012 13:51
Dnia 31.05.2012 o 09:54, Hulk131 napisał:

Flaga USA. Znowu. Odpuszczę sobie tą grę. Tak, tylko po tym jednym concept-arcie ;)

Znaczy denerwuje Cię już sama obecność flagi, czy fakt, że akcja będzie się rozgrywać w USA? Bo jeśli to drugie, to zapewne Blade Runnera też nie lubisz. ;)

Leos8
Gramowicz
31/05/2012 11:06

Widzę, że nawet hipsterzy się zbiegli... (Reszta milczenie).Mimo, że jestem cholernie szczęśliwy, że nowa gra CDP będzie w klimatach cyberpunk, które uwielbiam, to jednak podejdę do gry ostrożnie. Kilka gameplayi pokażą, kilka wywiadów z twórcami, którzy komentują co się dzieje na ekranie, niech powiedzą trochę o mechanice i mają ode mnie kolekcjonerkę z miejsca ;)Powodzenia CDP! Aha. I o ile będziecie robić kreator bohatera to dodajcie naturalne siwe pasma, dobrze? Nie wiem, jakoś słabość mam do lekko podstarzałych bohaterów ;) Tak, wiem, że to nie jest koncert życzeń...

Galder_Grasfiord
Gramowicz
31/05/2012 10:14

Super wiadomość :D

Hubi_Koshi
Gramowicz
31/05/2012 10:11
Dnia 31.05.2012 o 08:34, Fang napisał:

"kilka klas postaci do wyboru" - tylko to mi się nie podoba wolę luźny rozwój postaci niż ograniczony klasami.

Jeśli to jest oparte na systemie Cyberpunk to od klas się nie opędzi. Każda z nich jest bardzo unikalna i zwyczajnie mało mają ze sobą wspólnego taki Solo, Fixer czy Technik Medyczny.

Hulk131
Gramowicz
31/05/2012 09:54

Flaga USA. Znowu. Odpuszczę sobie tą grę. Tak, tylko po tym jednym concept-arcie ;)

KikoStyle
Gramowicz
31/05/2012 08:52

Fajnie że poszli w nowy tytuł a nie kolejnego wiedźmina, nic do niego nie mam po prostu jest już za dużo kontynuacji. . . Tak czy inaczej pomysł z daleka wygląda fajnie i czekam na więcej ;)

Fang
Gramowicz
31/05/2012 08:34

"kilka klas postaci do wyboru" - tylko to mi się nie podoba wolę luźny rozwój postaci niż ograniczony klasami.RED powinno jeszcze stworzyć marki w klimatach: steam-punk, post apokaliptycznych, space opera i mieli byśmy fajny komplecik. Inne firmy mogły by wtedy przestać robić RPG :)

VrOObel69
Gramowicz
31/05/2012 08:19

genialna wiadomość, spełnienie moich cichych małych marzeń, świetne studio, świetny świat do przedstawienia. Ech wróciły wszystkie nieprzespane noce spędzone w świecie papierowego CP

Ring5
Gramowicz
31/05/2012 08:11

Czas najwyższy, dobrych gier cyberpunkowych nigdy za wiele, a poza Blade Runnerem i Deus Exem, w ostatnich latach naprawdę nie było tego wiele...Natomiast... Błagam, CDPR, niech tym razem krawężnik nie będzie przeszkodą nie do przeskoczenia dla naszego bohatera, dobrze? Wiem, że proszę o wiele, ale może się uda...

Lordpilot
Gramowicz
31/05/2012 07:47

Jestem BARDZO na tak :)Klimat, założenia, mechanika, etc. - wszystko mi odpowiada, trzymam kciuki żeby tego nie spieprzyli (chodzi też o stronę techniczną). Jestem optymistą do tego stopnia, że wierzę iż przeskoczą Deus Ex: Human Revolution. Z mojej strony to największy komplement jaki polska ekipa może dostać :)

Martimat
Gramowicz
31/05/2012 01:28

Ktoś wspomniał o Blade Runnerze - tak... do takiej produkcji (chodzi mi o kaliber i wyjątkowość) chciałbym aby po premierze CP był porównywany.Kamień milowyod CDP, większy niż Wiesiek zapewne byłby ...ups "Yoda style" mi się włączył :)

Vojtas
Gramowicz
31/05/2012 00:51
Dnia 30.05.2012 o 22:20, michal_w napisał:

Od siebie dorzucę jeszcze przygodówki od Quantic Dream (Fahrenheit i Heavy Rain), pod względem wyborów i konsekwencji zjadają (chyba) każdego cRPG. :-)

Nie grałem w HR, ale Fahrenheit na pewno nikogo/niczego nie zjada (pomijam że nie jest to przygodówka). Niszczy go już w przedpokoju Blade Runner, gdzie jest bodajże 12 zakończeń. Fabuła przebiega inaczej w zależności od stylu gry i na bieżąco podejmowanych decyzji (bądź też zaniechań). Fahrenheit mógłby być świetną grą, gdyby nie fabuła, która mniej więcej od połowy zaczyna stopniowo acz konsekwentnie obniżać loty.

Dnia 30.05.2012 o 22:20, michal_w napisał:

aRPG - delikatnie mówiąc. Dla mnie Wiedźminy to action-adventure z zaledwie elementami RPG.

