Recenzja

Bez pada ani rusz - recenzja Nioh: Complete Edition na PC

Adam Berlik, 13.11.2017 10:00 2

Nie macie pada do komputera? Nawet nie próbujcie sięgnąć po Nioh: Complete Edition. Już wyjaśniamy dlaczego.

W tej recenzji skupiamy się wyłącznie na jakości konwersji Nioh z PlayStation 4 na PC. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o samej grze, przeczytajcie nasze inne materiały:

Nioh na PC nie jest może idealnym portem z konsoli PlayStation 4, ale dzięki czemu właściciele komputerów mają wreszcie okazję zagrać w tę niesamowitą produkcję Team Ninja i Tecmo Koei. Zwłaszcza, że wydanie zawiera nie tylko "podstawkę", ale także wszystkie oficjalne dodatki i aktualizacje. Już przed premierą edycji komputerowej dowiedzieliśmy się, że autorzy nie zadbali o dodanie wsparcia dla myszy, w efekcie czego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest podłączenie kontrolera od PlayStation 4 lub Xbox One.

Oczywiście nie jest to niezbędne, bo mimo wszystko Nioh: Complete Edition na PC oferuje możliwość obracania kamerą za pomocą przycisków na klawiaturze, ale nie oszukujmy się - ktoś będzie tak grał? Sam producent nawet w to nie wierzy, bo w sytuacji, kiedy decydujemy się na granie jedynie przy użyciu klawiatury, w menu gry i tak wyświetlany jest schemat sterowania za pomocą kontrolera. Oznacza to, że chcąc zagrać bez pada od Xbox One lub PlayStation 4 klawiszologię trzeba odgadnąć metodą prób i błędów, a na ekranie pozostają ikonki z edycji konsolowej.

Pod względem oprawy wizualnej Nioh: Complete Edition na PC na najwyższych detalach prezentuje się nieznacznie lepiej od wersji na PlayStation 4, ale w przypadku wydania komputerowego otrzymaliśmy dużo więcej opcji umożliwiających dostosowanie ustawień graficznych. Tak jak na PlayStation 4, mamy do dyspozycji dwa sposoby wyświetlania obrazu. Tryb Akcji pozwala na utrzymanie stałych 60 FPS-ów (kosztem niższej jakości grafiki), co ma ogromne znaczenie w tak dynamicznej grze, jaką jest Nioh, ale jeśli dysponujemy znacznie lepszym sprzętem niż zalecany, możemy pokusić się o sprawdzenie Trybu Kinowego pozwalającego na generowanie obrazu w jakości 4K ze zmienną liczbą klatek na sekundę.

Nie oznacza to jednak, że pecetowa wersja Nioh zarezerwowana jest wyłącznie dla graczy posiadających droższe konfiguracje sprzętowe, bo nawet na komputerze wyposażonym w procesor AMD FX-8350, kartę graficzną Palit GeForce 1050 Ti z 4 GB VRAM oraz 16 GB RAM-u można cieszyć się około 50 klatkami na sekundę w rozdzielczości 1080p przy wysokiej jakości renderowania obrazu. Trzeba liczyć się jednak z tym, że na takim PC konieczne okazuje się wyłączenie cieni, dynamicznego odbicia oraz okluzji otoczenia.

Warto również wspomnieć, że w poszczególnych opcjach można ustawić najniższe detale w każdym aspekcie, a nawet zmniejszyć liczbę FPS-ów do stałych 30., co pozwoli na komfortową zabawę na leciwym już pececie. Bo lepiej grać tak niż wcale, prawda? Nioh: Complete Edition na PC jest grą otwartą na wszystkich graczy, dlatego też nawet jeśli nie chcemy ręcznie zmieniać poszczególnych ustawień, możemy skorzystać z jednego z kilku dostępnych schematów. Oprócz wymienionego już Trybu Akcji i Trybu Kinowego w grze dostępne są jeszcze dwa warianty generowania obrazu: najwyższa jakość i najlżejsze ustawienia.

Poza wspomnianym brakiem obsługi myszy, którego nieobecność ciężko zrozumieć (ludzie przecież grają w Dark Souls nie tylko przy wykorzystaniu kontrolera), Nioh: Complete Edition na PC nie ma większych niedociągnięć, ale można przyczepić się braku możliwości zmiany rozdzielczości ekranu z poziomu menu głównego. Przed uruchomieniem produkcji otrzymujemy dostęp do niewielkiego programu umożliwiającego zdefiniowanie ustawień graficznych (te same opcje pojawiają się również w samej grze), gdzie zmieniamy także rozdzielczość ekranu (z bliżej niejasnej przyczyny tego rozwiązania nie znajdziemy w opcjach po uruchomieniu komputerowej wersji Nioh).

Podsumowując trzeba powiedzieć, że Nioh: Complete Edition to stosunkowo udany port, ale skierowany jedynie do osób posiadających możliwość podłączenia kontrolera do swojego peceta. Jeśli nie mamy takiej opcji, a chcemy zagrać na "blaszaku" w dzieło studia Team Ninja, musimy koniecznie zakupić pad od Xbox One lub PlayStation 4, co wiąże się z niemałym wydatkiem (około 200 złotych), bo zabawa na klawiaturze nie jest ani komfortowa, ani tym bardziej intuicyjna, a mechanika rozgrywki wymaga tu natychmiastowych reakcji ze względu na dynamiczne starcia z przeciwnikami oraz wysoki poziom trudności.

Nioh: Dragon of the North - DLC

  • wiele opcji pozwalających na dostosowanie ustawień graficznych
  • zadziała nawet na leciwych pecetach
  • zawiera grę ze wszystkimi DLC i aktualizacjami
  • brak wsparcia myszy
  • nie można zmienić rozdzielczości ekranu w menu gry
Udany port świetnej gry (ocena byłaby wyższa, gdyby nie brak obsługi myszy) 7.0
najnowsze