Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Radosław Krajewski
2020/09/19 09:00
0
0

Chcecie odpowiednio nastroić się przed premierą remake’u Mafii? Te dziesięć propozycji pozwoli wam wejść w klimat gry.

Duża premiera zbliża się wielkimi krokami, a przed zagraniem chcecie wczuć się w klimat produkcji, ale nie wiecie, po jakie tytuły sięgnąć? Jeżeli macie taki dylemat, nasza nowa seria artykułów jest właśnie dla was!

Z okazji zbliżającej się premiery remake’u pierwszej odsłony Mafii, przygotowaliśmy dla was dziesięć filmów i seriali, które nie tylko odpowiednio nastroją was przed sięgnięciem po grę, ale dzięki nim lepiej wczujecie się w prezentowane na ekranie wydarzenia i zorientujecie się, jak funkcjonuje gangsterski świat. Zobaczcie nasze propozycje, aby lepiej wejść w klimat Mafii: Edycji Ostatecznej.

Trylogia Ojciec Chrzestny

Lata premier: 1972, 1974, 1990

Reżyser: Francis Ford Coppola

Oceny: Metacritic – 100, Rotten Tomatoes – 98%

Gdzie obejrzeć: Netflix, Amazon Prime Video

Trylogia Ojciec Chrzestny, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Słyszysz film gangsterki, myślisz Ojciec Chrzestny. Dzieło Francisa Forda Coppoli miało ogromny wpływ na rozwój kina, ale przede wszystkim na produkcje gangsterskie, które zawsze w mniejszym bądź większym stopniu odwoływały się do trylogii opartej na prozie Mario Puzo. Nawet twórcy pierwszej odsłony Mafii czerpali pełnymi garściami ze słynnej serii. Nic w tym dziwnego, bo Ojciec Chrzestny to najlepszy i najważniejszy przedstawiciel gatunku – o ile nie liczycie na wartką akcję z dynamicznymi strzelaninami.

Trylogia przedstawia historię rodu Corleone, na której czele stoi Don Vito, a w interesach pomaga mu dwóch synów. Trzeci Michael jest przeciwny działalności ojca, nie chcąc mieć nic wspólnego ze swoją rodziną. Gdy głowa nowojorskiej mafii odmawia udziału w dystrybucji narkotyków, staje się utrapieniem dla innych rodzin. Dochodzi do zamachu na Dona Corleone, która prowadzi do wielkiej wojny mafijnej na ulicach Nowego Jorku.

Kolejne dwie części całkowicie skupiają się na Michaelu, który przejmuje rodzinny biznes i musi walczyć o szacunek i uznanie innych rodzin. W kontynuacjach jesteśmy świadkami, jak inteligentny i rozważny mężczyzna coraz bardziej pochłaniany jest przez nielegalne interesy, krwawe rozwiązywanie problemów i strach o życie swoje i reszty rodziny.

Trylogia Ojciec Chrzestny zdobyła łącznie 29 nominacji Oscara, które przyniosły 9 statuetek, w tym dwie najważniejsze za najlepszy film roku w 1973 i 1975 roku. Druga część wciąż wymieniana jest na listach najlepszych kontynuacji wszech czasów, choć wiele osób uważa, że to najlepsza druga część, jaka powstała w historii kina.

Wpływ dzieła Coppoli i Puzo jest nieoceniony dla rozwoju popkultury. Przed premierą pierwszej części pojawiały się filmy gangsterskie, ale żaden wcześniej nie pokazał mafii od środka w tak dokładny, realistyczny i interesujący sposób, który wyznaczył kierunek dla przyszłych produkcji gangsterskich. Również tych growych, o czym najlepiej świadczy popularność i renoma Mafii: The City of Lost Heaven.

Ciekawostka: Na podstawie trylogii Ojca Chrzestnego powstały dwie części gier od Electronic Arts. Pierwsza wydana w 2006 roku nie zdobyła jednak popularności, a oceny oscylowały wokół 6 w 10-stopniowej skali. Trochę lepiej została przyjęta druga część z 2009 roku, wprowadzając mechaniki strategii i ekonomii. To jednak nie zachęciło graczy do kupna pudełka z grą. EA porzuciło dalszy rozwój marki, a o obu tytułach mało kto dziś pamięta.