Wiedźminy są hybrydami, które z klasycznymi RPG-ami w rodzaju BG czy PT nie mają wiele wspólnego - i nikt przy zdrowych zmysłach chyba nie podejmie się porównywać całości. Ale też nie zakwalifikowałbym gier CDPR do gatunku action-adventure, bo istnieje tu bardzo wiele różnic technicznych. Tym niemniej istotnie Wiedźminy są o wiele bliżej spokrewnione w przygodówkami (klasycznymi, niehybrydowymi) niż inne erpegi. Takie wrażenie miałem grając i w jedynkę, i dwójkę (przygodówki są u mnie w czołówce ulubionych gier). Zresztą oba gatunki są siostrzane - w obu fabuła jest podstawą, choć w adventure znacznie bardziej.

Dnia 30.05.2012 o 22:20, michal_w napisał:

Już sam fakt, że muszę grać odgórnie narzuconą i już zdefiniowaną postacią skutecznie uwala jakiekolwiek odgrywanie.

Niby dlaczego? Przecież twórcy dokładnie definiując postać mogą graczowi lepiej ją opisać, jej przeszłość, charakter itd. Idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość wyboru wielu różnych zdefiniowanych bohaterów, a nie stworzenia jednego no-name''a, z którym na ekranie nie można zidentyfikować się tak, jak z wyraźnie określoną postacią. Tu wyłazi na wierzch zasadnicza różnica między RPG komputerowym, a tradycyjnym - w elektronicznej wersji musisz się mniej lub bardziej przyzwyczaić do tego, co stworzyli twórcy np. do wizerunku postaci (nawet jeśli go sam tworzysz w kreatorze), do animacji, wyglądu świata i wielu innych rzeczy, które są tworami wyobraźni deweloperów. W papierowym RPG dużo większą rolę odgrywa Twoja wyobraźnia i fakt, że to TY stajesz się bohaterem, a nie jakiś ludzik biegający na ekranie. Moim zdaniem ściśle zdefiniowany bohater w grze zapewnia o wiele lepszą immersję ze światem przedstawionym niż bohater, którego można sobie dowolnie zdefiniować. Jedyny problem jest taki, że jeśli ci ten zdefiniowany nie podejdzie, to czar pryska jak bańka mydlana. Wybór niemal zero-jedynkowy. Idealną sytuacją byłoby stworzenie kilku ściśle określonych postaci do wyboru, oczywiście z różnym życiorysem, startem, fabułą itd. - to byłby kosmos, taka gra miałaby olbrzymie replayability, ale dobrze wykonana, stałaby się pozycją kultową, nie mam wątpliwości. :)

cHICEK
Gramowicz
31/05/2012 00:25

Super :D cyberpunk to chyba jeden z bogatszych i ciekawszych settingów na gry a w sumie to nie ma za wiele dobrych gier cyberpunkowych, czy cyberpunkowych w ogóle.-edit-Swoją drogą to aż serce się ciekszy kiedy oglądam sukcesy CDpr i jak zmierza w stronę światowej czołówki. Chyba wielka to zasługa sukcesu Wiedźmina. Ludzie na zagranicznych portalach piszą że nową cyberpunkową grę CDpr kupią chętnie w ciemno :)

Graffis
Gramowicz
31/05/2012 00:18

Jeden z moich ukochanych systemów, w który grywam od lat (ostatnio nawet próbuję rozbujać forumową gre w tym systemie zakorzenioną - chętni mogą się śmiało kontaktować ;) ) i wielce sobie cenię. Mechanikę pomijam, bo dla mnie takie rzeczy maja minimalne znaczenie. Co istotne to potraktowanie cyberpunk''a jako pewnego stanu postaci, charakteru i osobowości które stanowią o byciu prawdziwym fixer, solo lub netrunner''em. Tu nie chodzi o latajace samochody, nie o wszczepy, czy net - cyberpunk to stan i sposób myślenia, a jednocześnie środowisko życia i wyzwanie rzuczone człowiekowi. System w formie V.3 jest pomyłką, ale w podręczniku zawiera jeden świetny motyw - przedstawienie uniwersalnego archetypu postaci cyberpunk''owej: Rick z Casablanci :]Przełożenie tego na komputery... ekstremalnie trudne, a wykorzystanie samego CP2020 to wielkie ryzyko. Oczekiwania purystów i hardcore''owych MG/graczy będą ogromne, a to i tak chyba niedopowiedzenie. CDP-R musi naprawdę dokonac tutaj cudu.W kwestii mechaniki w grze... fantastycznie gdyby do walki przeniesiono (imho) najbardziej wyjątkową cechę papierowego systemu - wstrząs. Nie ma chyba drugiego main-streamowego PnP RPG które tak bardzo kładzie nacisk na wstrząs urazowy/hipowolemiczny/neurogenny. Coś fantastycznego, jak juz ktoś wspomniał: jedna kula i śmierć.Wielka sprawa, wielkie obawy i oczekiwanie. Powodzenia CDP-R, przed wami ogrom pracy.

