News

Ciąg dalszy kontrowersji wokół nowego Medal of Honor

Adam Wieczorek, 15.08.2010 11:17 1

Debata na temat nowej odsłony Medal of Honor zatacza coraz szersze kręgi. Tym razem do dyskusji nad grą włączyła się telewizja FOX oraz stowarzyszenia matek poległych w Afganistanie żołnierzy.

Niedawno pisaliśmy, jak DICE postrzega sprawę trybu sieciowego Medal of Honor, gdzie z jednej strony mamy okazję wcielić się w amerykańskich żołnierzy, a w drugiej w talibskich bojowników. Sprawa powraca, choć w szerszym zakresie, za sprawą telewizji FOX i organizacji Gold Stars Mothers, skupiającej matki poległych amerykańskich żołnierzy.

Jak wiemy nowy Medal of Honor przenosi graczy w na pola bitew w Afganistanie, gdzie amerykanie walczą z talibskimi bojownikami od 2001 roku. W programie telewizji FOX zadano pytanie czy pozwalanie graczom na zabawę Talibami nie jest czasem wyrazem braku szacunku dla poległych żołnierzy.

W programie wzięła udział Karen Meredith, która straciła w Afganistanie syna: Gra to nie zabawa. Obecnie wkraczamy w wyjątkowo trudny moment w Afganistanie. Mieliśmy najgorszy, jeśli chodzi o ilość zabitych, miesiąc w ciągu całej wojny, a już w październiku wychodzi ta gra. Więc rodziny, które będą grzebać swoje dzieci zobaczą to i pewnie nawet zagrają. Uważam, że tworzenie gier na podstawie trwających ciągle konfliktów nie ma sensu.

W odpowiedzi przedstawiciela Electronic Arts usłyszeliśmy m.in.: Medal of Honor jest osadzony w realiach współczesnego konfliktu zbrojnego i pozwala graczom wcielić się w żołnierza. Dajemy możliwość gry po obu stronach. Tego typu zabawy towarzyszą nam od dzieciństwa. Jeżeli są policjanci, to są złodzieje, ktoś jest piratem, a ktoś obcym. W trybie sieciowym Medal of Honor ktoś musi być talibem.

Porównanie do dziecięcych zabaw wywołało kolejne kontrowersje, bo jak wykazały badania przeciętny amerykański odbiorca gry będzie w wieku 35-39 lat. Z kolei dlaczego osoby dorosłe mają być pozbawione możliwości gry? Nie przekonało to jednak pani Meredith, która uważa, że, ze względu na szacunek dla ciągle walczących żołnierzy, Electronic Arts powinno pójść w ślady Sony i Atomic Games, które zrezygnowały z produkcji tytułów Shock and Awe oraz Six Days in Fallujah.

Oczywiście kontrowersje i protesty nie zatrzymają już machiny produkcyjnej. Medal of Honor trafi do sprzedaży 15 października br.

najnowsze