Chłopcy z ferajny

Rok premiery: 1990

Reżyser: Martin Scorsese

Oceny: Metacritic – 90, Rotten Tomatoes – 96%

Gdzie obejrzeć: Netflix

Chłopcy z ferajny, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Kolejny klasyk kina gangsterskiego, który odcisnął swój wpływ na całym gatunku. Nie jest to co prawda film, który opowiada o klasycznych gangsterach z pierwszej połowy XX wieku, ale jak można się przekonać, oglądając Chłopców z ferajny, pewne cechy wspólne łączące mafie z lat 40. i lat 70. ubiegłego wieku przetrwały pomimo wielu lat różnicy. Dlatego nie uświadczycie tu prochowców, dżentelmenów w fedorach i karabinów Thompson, ale prowadzenie i zarządzenie nielegalnym biznesem, jak również prowadzenie wojen o wpływy praktycznie w ogóle się nie zmieniło.

Arcydzieło Martina Scorsese opowiada prawdziwą historię Henry’ego Hilla, młodego chłopaka zafascynowanego lokalną mafią. Wkrótce dostaje się pod opiekę szanowanego gangstera Jimmy’ego Conwaya. Henry pragnie być taki jak on – posiadać pieniądze, wyrobić sobie markę i zgromadzić wokół siebie przyjaciół. Do organizacji zostaje przyjęty również Tommy DeVito. Obaj z łatwością uczą się nowych obowiązków i mafijnych reguł. Przyzwyczajają się również do przemocy, okrucieństwa i niewyobrażalnej ilości gotówki.

Chłopcy z ferajny wymieniani są w ścisłym gronie najlepszych filmów Martina Scorsese, który tą produkcją zyskał miano eksperta od kina gangsterskiego. Ukoronowaniem jego dokonań był zeszłoroczny Irlandczyk, gdzie wystąpiły gwiazdy poprzednich jego filmów, na czele z Robertem De Niro i Joe Pescim. Drugi z aktorów w 1991 roku odebrał Oscara za najlepszą drugoplanową rolę męską za Chłopców z ferajny. Natomiast dla Raya Liotty, z którym reżyser już nigdy później nie współpracował, była to najlepsza kreacja w całej jego karierze.

Barwne, dynamiczne dialogi, wartka akcja, ciekawe postacie i realistyczny, ale nieprzystępny gangsterski świat cechowały Chłopców z ferajny, przyczyniając się, że film stanowi jedną z obowiązkowych lektur dla wszystkich filmoznawców i kinofilów. Nic więc dziwnego, że twórcy nie chcieli rywalizować z dziełem Scorsese i już nigdy później nie zadebiutowała równie dobra gangsterska pozycja. Na szczęście sympatycy gatunku mogli liczyć na mały ekran.

Peaky Blinders

Lata produkcji: 2013 – nadal emitowany

Twórca: Steven Knight

Oceny: Rotten Tomatoes - 85%-100%

Gdzie obejrzeć: Netflix

Peaky Blinders, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Poznaliśmy gangsterów z niedalekiej przeszłości, to czas na zapoznanie się z pierwszymi grupami mafijnymi sprzed ponad stu lat. Peaky Blinders przedstawia historię faktycznie istniejącej grupy, która rozszerzała swoje wpływy od Birmingham aż po całą Anglię. Cechą charakterystyczną członków gangu były kaszkiety z wszywanymi żyletkami, które służyły do obrony przed napastnikami. Grupa działała przez dwadzieścia lat w latach 1900-1920 i w różnych okresach działalności zrzeszała nawet do 50 000 członków. Gang specjalizował się przede wszystkim w przestępstwach bukmacherskich, wymuszeniach, napadach i przemycie, ale również w oszustwach podatkowych, rabunkach, porwaniach, morderstwach i łapówkach.