Vojtas
Gramowicz
31/05/2012 00:03

Muszę przyznać, że miałeś nosa z Cyberpunkiem. :)

Dnia 30.05.2012 o 21:15, Nagaroth napisał:

Liczę że komputerowy CP zostanie zmodernizowany bo szlag by mnie trafiłjakbym się włamywał do korpa ukraść dyskietkę 1,4 MB. :P

No z tą dyskietką to trochę przesada (zalatuje steampunkiem w świecie nanotechnologii), ale coś na kształt Blade Runnera? Jestem ZA. Tam chyba w ogóle nie ma komórek. Deckert mógłby przecież mieć jakieś mikrowszczepy albo pracować na interfejsie holograficznym - a tymczasem korzysta z wideomatu, czy z tak archaicznych rozwiązań jak telewizor sprzężony z komputerem (Esper). Lubie ten retro-feeling. :)

SarenkaB
Gramowicz
30/05/2012 23:45
Dnia 30.05.2012 o 23:36, PowrotBialegoWilka napisał:

Aktywacja kopii jedynki na gogu nie działa niepoprawne kody, nie dotyczy to tylko mnie, ale wielu innych osób również, próbowałem wiele razy z myślnikami i bez i nic, zróbcie coś z tym REDzi zdjęcie z moją grą już wysłałem, czekam na szybką odpowiedź.

Napisz jeszcze kilka razy, na pewno odpiszą.

PowrotBialegoWilka
Gramowicz
30/05/2012 23:36

Aktywacja kopii jedynki na gogu nie działa niepoprawne kody, nie dotyczy to tylko mnie, ale wielu innych osób również, próbowałem wiele razy z myślnikami i bez i nic, zróbcie coś z tym REDzi zdjęcie z moją grą już wysłałem, czekam na szybką odpowiedź.

Aquma
Gramowicz
30/05/2012 23:34

Już po wczorajszych przeciekach i plotach wiedziałem, że będzie dobrze. Ale, że aż tak, to nie podejrzewałem... Cyberpunk... i to TEN Cyberpunk... no kurde no. Trza będzie odłożyć kasę na kolejną kolekcjonerkę :P

maciekwitek
Gramowicz
30/05/2012 23:27
Dnia 30.05.2012 o 22:43, Martimat napisał:

A będzie zgodne z licencją, znakami towarowymi właściciela marki CP?

Nie wiem dokładnie o co pytasz, ale sam fakt, że na konferencji był twórca CP, który blisko współpracuje z twórcami gry świadczy, że pewnie wszystko będzie tak jak być powinno, no chyba, że za jakiś czas panowie się posprzeczają co do wizji gry (tak jak ostatnio Cenega z twórcami gry o Powstaniu warszawskim) i CD Projekt z posługiwania się znakami towarowymi CP będzie zmuszony zrezygnować.

naiom
Gramowicz
30/05/2012 23:07

Fajnie by było jak by gra miała multi

Martimat
Gramowicz
30/05/2012 22:43

Vampire: MAsquarade - papierowa zaliczona, wersja cyfrowa na PC - yup, też.Wiesiek - yep,CP 2020 papierowe, yep - zaliczone, cyfrowe - ... O, naprawdę będzie? coż oby skię udało na miarę Wiesława !!A będzie zgodne z licencją, znakami towarowymi właściciela marki CP?

IMPARTIAL92
Gramowicz
30/05/2012 22:30

Chcialbym otwarty swiat, ale taki bardziej niz w W2.

Muradin_07
The King of Iron Fist
30/05/2012 22:25

Powiem tak: za Chiny Ludowe nie wiem co to jest Cyberpunk i nigdy w niego nie grałem. Ale kojarzę że w ogóle coś takiego istnieje z nazwy. Można powiedzieć, że panowie z CDPRed mają nie lada zadanie: wydać naprawdę dobrą grę, poziomem dorównującą Wiesiowi i na dodatek nową markę. To może im się udać i mam nadzieję że się uda, bo wygląda całkiem fajnie.

michal_w
Gramowicz
30/05/2012 22:20
Dnia 30.05.2012 o 21:45, Strange101 napisał:

W Original War lub Sacrifice też wcielaliśmy się w określoną postać i nasze decyzje miały duży wpływ na rozgrywkę, a RPG to nie były. Teraz nawet RTSy mają parę zakończeń zależnych od naszych decyzji (vide DOW2: CR). Także to nie jest czynnik decydujący - przecież odgrywać rolę możesz też w FPSie jeśli chcesz.

Od siebie dorzucę jeszcze przygodówki od Quantic Dream (Fahrenheit i Heavy Rain), pod względem wyborów i konsekwencji zjadają (chyba) każdego cRPG. :-)

Dnia 30.05.2012 o 21:45, Strange101 napisał:

Wiedźmin to aRPG - zręcznościowy model walki i uproszczony rozwój postaci. I to napisał bonescraper w poście nr 40. Klasycznych cRPG wychodzi teraz niewiele. Co prawda pojawił się ostatnio i dungeon crawler, ale oldschoolowych gier a''la Baldur czy Fallout ze świecą szukać wśród dużych produkcji (Drakensang i pierwszy Dragon Age, chociaż obie te produkcje cRPGowych purystów raczej nie zadowoliły).

