Jak przejść Bloodborne bez rozwijania postaci?

Adam "Harpen" Berlik
2015/11/06 17:00
0
0

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery i przeznaczony jest dla osób, które ukończyły grę Bloodborne!

Jak przejść Bloodborne bez rozwijania postaci?

Przejście gier From Software dla wielu osób jest nie lada wyzwaniem. Ci, którzy jednak wielokrotnie pokonywali bossów w takich grach, jak Demon's Souls, Dark Souls, Dark Souls II czy Bloodborne i znają doskonale mechanikę rozgrywki w tych produkcjach wiedzą, że skutecznie zachęca ona do podejmowania rozmaitych wyzwań.

Jednym z nich jest ukończenie produkcji bez inwestowania zdobytych punktów doświadczenia (dusz w serii Souls i tętnień krwi w Bloodborne) w statystyki postaci. W przypadku Bloodborne używa się skrótu BL4 (od Blood Level 4, czyli czwarty poziom krwi) lub SL1 (Soul Level 1 - pierwszy poziom duszy). Początkowo może wydawać się to szalone lub nawet niewykonalne. Ale da się to zrobić!

Chcąc zachęcić miłośników Bloodborne do ukończenia gry na BL4 przygotowaliśmy serię porad i wskazówek, a także materiały wideo, prezentujące nasze walki z obowiązkowymi bossami (jest też kilka opcjonalnych starć, które warto zaliczyć, by ułatwić sobie zabawę).

Zanim jednak przejdziemy do sedna, małe wyjaśnienie dla zainteresowanych. Na czym polega trudność w przypadku przejścia na BL4? Postać dysponuje bazową liczbą punktów życia i wytrzymałości, które można zwiększyć w nieznacznym stopniu za pomocą run. Nie otrzymujemy bonusu do obrażeń zadawanych przez broń na podstawie statystyk, więc nasz oręż jest dużo słabszy niż w normalnym przejściu.

Kluczową decyzję w tym przejściu trzeba podjąć już na samym początku, w trakcie pierwszej wizyty w Śnie Tropiciela, gdzie wybieramy broń (bo to, że trzeba wybrać klasę na BL4, jest chyba oczywiste, prawda?). Najlepszy będzie Rozpruwacz, który wystarczy na przejście całej gry. Jest on najszybszy ze wszystkich dostępnych broni, a pojedyncze ataki zużywają najmniej wytrzymałości. Dodatkowo pozwala na zadawanie obrażeń przy wykorzystaniu transformującego ataku (R1, by zadać zwykły, atak, potem L1, by zadać atak transformujący rozłożoną bronią i potem znów R1, by ją złożyć).

Rozpruwacz maksymalnie może zadawać 295 punktów fizycznych obrażeń (według statystyk), 180 dzięki ulepszeniu broni i 115 za pomocą klejnotów. Obrażenia te jednak można tymczasowo zwiększać, korzystając z takich przedmiotów, jak: Ognisty Papier czy Papier Pioruna. Opcjonalnie polecam również Grudkę Krwi Bestii, dzięki któremu otrzymamy tymczasowy bonus do bestialstwa i będziemy zadawać większe obrażenia. Warto jednak pamiętać, że wówczas przeciwnicy również będą atakować nas mocniej.

W takim razie o czym trzeba wiedzieć, by rozpocząć zabawę? Niezwykle istotna w przejściu na BL4 jest przede wszystkim znajomość wszystkich map, rozkładu wrogów i umiejscowienia przedmiotów. Granie bez rozwijania postaci skupia się nie na zwykłej rozgrywce, ale na zbieraniu przedmiotów, ulepszaniu broni i walce z bossami. Nie musisz pokonywać wszystkich napotkanych przeciwników - większość z nich możesz ominąć, przebiegając przez daną lokację. Aby jednak móc to zrobić, powinieneś wiedzieć, dokąd chcesz się dostać. W przeciwnym razie bardzo szybko zginiesz.

GramTV przedstawia:

Bardzo istotne znacznie ma także znajomość ataków bossów. Których z nich trzeba pokonać, by ukończyć grę? Oto lista: Ojciec Gascoigne, Pastor Amelia, Cienie Yharnam, Rom - Tępy Pająk, Odrodzony, Micolash - gospodarz koszmaru i Mamka Mergo. Ale to nie wszystko. Trzeba także rozprawić się z Bestią Kleryka lub Bestią żądną krwi.

Jeśli pokonasz Bestię Kleryka, będziesz mógł kupić w Śnie Tropiciela emblemat do bramy głównej na placu katedralnym i dostać się w ten sposób Pastor Amelii. Alternatywnie możesz iść do Starego Yharnam i pokonać Bestię żądną krwi, by otworzyć drzwi po prawej stronie od lampy w Rewirze Katedralnym, odblokowując inną ścieżkę prowadzącą do Pastor Amelii (zaoszczędzisz w ten sposób 10 tysięcy tętnień krwi, bo tyle kosztuje emblemat).