Wszechstronną działalność przestępczą świetnie pokazuje serial Peaky Blinders, który już teraz doczekał się pięciu sezonów, a kolejne dwa są już w drodze. Wraz z kolejnymi sezonami śledzimy losy tytułowego gangu, który z lokalnej grupy staje się krajową mafią, która zyskuje wpływy nie tylko w nielegalnych biznesach, ale również w polityce i monarchii.

Telewizyjna produkcja skupia się na Thomasie Shelbym i członkach jego rodziny – uzależnionym od używek starszym bracie Arthurze, apodyktycznej ciotce Polly, porywczym Johnym i niewinnej Adzie. W ślad za nimi podąża ambitny komisarz Chester Campbell i działająca pod przykrywką Grace Burgess. A to jedynie zalążek fabuły pierwszych dwóch sezonów, które wraz z kolejnymi odcinkami zyskują na efektownej akcji i rozwoju bohaterów.

Oprócz wciągającej historii Peaky Blinders to również świetnie oddane realia epoki dwudziestolecia międzywojennego, niesamowity klimat i przede wszystkim rockowa otoczka, która objawia się nie tylko w niezwykle dopasowanej muzyce, ale również teledyskowym wstawkom, ukazującym potęgę gangu. Obecnie żaden emitowany gangsterski serial nie może równać się z serialem Stevena Knighta. Dlatego produkcja jest ewenementem, która wciąż zyskuje na popularności, pomimo pięciu sezonów na koncie.

Donnie Brasco

Rok premiery: 1997

Reżyser: Mike Newell

Oceny: Metacritic – 76, Rotten Tomatoes – 88%

Gdzie obejrzeć: Netflix

Donnie Brasco, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Na długo, zanim Mike Newell wyreżyserował czwartą część Harry’ego Pottera i adaptację gry Prince of Persia, stworzył jeden z najlepszych filmów opowiadających o mafii. W przeciwieństwie do poprzednich omawianych produkcji tym razem główne skrzypce gra agent federalny, który dołącza do grupy przestępczej pod przykrywką. Nie jest to więc kolejny tytuł ukazujący działanie mafii i brudne zagrywki głów rodzin, ale opowieść przedstawiona z perspektywy osoby, która chce ją unieszkodliwić od środka.

Film przedstawia prawdziwą historię agenta FBI Joe’ego Pistone’a, który w latach 70. infiltrował środowisko mafijne w ściśle tajnej operacji. Na potrzeby roli przyjął nazwisko Donnie Brasco, na pewien czas stając się członkiem szanowanego nowojorskiego gangu. Zadanie było trudne, nie tylko ze względu na ryzyko zdemaskowania i pomoc członkom mafii w ich zadaniach, ale również dzielenie życia zawodowego z rodzinnym. Na domiar złego podczas jednej z misji zaprzyjaźnił się z jednym z generałów Leftym-Lewusem Ruggiero, na którego zapadł wyrok śmierci, który to Donnie Brasco miał wykonać. Agent federalny przeżywa wewnętrzny konflikt między koniecznością wywiązania się z obowiązków a lojalnością wobec nowego przyjaciela.

To właśnie motyw niejednoznaczności postaci głównego bohatera staje się sercem całej historii. Do samego końca ciężko przewidzieć, czy Donnie Brasco zatraci się w swojej przykrywce, ratując przyjaciela przed śmiercią, czy też ujawni się i przyczyni do rozwiązania mafii, która po wydaniu wyroku na Ruggiero zostanie poważnie obciążona. Historia z filmu mogłaby z łatwością stać się fabułą gry, w której podejmowalibyśmy podobnie trudne wybory moralne.

Nie można jednak zapominać o ogromnym wkładzie dwójki głównych aktorów w sukces tego dzieła. Al Pacino po raz kolejny udowodnił, że w kinie gangsterskim czuje się jak ryba w wodzie, zaś dla Johnny’ego Deppa była to kolejna rola, którą pokazał, że jest nieprzeciętnym i niezwykle utalentowanym aktorem.

