BioWare: Na rynku subskrybowanych MMO jest miejsce dla kilku gier

Patryk Purczyński
2012/01/26 11:41

James Ohlen w rozmowie z dziennikarzami IGN pokusił się o krótką analizę rynku masówek opierających się na subskrypcjach. Podkreśla, że liczba odbiorców jest tu mocno ograniczona.

BioWare: Na rynku subskrybowanych MMO jest miejsce dla kilku gier

- Oczywiście na rynku może współistnieć tylko niewielka grupa gier opartych na subskrypcjach - mówi James Ohlen z BioWare'u na łamach serwisu IGN. Najnowszym dużym graczem w tym sektorze jest dzieło jego ekipy, Star Wars: The Old Republic. Ohlen wierzy, że masówka znajdzie swoje miejsce w gronie produkcji wymagających opłacenia comiesięcznego abonamentu.

- Liczba odbiorców MMO jest ograniczona, a w dodatku tylko niektórzy grają w więcej niż jeden tytuł z tego gatunku. Mimo to uważam, że jest miejsce na więcej niż jedną pozycję sieciową, która odnosi naprawdę spore sukcesy. Sądzę, że Star Wars: The Old Republic może współistnieć z World of Warcraft i innymi udanymi grami, jak choćby Rift - stwierdza Ohlen.

GramTV przedstawia:

- Wiele gier MMO opartych na subskrypcjach może święcić sukcesy, przynajmniej dopóki cechują się one wysoką jakością, dobrym dopracowaniem, mnóstwem zawartości oraz cennymi, pojawiającymi się regularnie aktualizacjami - dodaje. Pierwsza taka aktualizacja do Star Wars: The Old Republic, Rise of the Rakghouls, ujrzała już światło dzienne. Premiera następnej przewidziana jest na marzec.

Komentarze
13
dariuszp
Gramowicz
27/01/2012 08:23
Dnia 26.01.2012 o 17:54, Chaal napisał:

jak na razie to wszystko co podaje Bioware to jedna wielka marketingowa ściema. wyprodukowali śmierdzące i niegrywalne jajo i teraz próbują za wszelką cenę odzyskać kasę.

Nie jest tak źle. Gra jest całkiem grywalna jak na themepark do 50 lvl. Po prostu cała reszta jest słabo dopracowana. Spieprzyli balans między republiką i imperium. Niektórzy twierdzą że to wina graczy ale to głupota tak twierdzić. Od początku mówiono że ludzie pójdą w Imperium i to Bioware powinno coś wykombinować. Mieli na to chyba z 3 lata bo już wtedy pojawiały się obawy na ten temat. Zignorowali to i teraz im się to mści.No bo jak ktoś może wybrać republikę kiedy w niej ma jedi którzy mogą Cie "pchnąć", obrzucić brudem albo puszczać niebieskie chmurki kiedy imperium trzaska piorunami, dusi niczym darth vader albo ostrzelać rakietami.I tak dzisiaj republika jest masakrowana na Ilium a Imperium na wazone ciągle gra w Hutball przeciw sobie :/ A skutkuje to tylko tym że coraz więc ludzi tworzy postacie po stronie Imperium.

Dnia 26.01.2012 o 17:54, Chaal napisał:

tak naprawdę nie naprawili do tej pory nawet jednego z większych błędów. pomijam rzecz

Tu się zgadzam. Ale nie do końca. Powoli łatają błędy z bety więc potraktuj to jako płatną betę :P Osobiście trzymam się z daleka już 2 tydzień. Ostatnio podobno poprawili tzw "ability delay" który mocno psuł PVP (które i tak prawie nie istnieje)

Dnia 26.01.2012 o 17:54, Chaal napisał:

jasna fakt, że gra sama w sobie jest miernotą wyższych lotów poczynając od hero engine, który nie nadaje się absolutnie do MMO, poprzez optymalizację, tragiczne UI, model PVP

Co ciekawego się dowiedziałem - Hero engine jest jednowątkowy. Jeżeli to naprawią to gra dostanie solidnego kopa jeżeli chodzi o wydajność.