Zanim udasz się do Ojca Gascoigna, czyli pierwszego bossa w tym przejściu, ulepsz swoją broń na +3, zbierając Odłamki Krwawego Kamienia, których jest całkiem sporo w Centrum Yharnam. Warto także pokonać Wiedźmę z Hemwick jeszcze przed wizytą u Pastor Amelii, by pozbierać przedmioty do ulepszenia broni na +6 (Bliźniacze Odłamki Krwawego Kamienia) w lokacji Karner w Hemwick, a także odblokować możliwość korzystania z run w Śnie Tropiciela. Skoro o runach mowa, to należy zaznaczyć, że najlepiej korzystać z tych, które zwiększają wytrzymałość bohatera (można zadawać więcej ataków w jednej serii); runy zwiększające punkty życia również mogą się przydać, ale nie są aż tak istotne.

Biorąc pod uwagę jedynie obowiązkowych bossów, najprawdopodobniej większość graczy będzie miała problemy z Cieniami Yharnam. Dlaczego? Bo tutaj walczymy z trzema mocnymi bossami jednocześnie. Nie zbaczając mocno z głównej ścieżki w tej walce będziemy dysponować bronią ulepszoną na +6.

Można jednak przed walką z Cieniami Yharnam udać się do Zapomnianego Zamku Cainhurst, gdzie znajdują się Fragmenty Krwawego Kamienia. Nie ma ich zbyt wiele, ale wystarczająco, by choć trochę zwiększyć obrażenia zadawane przez naszą broń. Niezwykle istotne jest to, że chcąc je zebrać, nie trzeba pokonywać bossa w zamku, czyli Męczennika Logariusa.

Możliwość korzystania z klejnotów odblokowujemy po podniesieniu przedmiotu ze skrzyni, którą znajdziemy po pokonaniu Ojca Gascoigne'a, w drodze do Rewiru Katedralnego. W trakcie rozgrywki można podnieść kilka klejnotów, które nieznacznie zwiększą zadawane obrażenia, ale trzeba wiedzieć, gdzie znajdują się te kluczowe.

Pierwszy z nich dostępny jest w drodze do Odrodzonego (biegnąc w stronę areny z bossem zbaczamy ze ścieżki i wchodzimy do pomieszczenia po prawej stronie, gem jest zasłonięty przez wielkiego psa). Drugi można podnieść przed areną z Micolashem na balkoniku, gdzie leży ptak. Natomiast trzeci odblokujemy, korzystając z windy po pokonaniu Micolasha i przedzierając się obok wrogów, którzy nakładają efekt Szału na postać głównego bohatera. Naturalnie musimy się również wybrać po Krwawą Skałę, by ulepszyć broń na +10.

Na koniec mamy jeszcze kilka ciekawostek i przydatnych wskazówek. Najważniejsza z nich dotyczy parowania. Zapomnijcie o nim. Prawie. Możecie wytrącić przeciwnika z równowagi, ale nie wciskajcie później R1, bo zadacie małe obrażenia. Po oszołomieniu wroga, lepiej podbiec do niego, nacisnąć R2 (mocny atak) i L1 (atak transformujący) - wtedy obrażenia z kombinacji będą dużo większe, a wytrzymałości powinno wystarczyć jeszcze na odskok. Jeśli natomiast zajdziecie przeciwnika od tyłu i naciśniecie R2, by wytrącić go z równowagi, wciśnijcie R2 po raz drugi - w tym przypadku również obrażenia będą dużo większe.

Podczas walki z Pastor Amelią można skorzystać z tego, że rzucenie w bossa Koktajlem Mołotowa i nałożenie Ognistego Papieru na broń zwiększa zadawane obrażenia i pozwala na przerwanie animacji przeciwnika. Z kolei w trakcie starcia z Bestią żadną krwi warto zwabić ją w okolice ściany, by nie atakowała postaci gracza. Po dotarciu na arenę z Wiedźmą z Hemwick warto cofnąć się do ostatniej lampy i wykorzystać wszystkie punkty Wglądu. Nie posiadając żadnego punktu Wglądu podczas tego starcia nie będą pojawiali się dodatkowi wrogowie.

Wskazówki i porady związane z przejściem Bloodborne, nie tylko na BL4, ale i w ogóle, można wypisywać jeszcze przez długi czas. Te najważniejsze jednak już znacie, a gdybyście mieli pytania, postaramy się na nie odpowiadać pod tym wpisem. My mamy natomiast jedno - spróbujecie swoich sił w tym wyzwaniu?

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!