Obudowa komputera gamingowa - jaką wybrać?

Paweł Rudy
2021/05/23 08:00
2
2

Obudowa komputera gamingowa powinna być ładna i przewiewna. W tym materiale zaprezentuje Ci parę ciekawych modeli, których się nie powstydzisz.

Obudowa komputera gamingowa kojarzyć Ci się może z wszechobecnymi diodami LED i agresywnymi, czerwonymi wstawkami, przypominającymi pistolety na wodę z początku XXI wieku.

Jeżeli szukasz takiego efektu, to muszę Cię lekko rozczarować. Mam bowiem zamiar przedstawić w tym materiale przede wszystkim konstrukcje przewiewne, których ceny dobrze odpowiadają jakości wykonania.

Przejdźmy więc do pytania zadanego w tytule: Jak wybrać obudowę komputera gamingowego?

Obudowa komputera gamingowa, czyli jaka?

Za komputery gamingowe uznaje się przeważnie takie, które mają w swych konfiguracjach wysokowydajne, a przez to często gorące w obciążeniu, podzespoły.
Zdaje sobie sprawę z tego, że kupowany często komputer do gier za 3000 zł nie spełnia co do joty tych założeń, jednak nawet taki średniak potrzebuje poprawnie skonstruowanej obudowy.
Na szczęście na rynku mamy już modele, które za nieco powyżej 200 zł bez problemu radzą sobie z takimi podstawowymi konfiguracjami, jednak nie wyglądają oszałamiająco.
Apetyt zaś rośnie w miarę jedzenia, więc wraz z coraz droższymi kartami graficznymi i procesorami pojawia się zapotrzebowanie na odpowiednio przestronną, przewiewną, a przede wszystkim atrakcyjną skrzynkę.
Niższe temperatury podzespołów, osiągnięte poprawnym przepływem powietrza, poprawiają kulturę pracy i zwiększają żywotność podzespołów w każdym przypadku.
Ślepe kierowanie się samym wyglądem obudowy komputera, gamingowej ponad wszystko, mści się więc przez lata wyższą głośnością działania i szybszą koniecznością modernizacji.
Lite panele, szklane, aluminiowe czy z pleksi, w nadmiarach muszą prowadzić do efektu piekarnika, choć jest parę z pozoru zamkniętych obudów, które ten trend przełamały.
Radzą sobie całkiem nieźle sprytnymi rozwiązaniami, połączonymi z odpowiednio dobranymi do nich układami chłodzenia procesora. Część z nich tu dzisiaj przytoczę.
Mając to wszystko na uwadze przejdźmy do moich pięciu propozycji, zaczynając od najtańszej, a kończąc na najstarszej i najbardziej zasłużonej.

SilentiumPC Signum SG1 TG– baza, która lubi wracać

Obudowa komputera gamingowa może być też kompaktowa, a przy okazji występować w wielu konfiguracjach. SilentiumPC Signum SG1 dla przykładu jest bazą dla sześciu konstrukcji.

SilentiumPC Signum SG1 TG– baza, która lubi wracać, Obudowa komputera gamingowa - jaką wybrać?

Część z nich opiera się o lite panele frontowe, więc nie jestem w stanie ich polecić, jednak dwie z nich twardo trzymają się meszu i w standardzie oferują poprawną konfigurację wentylatorów.

Signum SG1 TG ponad SG1 wybierane było głównie przez wzgląd na dodatkowy wentylator, który wraz ze szklanym panelem bocznym trafiał do lekko droższej wersji.

“Gołe” SG1 ma tylko jeden z tyłu, co wymusza na użytkowniku dokupienie czegoś na front.

Robi się więc mało sensownie, zważywszy na niewielką różnicę w cenie. Producenci obudów dzięki korzyści skali są w stanie kupić wentylatory znacznie taniej niż klient detaliczny.

Warto przy tym wspomnieć, że gdy budowałem PCty na tej obudowie jeszcze w 2019 roku jej koszt nie przekraczał 160 zł. Dzisiaj trzeba wydać co najmniej 216 zł, co daje odczuwalną inflację.

Niestety, wyższe ceny na obudowy komputerowe raczej się utrzymają ze względu na ich gabaryty i rosnące koszty transportu w kontenerach, taki mamy klimat.

Co do samych funkcjonalności, poszukuje zawsze kompletu filtrów przeciw kurzowi i szerokiej kompatybilności z chłodzeniem CPU.

W tym przypadku maksymalna wysokość wieży to 161 mm, więc całkiem przyzwoicie, a na froncie zmieści się nawet 360-milimetrowa chłodnica i to tam warto ją zainstalować.

Montaż AiO na górze znacznie ograniczy miejsce na RAM (do wysokości 32 mm), a może też w niektórych przypadkach kolidować z radiatorem sekcji zasilania na płycie głównej.

SilnetiumPC Signum SG1V EVO TG ARGB – programowalne podświetlenie do 300 zł

SilentiumPC Signum SG1V EVO TG ARGB jest ewolucją omówionego powyżej modelu, wyposażoną w cztery wentylatory z programowalnym podświetleniem ARGB oraz dedykowanym kontrolerem do ich działania.

SilnetiumPC Signum SG1V EVO TG ARGB – programowalne podświetlenie do 300 zł, Obudowa komputera gamingowa - jaką wybrać?

Jeżeli nie masz płyty głównej, wspierającej kontrolę oświetlenia, Nano-Reset i dołączony do niego rozgałęziacz ją przejmie.

Potrafi obsłużyć do pięciu urządzeń i możesz zmieniać jego tryby przyciskiem RESET, którego w dzisiejszych czasach i tak się praktycznie nie używa. W końcu dłuższe przytrzymanie włącznika prowadzi do podobnego skutku.

