Najlepsze gry planszowe 2022 roku: miejsca 30-11

Patryk Purczyński
2023/01/06 12:15

Zapraszamy na przegląd najwyżej ocenionych gier planszowych, które trafiły na nasz rynek w 2022 roku. Tu już nie ma miejsca na słabe tytuły!

Przyjęta metoda: przy ustalaniu rankingu pod uwagę brana była średnia ocen uzyskanych w portalu Boardgamegeek według stanu na 30.12.2022 r. Przy równej ocenie decydowała pozycja w rankingu. Za dolny próg przyjęto co najmniej 300 otrzymanych głosów. Pod uwagę brane były wyłącznie gry, które swoją oficjalną premierę w Polsce miały w 2022 roku. Znajdą się tu zatem gry wydane na świecie przed 2022 rokiem, nie będzie za to planszówek, które światową premierę miały w tym roku, ale nie zostały jeszcze oficjalnie wydane w Polsce.

30. Twilight Inscription (Rebel) - 7,73

30. Twilight Inscription (Rebel) - 7,73, Najlepsze gry planszowe 2022 roku: miejsca 30-11

Wykreślankowa strategia w świecie Twilight Imperium, jednej z najbardziej cenionych zaawansowanych gier planszowych w historii. Tu rozgrywka toczy się na arkuszach, na których gracze zaznaczają postępy swojej rasy. Rozwijamy technologię, gospodarkę, militaria, podbijamy nowe planety. Swoimi akcjami trzeba dysponować w taki sposób, by przekuć je w jak najwięcej punktów zwycięstwa.

29. The King is Dead (Ogry Games) - 7,73

29. The King is Dead (Ogry Games) - 7,73, Najlepsze gry planszowe 2022 roku: miejsca 30-11

Po śmierci króla trzy brytyjskie frakcje (Anglia, Szkocja, Walia) rozpoczynają walkę o wpływy, a zwycięstwo w niej ma rzecz jasna doprowadzić do koronacji. Rozgrywka toczy się na mapie podzielonej na strefy, gdzie gracze zagrywają znaczniki w swoim kolorze, a także - przy użyciu kart - przesuwają je zgodnie ze wskazaniem na tychże kartach. Trzeba to robić w taki sposób, by na koniec rundy mieć najwięcej swoich znaczników w jak największej liczbie stref. Przy remisach największe wpływy osiągają… Francuzi.

28. Boonlake (Lacerta) - 7,74

28. Boonlake (Lacerta) - 7,74, Najlepsze gry planszowe 2022 roku: miejsca 30-11

GramTV przedstawia:

Zaawansowana strategia o osadnikach, którzy postanowili zamieszkać na opuszczonym terytorium, urządzając je od zera w taki sposób, by wszystkim żyło się dobrze. Gracze mają szeroki wachlarz akcji do wyboru, a wyjątkowy system gry pozwala wykorzystać wybraną akcję także pozostałym uczestnikom zabawy. Najpierw gracz wybiera kafelek i rozgrywa pokazaną na nim akcję, następnie przesuwa swój statek i pobiera premię z pola, na którym się zatrzymał, a następnie przesuwa kafelki ku górze, by zakryć wolne miejsce. Niby nieskomplikowane, a tyle w tym strategii i planowania!

Komentarze
0

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!