Mob City

Lata produkcji: 2013

Twórca: Frank Darabont

Oceny: Metacritic – 63, Rotten Tomatoes – 66%

Gdzie obejrzeć: Brak na VOD

Mob City, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Najniżej oceniana produkcja w tym zestawieniu, dodatkowo nigdzie niedostępna w polskich ofertach platform streamingowych i serwisów VOD. Nie oznacza to jednak, że Mob City nie jest wart uwagi, bo to serial posiadający wiele walorów, które urozmaicają gatunek. Może ze względu na to, że to najświeższa propozycja, którą tu znajdziecie.

Za serial odpowiada Frank Darabont, reżyser Skazanych na Shawshank, Zielonej Mili i wieloletni producent The Walking Dead. Już sama osoba twórcy wystarczy, aby zainteresować się Mob City, ale jeżeli nie jest to dla was decydujący argument, to co powiecie na porywającą historię oraz genialny, mroczny i gęsty klimat odwołujący się do najlepszych dzieł kina noir. Do tego sześć godzinnych odcinków wystarczyło, aby przedstawić doskonałą opowieść gangsterską.

Historia oparta jest na prawdziwym konflikcie, który rozegrał się na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku w Los Angeles. Szef policji William Parker prowadzi nieustanną wojnę z mafią, która kontroluje całe Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Pod wodzą bezwzględnego Mickeya Cohena członkowie gangu chcą przejąć kontrolę nad miastem. Komendant wraz ze swoimi ludźmi są godnymi przeciwnikami w walce o dobro miasta i jego mieszkańców.

Mob City jest świetnym połączeniem klasycznej historii gangsterskiej ze stylistyką noir. Nie brakuje więc szemranych interesów, wielu zwrotów akcji, ukrytych intencji, niejednoznacznych bohaterów i kryminalnej konwencji oraz równie urodziwej co groźnej femme fatale.

GramTV przedstawia:

W serialu występuje wielu utalentowanych aktorów na czele z Jonem Bernthalem, którego możecie kojarzyć z serialu Punisher. Występuje również Milo Ventimiglia (This is Us), Neal McDonough (Kompania Braci), Robert Knepper (Skazany na śmierć), Jeremy Strong (Sukcesja) i Alexa Davalos (Człowiek z Wysokiego Zamku).

Niestety Mob City nie cieszył się dużą oglądalnością, a serial był dosyć drogi w produkcji, dlatego stacja TNT zdecydowała się skasować serial już po pierwszym sezonie. Historia urywa się więc w połowie, bez szans na otrzymanie kontynuacji. Mimo to, gdy będziecie mieli okazję obejrzeć tę produkcję, warto spróbować i przekonać się, jak twórcom wyszło unikatowe połączenie filmu gangsterskiego z kinem noir.

Dawno temu w Ameryce

Rok premiery: 1984

Reżyser: Sergio Leone

Oceny: Rotten Tomatoes – 87%

Gdzie obejrzeć: Amazon Prime Video

Dawno temu w Ameryce, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Ostatni film w karierze Sergio Leone. Mistrz westernów powrócił po trzynastu latach ze swoim kolejnym, ale niestety pożegnalnym filmem. Tym razem porzucił kowbojów na Dzikim Zachodzie i przedstawił prawie czterogodzinną gangsterską epopeję. Dawno temu w Ameryce wymienia się jednym tchem, zaraz obok Ojca Chrzestnego, jako najlepszych przedstawicieli gatunku.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 20. i 30. XX wieku. David i Max dorastają razem w żydowskim getcie w Nowym Jorku. Dołączają do młodzieżowego gangu, gdzie zajmują się drobnymi oszustwami. Wiele lat później przyjaciele kierują własną mafią, specjalizującą się w nielegalnym handlu alkoholem. Pomagają również wpływowemu gangsterowi Frankiemu Moldaniemu i politykowi Jimmy'emu O'Donnellowi. Wraz z nadejściem prohibicji gang przeżywa kryzys finansowy. Zgrana paczka przyjaciół powoli się rozpada.

