ModernWarfare3.com w rękach Activision

Patryk Purczyński
2011/09/08 09:40
18
0

Narodowe Forum Arbitrażowe w sporze między Activision Blizzard i właścicielem domeny ModernWarfare3.com rację przyznało firmie wydawniczej. Autor strony już nie może ośmieszać znanego FPS-a.

O ModernWarfare3.com zrobiło się głośno w lipcu, kiedy to wyszło na jaw, że strona, zamiast prezentować materiały związane z najnowszą strzelaniną Infinity Ward, przekierowuje na oficjalną witrynę największego konkurenta MW3, Battlefielda 3. Wówczas stało się jasne, że właścicielem domeny nie może być Activision Blizzard.

Spółka wydawnicza nie zamierzała tej sprawy zignorować i zwróciła się do Narodowego Forum Arbitrażowego z żądaniem przekazania praw do tego adresu. Przedstawiciele firmy musieli udowodnić trzy rzeczy: że nazwa domeny jest "podejrzanie podobna" do znaku handlowego znajdującego się w posiadaniu Activision, obecny właściciel nie miał żadnego rzeczywistego interesu i używał witryny w złej wierze.

GramTV przedstawia:

Wszystkie trzy zostały rzecz jasna dowiedzione, dlatego domena przeszła w ręce wydawcy Modern Warfare 3. Obecnie strona nie ma żadnej zawartości.

Komentarze
18
kodi24
Gramowicz
08/09/2011 19:26

Arbitraz ma taka sama moc prawna jak sady powszechne, ale wyroki maja charakter ugodowy, stronom zazwyczaj nie przysluguja odwolania wiec wynik rozprawy ociera sie o ciepla formalnosc. I pewnie bylo tak jak napisales, koles nie chcial isc na zatarg z molochem i sprawe oddano pod arbitraz. O ewentualne odszkodowania musialby walczyc w sadzie hierarchicznie wyzszym, ale z oczywistych wzgledow by tego nie chcial ;)

Gumisiek2
Gramowicz
08/09/2011 18:45

Dobre ;-D

Usunięty
Usunięty
08/09/2011 18:34

http://www.modernwarfare4.com/ ? :)

akodo_ryu
Gramowicz
08/09/2011 15:26
Dnia 08.09.2011 o 14:43, Dzibrill napisał:

I tak i nie, dlatego, ze prawo do zarejestrowanej nazwy ma sie nieco nijak do nazwy domeny internetowej.

Hmm... czyli jeżeli nazwa to trade mark, to i tak każdy może nią rozporządzać jak chce? Trochę to mi się dziwne wydaje. Poza tym na upartego każde użycie takiej nazwy można by podpiąć pod szkodę - w końcu żadnych zysków z tego tytułu nie uzyskali, a znak został użyty. Jego właściciel na pewno co nieco z trafficu zgarnął.Oczywiście prawo jest znane z nie podlegania pod zasady wszechświata i zdrowy rozsądek, więc możliwe, że nie mam racji.

Baknak
Gramowicz
08/09/2011 14:45

Nikogo to chyba nie dziwi. Ciekawiej byłoby gdyby nagle okazało się, że domena modernwarfare3.com należała do EA. :D

Dzibrill
Gramowicz
08/09/2011 14:43
Dnia 08.09.2011 o 11:53, akodo_ryu napisał:

Ludzie, o czym wy mówicie? Modern Warfare to zarejestrowany znak towarowy. Jeżeli ktoś rejestruje taką domenę po zarejestrowaniu takiego znaku, to normalne, że właściciel powyższego może mu ją odebrać - szczególnie w takiej sytuacji.

I tak i nie, dlatego, ze prawo do zarejestrowanej nazwy ma sie nieco nijak do nazwy domeny internetowej. Tu chodzi tylko i wylacznie o to, ze wlasciciel dzialal na szkode innej firmy za pomoca rozpoznawalnej marki. Poza tym, od kiedy to arbitraz jest wyrokiem? He? Zawartosc zniknela z dobrej woli zalozyciela i pewnie braku checi na proces. Lub dogadal sie z nimi. AFAIK Forum Arbitrazowe nie moze zasadzic niczego na tej samej plaszczyznie na jakiej robi to sad. Chyba, ze sie cos zmienilo, ale nie sadze.

kotlecik5
Gramowicz
08/09/2011 13:23

Za WoWa też trzeba płacić, ale jeśli nie przestrzegasz zasad Blizzarda, to konto mogą ci zablokować. Tak samo jest z MW3, to marka Activision, więc mają do niej jakieś swoje prawa...