aRPG - delikatnie mówiąc. Dla mnie Wiedźminy to action-adventure z zaledwie elementami RPG. Już sam fakt, że muszę grać odgórnie narzuconą i już zdefiniowaną postacią skutecznie uwala jakiekolwiek odgrywanie. Nawet od strony mechaniki jest biednie, możemy co najwyżej lekko przebalansować "naszego" wiedźmina i tyle. Nie jest to gra zła, wręcz przeciwnie. Ale jakimś objawieniem w gatunku cRPG to bym nie nazwał, Wiedźminy wybijają się głównie dzięki beznadziejnej konkurencji a to żadna sztuka.cRPG tylko z porządną mechaniką i/lub własną postacią. Nie bez powodu do dziś ludzie odpalają Fallout1&2, Baldur''s Gate1&2, Icewind Dale1&2, VtM: Błoodlines, NWN1&2 itp. a po wszelkiego typu "wynalazki" jak Mass Effect czy Wiedźminy lądują bezpowrotnie na półce po maks. 2 przebiegach.Póki co jestem pozytywnie nastawiony do tego Cyberpunk cRPG. Jeszcze nowe Divinity od Larian Studios, Wasteland 2, Age of Decadence i może cRPG doczeka się kolejnego renesansu. ;-)

Kuwabara
Gramowicz
30/05/2012 22:15

Jak myślicie, jest jakakolwiek szansa na premierę w 2013? I orientuje się ktoś czy Redzi wybierają się na E3?

Phobos_s
Gramowicz
30/05/2012 22:08
Dnia 30.05.2012 o 22:01, ruden napisał:

Trochę zalatuje Deus Ex: HR I dobrze :D

Cyberpunk 2020 wyprzedza nawet pierwszego Deus Ex o 10 lat. Więc co czym zalatuje?

Isildur
Gramowicz
30/05/2012 22:05
Dnia 30.05.2012 o 21:31, Kubala000 napisał:

Cyberpunk? to ja dziękuję za szajs od REDów

Skąd wiesz, że gra będzie zła? Nie oceniaj czegoś czego jeszcze nie ma, a jeśli nie lubisz tego typu gier ok, ale prosze grzeczniej jesteś na forum publicznym. Ostrzeżnie - za spam.

Kerethzimierz
Gramowicz
30/05/2012 22:04
Dnia 30.05.2012 o 21:31, Kubala000 napisał:

Cyberpunk? to ja dziękuję za szajs od REDów

No co ty nie powiesz, trollu.

ruden
Gramowicz
30/05/2012 22:01

Trochę zalatuje Deus Ex: HR I dobrze :D

MisticGohan_MODED
Gramowicz
30/05/2012 22:01

Nooo... zapowiada się super :]

bonescraper
Gramowicz
30/05/2012 21:58
Dnia 30.05.2012 o 21:31, oxygar napisał:

Role Playing - odgrywanie roli, czyż nie? Dla mnie Wiedźmin 2 nim jest. Statystyki tutaj nic nie zmieniają. No, a God of War nie ma z Wieśkiem też nic wspólnego.

W Call of Duty także odgrywasz role.Nie interesuje mnie twoja (re)definicja. Gry RPG powstały na bazie gier PnP i miały za zadanie je emulować. Dzisiejsze pseudo RPG mają więcej wspólnego z prostymi grami akcji, niż z systemami RPG.Sama nazwa "Role Playing Game" wywodzi się oczywiście z systemów PnP, które - jako takie, były jedynymi które polegały na odgrywaniu ról. Nikt wtedy nie brał pod uwagę ich konwersji na gry komputerowe i tego, że jako część elektronicznej rozrywki, pośrod wielu innych gier w których de facto odgrywa się role, sama nazwa straci swój pierwotny sens.Podsumowując - Wiedźmin i gry mu podobne mają niewiele wspólnego z gatunkiem RPG.

Abi_Dalzim
Gramowicz
30/05/2012 21:57
Dnia 30.05.2012 o 19:47, Myszasty napisał:

Ja też, ale to i tak o nieba lepiej, niż kolejny "generic fantasy world". :)

Być może :) I jeżeli to będzie dobra gra, to może sobie być w klimacie cybera ;)W sumie z cyberpunka grałem chyba tylko w DE:HR i nie powiem gra niezła (choć nie skończyłem - z lekka mnie znudziła po przejściu jakichś 70% gry, a poza tym wyszedł Risen 2 a zaraz potem Diablo 3 - może kiedyś do Deusa wrócę).Zdecydowanie wolę jednak fallowe klimaty i tak "z pewną taką nieśmiałością" i nadzieją liczyłem jednak, że Redzi pójdą w tę stronę - no cóż może następnym razem ;)

Strange101
Gramowicz
30/05/2012 21:45
Dnia 30.05.2012 o 21:31, oxygar napisał:

Role Playing - odgrywanie roli, czyż nie? Dla mnie Wiedźmin 2 nim jest. Pozwala mi się wczuć w postać, wybierać decyzje(w przeciwnieństwie do innych gier, są tam konsekwencje).