Dnia 26.01.2012 o 17:54, Chaal napisał:

a w zasdzie jego brak i totalne skopanie balansu i grywalności (błędy, lagi, ability lagi, etc - vide setki tematów na forum) oraz brak standardowego w dzisiejszych czasach contentu MMO. a to co zostało na siłę wrzucone i tak jest zaprojektowane tragicznie i pełne błędów. każdy nowy patch dodaje tylko kolejne problemy więc Bioware patchuje poprzednie patche.

Z tym patchowaniem patchy to się zgadzam. Brat mi ostatnio narzekał że ma lagi po 12000ms co jakiś czas. Myślałem że to u nas więc puściłem monitor sieci. Później zapuściłem pinga do jednego z moich serwerów. Kilka minut i nic. Wszystko cacy. Uruchamiamy grę a tam dalej to samo. Okazuje się że wszyscy mają takie "doświadczenia". Przynajmniej na naszym serwerze.

Dnia 26.01.2012 o 17:54, Chaal napisał:

nie dajcie się nabierać lamerom z Bioware. każdy widzi ile rzeczy brakuje w tej grze, aby chociaż można było jej grywalność porównywać z innymi MMO (Riftem, AoC - obecnym, Eve, etc..) jeśli wierzycie, że stanie się cud i nagle wprowadzą wszystkie brakujące elementy, aby grę można było przynajmniej nazwać ukończoną to się grubo zdziwicie. jeśli

Ja planuję spróbować grę koło marca. Podobno wtedy pojawi się nowe UI, Legacy system i kilka innych rzeczy. Do tego czasu abonamentu za siebie nie płacę. Zresztą nic nie tracę. Mój BH ma lvl 50 i czeka spokojnie aż Ilium się zapełni a republika będzie na tyle liczna że nie będą uciekać na nasz widok a my będziemy mogli zagrać w coś innego jak Hutball.

Dnia 26.01.2012 o 17:54, Chaal napisał:

chociaż 1/5 tego co obiecują zobaczycie w ciągu tego roku to będę zaskoczony. jeśli wytrwacie w zawierusze ciągłych błędów, patchowania patchów i wciskanych na siłę debilnych wygenerowanych na kolanie w edytorze updatów z kolejnymi zbugowanymi i niegrywalnymi flashpointami, które i tak są do niczego.. to wygra na tym jedynie Bioware bo straconego na badziewiu roku nikt wam nie odda. nawet ukończone gry, vide Rift mają cieżko w dzisiejszych czasach a co dopiero taki wydany (wydalony raczej przez EA, jak klocek) na siłę i szybko gniot.

Wypuszczono TOR tak pół roku czy rok wcześniej niż powinni. Ot problem. Radzę sprawdzić grę w tym czasie. Co bardziej bezczelne ruchy - wykroili masę ciekawych zestawów pancerzy itp z bety. Zapewne żeby robić "content update" :P

Dnia 26.01.2012 o 17:54, Chaal napisał:

gra jest już miesiąc online i po wielu serwisach mierzących populację graczy widać, że już teraz rozpoczyna się masowy exodus graczy. ponad 60% graczy odeszło wraz z pierwszym miesiącem. kolejni odejdą po 3 (game time card) a resztę zabiorą nowe/stare MMO. podejrzewam, że po maksymalnie pół roku gra będzie miała znikomą ilość subskrypcji i stanie się totalnie niegrywalna (wzorem Warhammera pewnie jak odejdzie odpowiednio dużo graczy, a im chociaż częsciowo się produkcja zwróci.. ci najbardziej wytrwali i wierzący w sukces tego gniota zostaną w głębokiej d.... czekając na update jak na zbawienie, ale on i tak nie nadejdzie)

Zanim sobie poszedłem dołączyłem do gildii PVP. Pod koniec miesiąca większość twierdziła że kończy na razie z tą grą. Nie wiem jak to teraz wygląda. Ale z tego co mi brat mówi to planety z wysokim lvl nadal są puste na wielu serwerach a na tych z niskim lvl jest max 50 osób. W obrębie jednego serwera nawet 1000 ludzi nie ma co jest po prostu żałosne.