TheFlyingDutchman
Gramowicz
08/09/2011 12:56

Wynik nie dziwi :-)

Angar0
Gramowicz
08/09/2011 12:17

Ten kto zakłada stronę internetową z taką nazwą i zawartością może mieć 2 cele, albo chce zarobić na odsprzedaniu adresu(ale chyba byłby niespełna rozumu) albo po prostu chce by było o nim głośno. Nie wierzę właściciel że nie przewidział tego że straci swoją stronę na rzecz Acti.Zresztą poczekamy aż ktoś z tutaj plujących zgłosi własna markę (jeśli kiedykolwiek). Zobaczymy jak postąpi w podobnej sytuacji :\

akodo_ryu
Gramowicz
08/09/2011 11:53

Ludzie, o czym wy mówicie? Modern Warfare to zarejestrowany znak towarowy. Jeżeli ktoś rejestruje taką domenę po zarejestrowaniu takiego znaku, to normalne, że właściciel powyższego może mu ją odebrać - szczególnie w takiej sytuacji. Nie ma w tym nic dziwnego, nieuczciwego itp. itd. Interesy przedsiębiorców też muszą być chronione, nie może być tak, że jest wolna amerykanka. I to nie ma nic wspólnego z prawem amerykańskim - u nas najprawdopodobniej było by to samo, choć może nie tak szybko rozwiązane.Co do braku odszkodowania - gdyby właściciel chciał rozwiązać sprawę polubownie, to może coś by ugadał. Na pewno nie więcej, niż wyniosły koszty sądowe - więc o milionach można zapomnieć - ale coś by miał. Poszedł na wojnę - wojnę przegrał.

Chudy2k5
Gramowicz
08/09/2011 11:48

W prawie autorskim, na który tutaj Acti się powołał istnieje coś takiego jak ochrona znaku renomowanego (nawet jak się nie lubi MW, to jest to rozpoznawalny i renomowany znak). Wszystkie przesłanki mówiące o tej ochronie zostały spełnione, prawo jest po stronie wydawcy, nie fana. On wiedział co robi, a jak nie, to nie znajomość prawa nie zwalnia z jego odpowiedzialności.Zanim zacznie się hatewar, ja nie zagram najprawdopodobniej w żadnego z dwóch największych FPS-ów tego roku, ale przyglądam się kampanią z uwagą, bo warto./edit:Literówka i informacja : takie mam zdanie, jeśli jest tu jakiś znawca prawa i mnie poprawi, nie będę się gniewał.

Lord_Matti
Gramowicz
08/09/2011 11:39

Po co ludzie kupują domeny skoro mogą je stracić? To jakieś chore...

TobiAlex
Gramowicz
08/09/2011 11:16

Metalex no i co? Kto by Ci coś zrobił? Nikt.

RobsonAmbro
Gramowicz
08/09/2011 10:46

Wiedziałem, że tak będzie.

Metalex
Gramowicz
08/09/2011 10:01
Dnia 08.09.2011 o 09:57, blackbeaver napisał:

witaj w hameryce :/

To mam pytanie teoretycznie gdyby udało mi się mieć domenę polska.pl i bym na niej wypisywał same bluzgi to dobrze??Pomyśl proszę pomyśl czymś bo głową nie potrafisz.

blackbeaver
Gramowicz
08/09/2011 09:57

witaj w hameryce :/

arborek
Gramowicz
08/09/2011 09:56

no i w sumie racja. Swoją drogą nie podoba mi się taka kampania ( mimo nawet jeśli była to akcja fanowska ). Jeśli ktoś musi ośmieszać przeciwnika żeby samemu wyglądać lepiej to znaczy że już przegrywa :(

DARTHORK
Gramowicz
08/09/2011 09:51

i co zabrali gościowi jego domenę bez żadnego odszkodowania?