Rok temu Martin Scorsese swoim Irlandczykiem udowodnił, że w kinie gangsterskim długi metraż ma znaczenie. Wiedział już o tym Sergio Leone, który nie ograniczał się i stworzył niezwykle długi film. Pierwotna wersja trwała aż 10 godzin, a reżyser chciał, aby jego dzieło prezentowane było w formie dwóch części trwających po trzy godziny. Na to nie zgodzili się producenci i film ostatecznie skrócono do niecałych czterech godzin. Nawet wtedy najważniejsza dla niego była historia, co przyczyniło się do jednej z najciekawszych opowieści mafijnych, stawiających na wierne oddanie realiów tamtych czasów.

Leone sięgnął po dwóch aktorskich ekspertów od tego typu kina. W głównej roli wystąpił Robert De Niro, a partnerowali mu Joe Pesci i znany z Kasyna, James Woods. Film nie cieszył się jednak takim uznaniem wśród krytyków, na jaki zasługiwał i Sergio Leone musiał pogodzić się, że jego wielkie dzieło zostało pozbawione szans w walce o Oscary. Jak to zazwyczaj bywa, film zyskał sławę po latach i do dziś uważany jest za jeden z najlepszych obrazów w historii.

Rodzina Soprano

Lata produkcji: 1999-2007

Twórca: David Chase

Oceny: Metacritic – 94, Rotten Tomatoes – 83-100%

Gdzie obejrzeć: HBO GO

Rodzina Soprano, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Serialowa klasyka i jeden z najważniejszych przedstawicieli telewizyjnego świata, który utorował drogę wielu późniejszym hitom jak, chociażby Grze o Tron. Produkcja jak żadna inna pokazywała działalność współczesnej mafii od środka. W sześciu sezonach twórcom udało się oddać realia nowojorskiego gangu z przełomu wieków.

Tony Soprano jest pozornie typowym Amerykaninem włoskiego pochodzenia. Ma piękną żonę Carmelę, syna Anthonego Jr. i córkę Meadow. Mało kto jednak wie, że mężczyzna ma również drugą rodzinę, którą jest włoska mafia, do której należy również jego wujek Corrado, bratanek Christopher oraz trójka przyjaciół. Problemy obu rodzin wpływają negatywnie na psychikę Tony’ego, który zaczyna coraz częściej tracić przytomność. Podejrzewa, że przypadłość ma podłoże psychiczne. Rozpoczyna terapeutyczną sesję u dr Melfiego.

Rodzina Soprano to skomplikowana i wielowarstwowa opowieść o członkach mafii, którzy poza swoją nielegalną działalnością, muszą również uczestniczyć w życiu rodzinnym. Często oba te aspekty życia trudno jest pogodzić. Wierząc w swoje wpływy i pozycję, liderowi gangu ciężko jest zaakceptować, że może cierpieć na zaburzenia psychiczne. Szczególnie wtedy, gdy konkurencyjna mafia rozpoczyna wojnę o terytorium.

Serial cieszył się ogromnym uznaniem nie tylko widzów, ale również krytyków. Na 225 nominacji Rodzina Soprano zebrała aż 51 statuetek, w tym wiele Złotych Globów i nagród Emmy. Produkcja HBO przez wiele lat uważana była za najlepszy serial dramatyczny, a grający główną rolę James Gandolfini już zawsze kojarzony był z rolą Tony’ego Soprano.

Nietykalni

Rok premiery: 1987

Reżyser: Brian De Palma

Oceny: Metacritic – 79, Rotten Tomatoes – 82%

Gdzie obejrzeć: Netflix

Nietykalni, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Po wielkim sukcesie Człowieka z blizną Brian De Palma miał kolejny gangsterski projekt w zanadrzu. Tym razem z słonecznego Miami reżyser zabrał nas do Chicago z czasów prohibicji, przedstawiając historię pościgu za Alem Capone. Jeżeli kojarzycie słynną scenę strzelaniny na schodach na dworcu kolejowym, to pochodzi ona właśnie z tego filmu.