W Original War lub Sacrifice też wcielaliśmy się w określoną postać i nasze decyzje miały duży wpływ na rozgrywkę, a RPG to nie były. Teraz nawet RTSy mają parę zakończeń zależnych od naszych decyzji (vide DOW2: CR). Także to nie jest czynnik decydujący - przecież odgrywać rolę możesz też w FPSie jeśli chcesz.Wiedźmin to aRPG - zręcznościowy model walki i uproszczony rozwój postaci. I to napisał bonescraper w poście nr 40. Klasycznych cRPG wychodzi teraz niewiele. Co prawda pojawił się ostatnio i dungeon crawler, ale oldschoolowych gier a''la Baldur czy Fallout ze świecą szukać wśród dużych produkcji (Drakensang i pierwszy Dragon Age, chociaż obie te produkcje cRPGowych purystów raczej nie zadowoliły).

Atanael
Gramowicz
30/05/2012 21:36

"Srebrny w mózgu chipWolnym czyni mnieGdy zespolony z metalemDostrajam się"Johnny SilverhandJeżeli będą trzymali się konwencji Cyberpunka, to to jest murowany hit, który kupię w ciemno. Cyberpunka po prostu kocham.P.S Myszasty - dostajesz Wasteland 2, niech i coś z CP wyjdzie w końcu. Coś brudnego, realistycznego i przygnębiającego ale naprawdę klimatycznego ;)

Oxygar
Gramowicz
30/05/2012 21:31

Role Playing - odgrywanie roli, czyż nie? Dla mnie Wiedźmin 2 nim jest. Pozwala mi się wczuć w postać, wybierać decyzje(w przeciwnieństwie do innych gier, są tam konsekwencje). Statystyki tutaj nic nie zmieniają. No, a God of War nie ma z Wieśkiem też nic wspólnego.

Kubala000
Gramowicz
30/05/2012 21:31

Cyberpunk? to ja dziękuję za szajs od REDów

bonescraper
Gramowicz
30/05/2012 21:28

Dnia 30.05.2012 o 21:26, oxygar napisał:

Kyrie....Nie wiem co GoW ma do RPG, ale dobra. Nie powiedziałeś mi czym jest dla Ciebie gra Role Playing Game, a ja nadal myślę, że niewiesz o czym mówisz. Wymień mi też przykład takiej gry..

http://www.shamusyoung.com/twentysidedtale/images/fallout_character.jpg

bonescraper
Gramowicz
30/05/2012 21:28

Dnia 30.05.2012 o 21:25, Daelor napisał:

Jeśli używam skrótu GoW, to chodzi mi o serię gier zwaną "Gears of War", a nie "God of War". Subtelna, ale istotna różnica. (wybacz, musiałem xD)

Wybacz, ale na myśli miałem obie gry. W odnieśieniu do Wieśka jest to God of War, w odniesieniu do CP2020 jest to Gears of War.

Oxygar
Gramowicz
30/05/2012 21:26
Dnia 30.05.2012 o 21:18, bonescraper napisał:

Jeśli używam skrótu RPG, to chodzi mi o gatunek gier zwany "Role Playing Game", nie "Roll Playing Game". Subtelna, ale istotna różnica. Prawdziwa gra RPG na pewno nie powinna wyglądać jak klon gier z serii których skrót to GoW. Now take a hint.

Kyrie....Nie wiem co GoW ma do RPG, ale dobra. Nie powiedziałeś mi czym jest dla Ciebie gra Role Playing Game, a ja nadal myślę, że niewiesz o czym mówisz. Wymień mi też przykład takiej gry..

Daelor
Gramowicz
30/05/2012 21:25

Dnia 30.05.2012 o 21:18, bonescraper napisał:

Jeśli używam skrótu RPG, to chodzi mi o gatunek gier zwany "Role Playing Game", nie "Roll Playing Game". Subtelna, ale istotna różnica.

Dnia 30.05.2012 o 21:18, bonescraper napisał:

Prawdziwa gra RPG na pewno nie powinna wyglądać jak klon gier z serii których skrót to GoW.

Jeśli używam skrótu GoW, to chodzi mi o serię gier zwaną "Gears of War", a nie "God of War". Subtelna, ale istotna różnica.(wybacz, musiałem xD)

FranTheMan
Gramowicz
30/05/2012 21:20

Rozumiem i się nie dziwie, gusta i guściki. A co do Eclipse Phase, słyszałem że wyśmienite choć nigdy nie miałem okazji pograć, ale dobra, bo zaraz odlecimy od topicu ;)

bonescraper
Gramowicz
30/05/2012 21:18
Dnia 30.05.2012 o 21:10, oxygar napisał:

Lol? Jak twoim zdaniem powinien wyglądać RPG? Poza tym, jeśli we Wiedźminie grałeś na łatwym to wtedy masz rację, to tylko zwykłe machanie mieczem.

Jeśli używam skrótu RPG, to chodzi mi o gatunek gier zwany "Role Playing Game", nie "Roll Playing Game". Subtelna, ale istotna różnica.Prawdziwa gra RPG na pewno nie powinna wyglądać jak klon gier z serii których skrót to GoW.Now take a hint.

lis_23
Gramowicz
30/05/2012 21:16

Nie jestem zachwycony ... liczyłem na duży dodatek do W2 lub ogłoszenie prac nad W3 ...cyberpunka nie lubię, choc Deuc Ex HR przypadł mi do gustu ale RPG to dla mnie przede wszystkim fantasy.