Reszta ograniczeń i osprzętu jest podobna do opisanego powyżej SG1 TG, więc z grafiką dłuższą niż 325 mm i chłodzeniem wyższym niż 161 mm nie podchodź.

be quiet! Pure Base 500DX – oświetlona i cicha obudowa gamingowa

be quiet! Pure Base 500DX na rynku pojawiła się w dwóch odsłonach kolorystycznych, białej i czarnej. Dzięki temu już na wstępie pogodziła dwie grupy użytkowników, mające opozycyjne wizje swojego gamingowego PC.

GramTV przedstawia:

be quiet! Pure Base 500DX – oświetlona i cicha obudowa gamingowa, Obudowa komputera gamingowa - jaką wybrać?

Początkowy projekt bez dołożonego “DX” wzbogacono o listwy LED wtopione we front oraz rozklejone w środku obudowy.

Wszystko operuje w standardzie ARGB, więc po przyłączeniu kontrolera do płyty głównej przejmuje się pełną kontrolę nad efektami i barwą.

Na pokładzie znalazły się też trzy 140-milimetrowe wentylatory Pure Wings 2. Jeden z nich trafił od razu na górę, by wspomóc potencjalne chłodzenie powietrzne.

Można śmiało powiedzieć, że wyższa cena idzie w parze z lepszą jakością wykonania. be quiet! nigdy nie oszczędzał na filtrach i ułatwieniach przy budowaniu PCtów w swoich obudowach.

Świetne jest to, że na rynku od razu pojawiły się dwie wersje kolorystyczne. Ja wybrałem dla siebie do platformy testowej białą i nie żałuję.

Corsair 5000D AIRFLOW – wysoka cena daje wysoki potencjał

Gdy widzę dobrze zaprojektowane perforacje w obudowie komputerowej, to nabieram sporego zainteresowania resztą jej możliwości.

Corsair 5000D AIRFLOW – wysoka cena daje wysoki potencjał, Obudowa komputera gamingowa - jaką wybrać?

Tak było przy teście Krux Naos, a dzisiaj tym tropem doszedłem do Corsair 5000D AIRFLOW.
Szeroka kompatybilność z systemami chłodzenia, możliwość wertykalnego montażu kary graficznej czy USB-C na froncie to standard w tym przedziale cenowym.

Wchodzimy więc tym samym na terytorium stylistyki i praktyczności, w których to 5000D AIRFLOW czasami nawet przerasta oczekiwania.
Ktoś mniej zaprawiony w sprzęcie PC mógłby na wstępie powiedzieć, że preinstalowane dwa wentylatory to trochę mało, jednak ten frontowy jest zoptymalizowany pod działanie kierunkowe.

Dzięki temu karta graficzna będzie miała odpowiednio dużo świeżego powietrza, a jedocześnie nie stworzą się gorące kieszenie pod i nad nią.
Przy tak drogich obudowach PC założenie producenta jest najczęściej takie, że procesor będzie chłodzony wodą, a nie powietrzem.

Podejście wydaje się być poprawne, bo taki zestaw PC musi się też odpowiednio prezentować, by w jakikolwiek sposób usprawiedliwić taki wydatek.

Nie wyobrażam sobie “klockowatej” wieży na środku tego pięknego okna, wyglądałoby to trochę dziwnie, ale z drugiej strony dzisiejsze konfiguracje na dobrym powietrzu też działają sprawnie.

Chłodzenie wodne lepiej sobie radzi ze skokami temperatur i obciążeniem podczas grania, utrzymując relatywną ciszę w działaniu po poprawnej konfiguracji. Jeżeli parę stopni na CPU to dla Ciebie sporo, powietrza nie są dla Ciebie.

Corsair 5000D AIRFLOW występuje także w czarnej odsłonie, co dopełnia obrazu kompletnej linii, przygotowanej pod preferencje większości PCtowców.

Lian Li PC-O11 Dynamic – szklana i przewiewna

Zawsze miałem wrażenie, że Lian Li PC-O11 Dynamic jest prekursorką pod względem balansu między przeszkleniem a poprawnym przepływem powietrza.
Model na rynku pojawił się w 2018 roku, więc może to jest źródłem mojego przeświadczenia.

Lian Li PC-O11 Dynamic – szklana i przewiewna, Obudowa komputera gamingowa - jaką wybrać?

Podobnie jak przy opisanej wyżej obudowie od Corsair, i tutaj preferencyjnym rozwiązaniem jest chłodzenie procesora za pomocą wody.

Montaż chłodnicy na boku wydaje się jedyną przyzwoitą opcją, podobnie jak umiejscowienie wentylatorów na jej podstawie.
Karty graficzne w większości przypadków mają tak ustawione wentylatory, że czerpią powietrze od spodu i wtłaczają je w żeberka radiatora.
W związku z tym taka konfiguracja będzie nawet lepsza, niż standardowy nawiew od frontu.

Lian Li PC-O11 Dynamic występuje w dwóch odmianach kolorystycznych, białej i czarnej, choć w każdej z nich motyw na froncie ma aluminiowy pobłysk, dodający charakteru.

Można śmiało powiedzieć, że niektóre obudowy PC to już małe dzieła sztuki.

Komentarze
2
Uchto
Gramowicz
03/05/2022 12:37

Z tańszych gamingowych spoko są te podświetlane obudowy Genesisa, mam akurat Irid 513 ARGB mega jest

Jarmuż
Gramowicz
23/05/2021 22:22

Mam SG1 TG od roku, nie narzekam