Nietykalni opowiadają o komórce Federalnego Biura Śledczego, dowodzoną przez Eliota Nessa, której zadaniem było udowodnić przestępczą działalność ówczesnego króla zbrodni Ala Capone. Całe Chicago, od polityków, przez sądy, po policję kontrolowane były przez głowę włoskiej organizacji mafijnej. Capone wzbogacił się na handlu nielegalnym alkoholem, mogąc przeznaczyć ogromne środki finansowe na łapówki. Gdy pierwsza akcja Nessa kończy się upokorzeniem, agent prosi o pomoc starego policjanta, Jima Malone’a. Do grupy werbują księgowego Oscara Wellesa, który podsuwa mu pomysł, aby oskarżyć Capone o malwersacje podatkowe, oraz młodego absolwenta akademii policyjnej i wyborowego strzelca George’a Stone’a.

Wiele gangsterskich produkcji opowiada historię Ala Capone lub odwołuje się do jego życia. Brian De Palma przedstawił całą historię oczami stróżów prawa, którzy podejmują się misji niemożliwej. Dzięki uporowi imperium Capone’a zostało zniszczone, a sam gangster spędził w więzieniu siedem lat, przez których nabawił się demencji. Film pokazuje tę pasjonującą historię upadku legendarnego przestępcy, o którym słyszał cały świat.

Reżyser do prac nad filmem zaprosił ówczesne gwiazdy, na czele z Kevinem Costnerem i Seanem Connerym, który za tę rolę otrzymał jedynego Oscara. W Nietykalnych wystąpił również Andy Garcia, dla którego była to jedna z pierwszych ról w karierze, która przyniosła mu angaż w trzeciej części Ojca Chrzestnego. Oczywiście nie mogło zabraknąć Roberta De Niro, który rewelacyjnie wcielił się w Ala Capone.

Droga do zatracenia

Rok premiery: 2002

Reżyser: Sam Mendes

Oceny: Metacritic – 72, Rotten Tomatoes – 81%

Gdzie obejrzeć: Chili

Droga do zatracenia, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Pozostajemy w historii Ala Capone. Tym razem jednak nie będzie to opowieść o najsłynniejszym gangsterze. Sam Mendes, reżyser późniejszych dwóch części przygód o Jamesie Bondzie, skupił się na konkurencyjnym gangu, który rywalizował z imperium Capone. To, co wyróżnia Drogę do zatracenia na tle innych filmów gangsterskich, to brak w obsadzie Roberta De Niro, a w roli głównego bohatera zobaczymy Toma Hanksa - najsympatyczniejszego Amerykanina, który kiedykolwiek stąpał po ziemi.

Film przedstawia historię Michaela Sullivana, płatnego mordercy na usługach irlandzkiej mafii rządzonej przez sędziwego Johna Rooneya. Pewnego dnia syn Michaela widzi zabójstwo dokonane przez własnego ojca. Po tym wydarzeniu ich życie zmienia się na zawsze. Mafia, w obawie przed złamaniem obietnicy milczenia, usiłuje zamordować całą rodzinę Sullivanów. W efekcie Michael traci żonę i młodszego syna. Ogarnięty żądzą zemsty mężczyzna bierze odwet na swoich pracodawcach, jednocześnie chroniąc swoje jedyne dziecko przed złem, któremu zaprzedał własną duszę.

Droga do zatracenia dobitnie i obrazowo pokazuje, jak brutalny jest gangsterski świat. Mafiosi zrobią wszystko, aby chronić własne interesy i nie cofną się przed niczym, nawet gdy oznacza to krzywdzenie niewinnych. Sam Mendes zrywa z gangsterów czasów prohibicji łatkę dżentelmenów, którzy wyrównywali rachunki wyłącznie we własnym gronie. To, co spotkało Sullivana udowadnia, że wejście w szeregi mafii oznacza wyzbycie się człowieczeństwa i jakiejkolwiek moralności.