Nagaroth
Gramowicz
30/05/2012 21:15
Dnia 30.05.2012 o 21:11, FranTheMan napisał:

No ależ ja o tym mówię i jestem świadomy daty wydania CP ;) imo to wspaniale że system jest zdezaktualizowany bo właśnie ta odmienność, inna perspektywa patrzenia na przyszłość sprawia że cp jest dla mnie okropnie atrakcyjny.

Mnie to z kolei strasznie odrzuca. Na szczęście na papierze mam cudowne Eclipse Phase które kompensuje mi zestarzenie się Cyberpunka. Liczę że komputerowy CP zostanie zmodernizowany bo szlag by mnie trafił jakbym się włamywał do korpa ukraść dyskietkę 1,4 MB. :P

seancamel
Gramowicz
30/05/2012 21:13

Biorąc pod uwagę, że Cyberpunk 2020 (tak jak np. L5K) jest systemem "jedno-strzałówkowym" gdzie przy bardziej realistycznym MG ginie się co jedną - dwie sesje to jestem ciekaw jak CD Projekt rozwiąże kwestię odnoszonych obrażeń. Jedna seria z automatu i mogiłka jak w papierowym prekursorze?Mam nadzieję, że postać gracza / graczki będzie można całkowicie stworzyć samemu. Nie cierpię bohaterów predefiniowanych.Tak czy inaczej liczę na zabawę Nomadem uzbrojonym w AK47 ze wszczepionym dopalaczem refleksu kerenzikov.

Nagaroth
Gramowicz
30/05/2012 21:13
Dnia 30.05.2012 o 21:09, Erine napisał:

Szczerze mówiąc, to jedyne gry które przychodza mi na myśl w których można wybrać płeć postaci dubbingowanej to nowsze gry bioware. W Saints Row 2 i 3 też ewentualnie, no ale to jest zupełnie inna skala tekstu mówionego.

Jest jeszcze Fable 3. :P Tak czy siak, też trzymam kciuki bo grę chętnie bym przeszedł zarówno jako napakowany wszczepami Solo jak i cwana Netrunnerka.

Oxygar
Gramowicz
30/05/2012 21:13
Dnia 30.05.2012 o 21:02, PowrotBialegoWilka napisał:

Aktywacja kopii jedynki na gogu nie działa niepoprawne kody, nie dotyczy to tylko mnie, ale wielu innych osób również, próbowałem wiele razy z myślnikami i bez i nic, zróbcie coś z tym REDzi zdjęcie z moją grą już wysłałem, czekam na szybką odpowiedź.

Co Ty piszesz?

FranTheMan
Gramowicz
30/05/2012 21:11
Dnia 30.05.2012 o 20:32, Nagaroth napisał:

Cyberpunk to taka wizja tylko i wyłącznie dlatego że gra się masakrycznie zestarzała i zdezaktualizowała. Nigdy w zamyśle nie miało to być jakieś retro czy dziwne. Po prostu CP to staroć, i dlatego wygląda jak wygląda.

No ależ ja o tym mówię i jestem świadomy daty wydania CP ;) imo to wspaniale że system jest zdezaktualizowany bo właśnie ta odmienność, inna perspektywa patrzenia na przyszłość sprawia że cp jest dla mnie okropnie atrakcyjny. Mam wielką nadzieje że właśnie tego będą się trzymać zamiast w pełni nowoczesnych deus exowych.. Chociaż DX''y włącznie z trzecim też były niesamowite, to totalnie mam nadzieje jednak na cp :)

Oxygar
Gramowicz
30/05/2012 21:10
Dnia 30.05.2012 o 20:43, bonescraper napisał:

Cóż, na razie CDPR pokazują, że jedyne co im w głowie to robienie ARPG na modłę Bioware. Bardziej dopracowanych, ładniejszych i doroślejszych, ale i tak pustych jeśli chodzi o rozgrywkę. Machanie mieczem/strzelanie + dialogi, wielkie mi RPG... Mam nadzieję, że sie mylę. W końcu dobry system PnP powinien do czegoś zobowiązywać, ale na razie podchodzę do tego z dystansem.... Chociaż kocham CP2020.

Lol? Jak twoim zdaniem powinien wyglądać RPG? Poza tym, jeśli we Wiedźminie grałeś na łatwym to wtedy masz rację, to tylko zwykłe machanie mieczem.

Erine
Gramowicz
30/05/2012 21:09
Dnia 30.05.2012 o 20:57, Nagaroth napisał:

Zapowiedzieli że będzie się mieć do wyboru różne klasy postaci więc może i większy wybór będzie. Przynajmniej taką mam nadzieje. A głos to jeszcze nie taki wielki problem, to ból przy fantasy gdzie ma się wiele dziwacznych ras, ale w CP mamy tylko ludzi. Dwóch voice actorów do głównej roli to na grę AAA raczej coś normalnego.

Szczerze mówiąc, to jedyne gry które przychodza mi na myśl w których można wybrać płeć postaci dubbingowanej to nowsze gry bioware. W Saints Row 2 i 3 też ewentualnie, no ale to jest zupełnie inna skala tekstu mówionego. A tak - albo facet, albo bardzo rzadko kobieta, albo bohater niemowa.Oczywiście mam nadzieję, że jakby co CDPR się szarpnie, ale wole nie mieć zbyt wielkich oczekiwań żeby się nie rozczarować ;)

Hoplita
Gramowicz
30/05/2012 21:08

Nie jestem jakimś wielki fanem cyberpunku, ale bardzo chętnie w grę CDPR zagram ;D Z niecierpliwością czekam na dalsze informacje.