Dnia 26.01.2012 o 17:54, Chaal napisał:

potwierdzeniem jest reakcja moich znajomych, ludzi z klanu i przypadkowo poznanych na forach ludzi. łącznie prawie 70 osób z których może 2-3 mają zatwardzenie i bronią tego tytułu, natomiast cała reszta po pierwszym miesiącu usunęła grę i zapowiedziała, że nigdy nie kupi nic od Bioware. gratulujemy Bioware marketingu oraz umiejętności mydlenia oczu graczom i sprzedaży gów.. w złotym opakowaniu. oby tak dalej.

Za pół roku albo rok warto grę sprawdzić ponownie. A do tego czasu trzeba poczekać i popatrzeć z boku.

Usunięty
Usunięty
26/01/2012 17:54

jak na razie to wszystko co podaje Bioware to jedna wielka marketingowa ściema. wyprodukowali śmierdzące i niegrywalne jajo i teraz próbują za wszelką cenę odzyskać kasę.tak naprawdę nie naprawili do tej pory nawet jednego z większych błędów. pomijam rzecz jasna fakt, że gra sama w sobie jest miernotą wyższych lotów poczynając od hero engine, który nie nadaje się absolutnie do MMO, poprzez optymalizację, tragiczne UI, model PVP a w zasdzie jego brak i totalne skopanie balansu i grywalności (błędy, lagi, ability lagi, etc - vide setki tematów na forum) oraz brak standardowego w dzisiejszych czasach contentu MMO. a to co zostało na siłę wrzucone i tak jest zaprojektowane tragicznie i pełne błędów. każdy nowy patch dodaje tylko kolejne problemy więc Bioware patchuje poprzednie patche.nie dajcie się nabierać lamerom z Bioware. każdy widzi ile rzeczy brakuje w tej grze, aby chociaż można było jej grywalność porównywać z innymi MMO (Riftem, AoC - obecnym, Eve, etc..) jeśli wierzycie, że stanie się cud i nagle wprowadzą wszystkie brakujące elementy, aby grę można było przynajmniej nazwać ukończoną to się grubo zdziwicie. jeśli chociaż 1/5 tego co obiecują zobaczycie w ciągu tego roku to będę zaskoczony. jeśli wytrwacie w zawierusze ciągłych błędów, patchowania patchów i wciskanych na siłę debilnych wygenerowanych na kolanie w edytorze updatów z kolejnymi zbugowanymi i niegrywalnymi flashpointami, które i tak są do niczego.. to wygra na tym jedynie Bioware bo straconego na badziewiu roku nikt wam nie odda. nawet ukończone gry, vide Rift mają cieżko w dzisiejszych czasach a co dopiero taki wydany (wydalony raczej przez EA, jak klocek) na siłę i szybko gniot.gra jest już miesiąc online i po wielu serwisach mierzących populację graczy widać, że już teraz rozpoczyna się masowy exodus graczy. ponad 60% graczy odeszło wraz z pierwszym miesiącem. kolejni odejdą po 3 (game time card) a resztę zabiorą nowe/stare MMO. podejrzewam, że po maksymalnie pół roku gra będzie miała znikomą ilość subskrypcji i stanie się totalnie niegrywalna (wzorem Warhammera pewnie jak odejdzie odpowiednio dużo graczy, a im chociaż częsciowo się produkcja zwróci.. ci najbardziej wytrwali i wierzący w sukces tego gniota zostaną w głębokiej d.... czekając na update jak na zbawienie, ale on i tak nie nadejdzie)potwierdzeniem jest reakcja moich znajomych, ludzi z klanu i przypadkowo poznanych na forach ludzi. łącznie prawie 70 osób z których może 2-3 mają zatwardzenie i bronią tego tytułu, natomiast cała reszta po pierwszym miesiącu usunęła grę i zapowiedziała, że nigdy nie kupi nic od Bioware.gratulujemy Bioware marketingu oraz umiejętności mydlenia oczu graczom i sprzedaży gów.. w złotym opakowaniu. oby tak dalej.

Zekzt
Gramowicz
26/01/2012 14:38

Spoiler

Spytałem bo właśnie jako Inkwizytor nie spotkałem dziada nawet raz =P
Trwa Wczytywanie