Obraz Sama Mendesa spodobał się krytykom, co zakończyło się sześcioma nominacjami do Oscara i otrzymaniem jednej statuetki za zdjęcia. Nic więc dziwnego, że film wymieniany jest wśród najlepszych tytułów gatunku. Ogromny wpływ na to miał unikatowy klimat oraz świetna rola Toma Hanksa. Aż ciężko uwierzyć, że aktor, który znany jest z ról pozytywnych postaci, tutaj wcielił się w owładniętego żądzą zemsty zabójcę do wynajęcia. Jak Droga do zatracenia udowadnia, Hanks bez cienia fałszu jest w stanie zagrać bohatera o każdej charakterystyce.

Zakazane Imperium

Lata produkcji: 2010-2014

Twórca: Terence Winter

Oceny: Metacritic – 83, Rotten Tomatoes – 88-98%

Gdzie obejrzeć: HBO GO

Zakazane Imperium, Zanim zagrasz w Mafię - TOP 10 produkcji, dzięki którym poznasz gangsterskie życie

Jeden z najlepszych seriali HBO, który był wizytówką stacji w latach emisji. I wcale nie można się temu dziwić, bo Zakazane Imperium miało wszystko, aby od początku być hitem. Wciągająca historia, wierne oddanie realiów epoki, wartka akcja i ciekawi bohaterowie. Jeżeli wydaje się to wam znajome, to śpieszę z wyjaśnieniem, że twórca serii Terence Winter pracował przy Rodzinie Soprano i wpływ tamtego serialu na Zakazane Imperium jest bardzo odczuwalny.

Serial luźno opowiada o życiu Enocha Lewisa ”Nucky’ego” Johnsona – polityka i przedsiębiorcy, który przez wiele lat nieoficjalnie władał miastem. Choć w serialu głównym bohaterem jest Nucky Thompson, to twórcy nie pozostawili cienia wątpliwości, że wzorowali się na tej prawdziwej postaci. Akcja serialu rozgrywa się w 1920 roku, kiedy w życie wchodzi 18. poprawka do Konstytucji wprowadzająca prohibicję. Leżące w południowej części stanu New Jersey Atlantic City staje się centrum nielegalnych rozgrywek na wschodnim wybrzeżu. Miastem włada Nucky Thompson, prominentny polityk, który kontroluje hotele, hazard i prostytucję w całym Atlantic City. Czerpie również ogromne zysk z przemytu nielegalnego alkoholu. Wkrótce rozpoczyna interesy z największymi gangsterami z Nowego Jorku, Chicago i Filadelfii, w tym z Lucky Luciano i Alem Capone. Musi mieć się jednak na baczności, bo tropem jego interesów podążają agenci federalni, próbujący zniszczyć jego imperium.

I znów wracamy do Ala Capone. Tym razem słynny gangster jest postacią drugoplanową, która ma ogromne znaczenie dla całej historii, ale dopiero w ostatnich sezonach. W odróżnieniu od innych wspomnianych wyżej produkcji, w Zakazanym Imperium możemy bliżej przyjrzeć się początkom niesławnej kariery Capone i budowania jego przyszłego, potężnego biznesu.

W centrum pozostaje jednak bohater brawurowo zagrany przez Steve’a Buscemiego, który za tę rolę w 2011 roku odebrał Złotego Globa. Również reszta obsady spisała się doskonale, a dla kilku aktorów, w tym Michaela Shannona, Shea Whighama, Stephena Grahama, Michaela Kennetha Williamsa, Kelly Macdonald i Jacka Hustona serial stał się przepustką do większej kariery.

Zakazane Imperium w doskonały sposób pokazuje wpływ polityki na nielegalną działalność mafii, ale również udowadnia, że przestępczość nigdy nie rozrosłaby się do takich rozmiarów, gdyby nie olbrzymie pieniądze przeznaczone na łapówki i coraz większe przysługi dla najważniejszych osobistości miasta, którzy chcąc lub nie, musieli zaakceptować, że pod ich nosem dokonuje się nielegalny proceder.

Komentarze
0Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!