TOP 10 gier planszowych dla fanów apokalipsy

Patryk Purczyński
2021/04/25 10:10

Nadciąga śmierć. Będziesz się biernie przyglądać, czy stawisz jej czoła? Oto najlepsze gry planszowe z motywem apokaliptycznym.

10. Ocaleni

10. Ocaleni, TOP 10 gier planszowych dla fanów apokalipsy

Gra Ocaleni przenosi nas do roku 2079, w którym ludzkość staje przed obliczem wyginięcia. Wojna o kurczące się zapasy wody zniszczyła świat i doprowadziła do wymarcia niemal całego rodzaju ludzkiego. Ci, którzy przetrwali, zakładają plemiona starając się dożyć kolejnego dnia. Rozgrywka podzielona jest na sześć dni. Gracze stają na czele wybranego plemienia, otrzymując do swej dyspozycji czterech robotników dysponujących kilkoma akcjami (od trzech do pięciu). Należy nimi dysponować w taki sposób, by na końcu szóstej rundy mieć jak najwięcej punktów przetrwania. Te można uzyskać z wielu źródeł.

Podstawową akcją jest ruch - można się przemieścić o jedno lub dwa pola w wyznaczonym kierunku. Jeśli pionek zatrzyma się na pustym polu, można wykonać akcję obszaru, czyli pobrać występujące tam zasoby lub wyposażenie. Jeśli jest tam pionek przeciwnika, gracz wywiera na nim presję, porównując siłę obu postaci. W przypadku gdy wartość siły broniącego jest niższa, może zniwelować różnicę wydając amunicję. Atakujący zabiera broniącemu tyle sztuk zasobów, ile wynosi różnica w sile postaci (plus użyta amunicja). Można też budować pomieszczenia, naprawiać przedmioty i werbować nowych ocalonych. Trzeba ich jednak wyżywić i schronić przed promieniowaniem. W grze występują też karty wydarzeń, odsłaniane na początku każdej rundy. Za wykonanie zawartego na nim zadania gracz otrzymuje punkt przetrwania. Dostarczają je również wybudowane pomieszczenia, ocaleni w schronie i zgromadzone wyposażenie. Wynik trzeba jeszcze pomniejszyć o skalę napromieniowania swoich ocalałych.

GramTV przedstawia:

Dla kogo: 2-4 graczy

Wydawca: Rebel

Strona 1/10
Komentarze
1
MisticGohan_MODED
Gramowicz
25/04/2021 14:46

Gram z kolegami w Martwą Zimę. Polecam.