Selv
Gramowicz
30/05/2012 21:04

Niech CDP NIE robi gier w "swoich" światach.Obecnie branża cierpi właśnie przez wymyślane na sile światy które okazują się puste i czerstwe aż do bólu zębów (vide Kingdom of Amalur czy nawet świat z Dragon Age).Światy papierowych RPG to cudowne wręcz źródło jeśli chodzi o tworzenie cRPG i nie am co ukrywać, najlepsze mechaniki!

PowrotBialegoWilka
Gramowicz
30/05/2012 21:02

Aktywacja kopii jedynki na gogu nie działa niepoprawne kody, nie dotyczy to tylko mnie, ale wielu innych osób również, próbowałem wiele razy z myślnikami i bez i nic, zróbcie coś z tym REDzi zdjęcie z moją grą już wysłałem, czekam na szybką odpowiedź.

Nagaroth
Gramowicz
30/05/2012 20:57
Dnia 30.05.2012 o 20:52, Erine napisał:

a myślicie że będzie predefiniowany bohater czy tym razem większa dowolność niż w Wiedźminie?

Zapowiedzieli że będzie się mieć do wyboru różne klasy postaci więc może i większy wybór będzie. Przynajmniej taką mam nadzieje. A głos to jeszcze nie taki wielki problem, to ból przy fantasy gdzie ma się wiele dziwacznych ras, ale w CP mamy tylko ludzi. Dwóch voice actorów do głównej roli to na grę AAA raczej coś normalnego.

Kafar
Gramowicz
30/05/2012 20:53

Mój ulubiony system książkowy. Skoro dużo osób mówi "a nie mówiłem" to ja też powiem.. A nie mówiłem że kolejna gra CDP też będzie na licencji kogoś pomysłu. Oczywiście to nie jest "źle" ale czekam aż CDP kiedyś coś SWOJEGO zapowie. A tym czasem czekać na nowinki dotyczące Cyberpunka ;)

Erine
Gramowicz
30/05/2012 20:52

Ja tam jestem bardzo zainteresowana, jest potencjał na coś naprawdę fajnego.a myślicie że będzie predefiniowany bohater czy tym razem większa dowolność niż w Wiedźminie? jakbym mogła zagrać w takim settingu kobietą to bym była bardzo zadwolona, choć jeżeli główny bohater będzie obdarzony głosem to pewnie liczę na zbyt wiele :(

Phobos_s
Gramowicz
30/05/2012 20:51

Hell yeah!!!! http://www.youtube.com/watch?v=JQCP85FngzE

karolekx23x
Gramowicz
30/05/2012 20:46

Jedne zdjecie nic nie mówi praktycznie, ale gdzie inne informacje?

metalfan
Gramowicz
30/05/2012 20:44

Parę miesięcy temu wspominałem ten system (przy okazji trafiając na Eclipse Phase) i trochę było mi szkoda, że wśród moich znajomych nie znajdzie się zbyt wielu chętnych, a Deus Ex pozostawił spory niedosyt. Mam nadzieję, że gra spełni moje oczekiwania i zapewni rozrywkę na długo :)

bonescraper
Gramowicz
30/05/2012 20:43
Dnia 30.05.2012 o 20:38, Lfdracon napisał:

@bonescaper: czemu uważasz, że będzie to klon Wieśka?

Cóż, na razie CDPR pokazują, że jedyne co im w głowie to robienie ARPG na modłę Bioware. Bardziej dopracowanych, ładniejszych i doroślejszych, ale i tak pustych jeśli chodzi o rozgrywkę. Machanie mieczem/strzelanie + dialogi, wielkie mi RPG...Mam nadzieję, że sie mylę. W końcu dobry system PnP powinien do czegoś zobowiązywać, ale na razie podchodzę do tego z dystansem.... Chociaż kocham CP2020.

PowrotBialegoWilka
Gramowicz
30/05/2012 20:43

Aktywacja kopii jedynki na gogu nie działa niepoprawne kody, nie dotyczy to tylko mnie, ale wielu innych osób również, próbowałem wiele razy z myślnikami i bez i nic, zróbcie coś z tym REDzi zdjęcie z moją grą już wysłałem, czekam na szybką odpowiedź.

sialala
Gramowicz
30/05/2012 20:39

a ja mam pytanie do redakcji:kiedy na kolekcjonerke mozna sie zapisac ? :>>>>>>>>>>>>>>>

Lfdracon
Gramowicz
30/05/2012 20:38

Wiedźmin 3 będzie, na konferencji było mówione że w skład CDP wchodzą teraz dwie grupy - jedna pewnie już od dawna haruje nad Wieśkiem 3, a druga tworzy Cyberpunka.@bonescaper: czemu uważasz, że będzie to klon Wieśka?

bonescraper
Gramowicz
30/05/2012 20:37

Świetny setting, uwielbiam Cyberpunk 2020. Szkoda, że pewnie z systemu PnP zaczerpną tylko samo umiejscowienie i klimat i dostaniemy pusty, aczkolwiek piękny klon Wieśka :( Polski Cyberpunk Effect... Takie czasy.Na razie wypatruję nowego Shadowruna i Wasteland 2.

