We Happy Few

Producent: Compulsion Games Wydawca: Brak Premiera: 2016 Gatunek: przygodowa, akcja Wersja językowa: EN Wydania tej gry: We Happy Few (edycja premierowa)

We Happy Few to gra typu roguelike autorstwa Compulsion Games, w której musimy walczyć, uciekać i ukrywać się przed ludźmi będącymi nieustannie pod wpływem indoktrynacji i cudownego narkotyku, zapewniającego im szczęście. Ci, którzy są inni, nie mogą liczyć na litość oszołomionych mieszkańców.


W We Happy Few przenosimy się do Anglii z lat 60., a właściwie jej alternatywnej, retro-futurystycznej wersji, w której Niemcy z powodzeniem najechali i okupowali kraj podczas II wojny światowej. Aby uspokoić sumienia i stłumić poczucie winy mieszkańców Wellington Wells, którzy musieli robić Bardzo Okropne Rzeczy w czasie okupacji, wynaleziono narkotyk Joy. W grze wcielamy się w jednego z nielicznych ludzi, którzy nie chcą łykać pigułek i poddać się indoktrynacji. Aby przetrwać, muszą umieć dobrze udawać szczęśliwych, świetnie biegać i umieć się bronić. Zrozumienie zasad panujących w mieście jest jedyną nadzieją na przetrwanie - mieszkańcy będący pod wpływem Joy nie tolerują tych, którzy próbują wyłamać się z systemu.


Akcja została przedstawiona z perspektywy pierwszej osoby. Przemierzając miasto, możemy zbierać różne użyteczne przedmioty, np. opatrunki, łomy umożliwiające włamywanie się do domów czy broń. Każdy krok musimy dobrze rozważyć, bo nasze zachowanie może wzbudzić podejrzenia, co zazwyczaj kończy się tragicznie dla protagonisty. Nawet łykanie narkotyku nie jest rozwiązaniem, gdyż łatwo go przedawkować.


W grze nie jesteśmy bohaterem obdarzonym ponadprzeciętnymi zdolnościami, lecz zwykłym obywatelem szukającym drogi ucieczki z miasta. Mamy tylko jedno życie, a jeśli je stracimy - musimy zaczynać zabawę od początku. Trafiamy do wygenerowanego na nowo miasta, różniącego się od poprzedniej wersji, zatem nie możemy nauczyć się na pamięć kolejnych etapów, lecz musimy dostosować się do sytuacji.


Compulsion Games inspirowało się twórczością Geroge’a Orwella i Aldousa Huxleya. Choć gra pokazuje wypaczoną, karykaturalną rzeczywistość, porusza różne ważne tematy.