Recenzja Hogwarts Legacy. Na taką grę od zawsze czekali fani Harry’ego Pottera

Radosław Krajewski
2023/02/06 12:00

List do Hogwartu w końcu dotarł.

Jak to jest być uczniem Hogwartu?

Nawet z biznesowego punktu widzenia jest to nielogiczne, aby taka seria jak Harry Potter nie doczekała się żadnej poważnej reprezentacji na growym poletku na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Bardziej i mniej udane adaptacje filmów zestarzały się już na tyle, że dzisiaj są równie niegrywalne, co niedostępne. Mobilne odsłony Harry’ego Pottera raczej nie zadowolą większości fanów, którzy od dawna marzyli o pierwszej dużej grze w magicznym świecie, pozwalającej wcielić się w ucznia Hogwartu, wieść szkolne życie, przeżywać najróżniejsze przygody, uczyć się zaklęć i… można byłoby wymieniać tak w nieskończoność, bo w końcu mowa o niezwykle atrakcyjnej franczyzie. Z tego wszystkiego doskonale zdawało sobie sprawę studio Avalanche Software, którzy wraz z Warner Bros. wyszli naprzeciw oczekiwaniom nie tylko fanów serii stworzonej przez J.K. Rowling, ale również graczy złaknionych nieco innych wrażeń, dostarczając mocnego kandydata do tytułu gry roku.

W Hogwarts Legacy nie brakuje pięknych widoków
W Hogwarts Legacy nie brakuje pięknych widoków

Zabawę rozpoczynamy od stworzenia naszej postaci w kreatorze, wybierając jeden z dostępnych archetypów, aby w kolejnych krokach zmodyfikować jego lub jej twarz, kolor skóry, włosy, czy cechy szczególne, takie jak piegi i blizny. Kreator nie pozwala na wybranie i zmodyfikowanej każdej części ciała, ale zawiera na tyle dużo opcji, że stworzymy idealną postać, bez potrzeby spędzania nad nią kilku godzin. Po rozpoczęciu rozgrywki dowiadujemy się, że jesteśmy świeżo upieczonym piętnastoletnim uczniem Hogwartu, który został przyjęty do szkoły ze względu na niezwykłe umiejętności. Aby nadrobić stracone cztery lata, zostaje nam przydzielony do pomocy profesor Fig, który ma nas wdrożyć w meandry czarodziejskiego świata. Mężczyzna nieoczekiwanie otrzymuje przesyłkę przepełnioną Starożytną Magią od swojej zmarłej żony, na którą wrażliwy jest nasz protagonista. Spokojną wycieczkę do Hogwartu zakłóca nagłe pojawienie się smoka, kontrolowanego przez Ranroka, przywódcę buntu goblinów, którzy walczą z czarodziejami.

Sam początek gry zdecydowanie nie jest tym, czego można byłoby oczekiwać. Jak wszyscy fani doskonale wiedzą, przyszli uczniowie otrzymywali listy z zaproszeniem do nauki magii w dniu swoich jedenastych urodzin, a tymczasem gra nagina pewne zasady rządzące tym światem, aby usprawiedliwić fakt, że nasz bohater musi uczyć się wszystkiego od samych podstaw. Oczywiście w długiej historii Hogwartu mogły istnieć osoby, które zostały przyjęte w późniejszych latach, ale mimo to ciężko nie kryć rozczarowania, że gra już od pierwszych chwil dostosowuje uniwersum do własnych potrzeb, odmawiając graczom możliwości uczestnictwa w życiu ucznia Hogwartu od najmłodszych lat. Na całe szczęście nie zabrakło ceremonii przydziału do domów i możemy wybrać, do jakiego trafi nasza postać.

GramTV przedstawia:

Pierwsze godziny z grą nie są tak optymistyczne, jak należałoby sądzić po licznych materiałach promocyjnych. Twórcy wyraźnie stanęli w rozkroku, aby postać gracza mogła rozpocząć naukę zaklęć, czy eliksirów, biorąc udział w wielu zajęciach, dzięki którym odblokujemy pierwsze czary, ale jednocześnie kontynuować rozpoczęty główny wątek z udziałem profesora Figa i Starożytnej Magii. Gdy dodamy do tego możliwość spotkania innych uczniów, którzy zlecają nam zadania poboczne, otrzymujemy mnogość wyboru poznawania świata gry, które jednak początkowo wytrącają z ekscytującego poczucia immersji bycia uczniem magicznej szkoły.

Prawie jak Hermiona.
Prawie jak Hermiona.

Nie najlepsze pierwsze wrażenie robią również same lekcje, które przedstawione są za pomocą krótkich scenek przerywnikowych pozbawionych dialogów. Po nich możemy porozmawiać z profesorem, aby poznać nowe zaklęcia, ucząc się ich za pomocą prostej minigry w rysowanie znaku i wciskaniu konkretnych przycisków. Zresztą to nie jedyny motyw zaczerpnięty z growych adaptacji filmów o Harrym Potterze, za które odpowiadało jeszcze Electronic Arts. Może jako fan serii oczekiwałem zbyt wiele i liczyłem na nieco bardziej rozwinięte zajęcia, na których można byłoby spędzić dobre kilka minut, lepiej poznając nie tylko samo zaklęcie, eliksiry, magiczne stworzenia, czy rośliny, ale również innych uczniów oraz samych profesorów. Ale wiecie co? Po paru godzinach gry, te wszystkie początkowe wady i małe rozczarowania przestają mieć jakiekolwiek znaczenie, gdy Hogwart i jego okolice odkryją przed nami pełnie swoich możliwości, dostarczając jedną z najlepszych przygodowych gier akcji ostatnich lat.

Komentarze
6
Gregario
Gramowicz
13/02/2023 06:31
Xeoo napisał:

Mam nadzieję, że odpowiedź, której udzieliłeś, pomogła ci w twej rozterce :)

Xeoo
Gramowicz
07/02/2023 08:28
Gregario napisał:

A co cię tak nie porwało w książkach i filmach? :)

Xeoo napisał:

Teraz mam problem. Książek i filmów nie trawie. No ale wygląda że gra jest dobra ... ehh kupić czy nie kupić :/

1. Setting: Zwykły świat i "magiczny" w jednym.

2. Magia na pierwszym planie. Z reguły nie grywam magami :P

3. Nastoletni bohaterowie. To zapewne dlatego że pierwszą książkę miałem  w rękach jako prawie 30 latek.

Gregario
Gramowicz
07/02/2023 06:06
Xeoo napisał:

Teraz mam problem. Książek i filmów nie trawie. No ale wygląda że gra jest dobra ... ehh kupić czy nie kupić :/

A co cię tak nie porwało w książkach i filmach? :)

Xeoo
Gramowicz
06/02/2023 21:14

Teraz mam problem. Książek i filmów nie trawie. No ale wygląda że gra jest dobra ... ehh kupić czy nie kupić :/

MisioKGB
Gramowicz
06/02/2023 19:20

No i super, będę grać jak oszalały :D

jarhead
Gość
06/02/2023 14:30

Czyli gra dla  dzieci i fanów Oki to czekamy na wo long