CristianoRonaldo
Gramowicz
30/05/2012 20:35

wzięliby się lepiej za Wiedźmina 3 :( a nie robili coś co pewno okaże się jak Call of Juarez: The Cartel, nie wróżę im źle, bo Polacy teraz bardzo dobre gry robią, no ale jednak skupiliby się na tym co wychodzi najlepiej

Zuchew
Gramowicz
30/05/2012 20:35

zapowiada się ciekawie :D, czekam z niecierpliwością na więcej informacji ^^

Budo
Gramowicz
30/05/2012 20:35

Fajnie, nie jestem w 100% zainteresowany cyberpunkiem, ale myślę, że jak cdp red zrobi produkcję w swoim stylu, to będzie dobra gra warta uwagi :))

Lfdracon
Gramowicz
30/05/2012 20:33

Mogę już rzucać w nich swoimi pieniędzmi?

Nagaroth
Gramowicz
30/05/2012 20:32
Dnia 30.05.2012 o 20:22, FranTheMan napisał:

O to nie powinieneś się martwić, cyberpunk to wizja przyszłości z perspektywy 90''. Niby masz super giwery, ale telefon to już poza miastem do 20km zasięg łapie :) Mój znajomy emgiek nazywał cp''a retro-scifi i myślę że lepiej się nie da się tego opisać w dwóch słowach

Cyberpunk to taka wizja tylko i wyłącznie dlatego że gra się masakrycznie zestarzała i zdezaktualizowała. Nigdy w zamyśle nie miało to być jakieś retro czy dziwne. Po prostu CP to staroć, i dlatego wygląda jak wygląda.

meryphillia
Gramowicz
30/05/2012 20:31

Z tego co mówili wynika, ze gra nazywa się "The Cyberpunk".Pewnie zostawią, a dadzą tylko jakiś podtytuł.W końcu wykorzystują trademark, więc na wielkie zmiany w głównym tytule gry, bym nie liczył.

Drazok
Gramowicz
30/05/2012 20:25

Deus Ex ciężko będzie pobić :p

Dared00
Gramowicz
30/05/2012 20:22
Dnia 30.05.2012 o 20:19, pablo_ID napisał:

Wiadomo coś o docelowych platformach? Czy może znowu REDzi oleją PS3? :f

Sony mogło nie olewać małych studiów, tworząc programistyczny koszmar w postaci PS3.

FranTheMan
Gramowicz
30/05/2012 20:22
Dnia 30.05.2012 o 20:16, Korek92 napisał:

Mam nadzieję, że nie będzie zbyt podobne do Deus Ex''a (który jest bardzo dobrą grą, ale nie chce drugi raz tego samego ;] )

O to nie powinieneś się martwić, cyberpunk to wizja przyszłości z perspektywy 90''. Niby masz super giwery, ale telefon to już poza miastem do 20km zasięg łapie :) Mój znajomy emgiek nazywał cp''a retro-scifi i myślę że lepiej się nie da się tego opisać w dwóch słowach

pablo_ID
Gramowicz
30/05/2012 20:19

Wiadomo coś o docelowych platformach?Czy może znowu REDzi oleją PS3? :f

Nagaroth
Gramowicz
30/05/2012 20:17
Dnia 30.05.2012 o 20:14, Gohan1989 napisał:

Nazwa tragiczna

Nazwa jest najprawdopodobniej robocza.

Meketh
Gramowicz
30/05/2012 20:16

Nareszcie coś innego, niż kolejny przereklamowany fantasy rpg, niech jeszcze będzie wykorzystywać mechanikę CP2020 i będzie git.

Korek92
Gramowicz
30/05/2012 20:16

Mam nadzieję, że nie będzie zbyt podobne do Deus Ex''a (który jest bardzo dobrą grą, ale nie chce drugi raz tego samego ;] )

Gohan1989
Gramowicz
30/05/2012 20:14

Nazwa tragiczna

FranTheMan
Gramowicz
30/05/2012 20:13

Jaram się jak pochodnia po niezjadliwym jak dla mnie W2 :) Jeśli będzie to 2020''stka i faktycznie będzie się trzymała lore cp, to już w ogóle. mega

hans_olo
Gramowicz
30/05/2012 20:10
Dnia 30.05.2012 o 20:06, BroVaR87 napisał:

Heh, ciekaw jestem czy osadzą akcję gry w Polsce :P.

Tia, gdzieś na pomiędzy Oceanem Atlantyckim, a granicą z Chinami :D

Kerethzimierz
Gramowicz
30/05/2012 20:10
Dnia 30.05.2012 o 20:06, BroVaR87 napisał:

Heh, ciekaw jestem czy osadzą akcję gry w Polsce :P.

Jeśli dobrze obejrzałem concept-art jaki był pokazany na konferencji, to widniała tam flaga USA.

BroVaR87
Gramowicz
30/05/2012 20:06

Heh, ciekaw jestem czy osadzą akcję gry w Polsce :P.