Felieton

Clash of Clans - poradnik dla początkujących graczy

Katarzyna Dąbkowska, 30.05.2015 15:00 3

Jak rozbudować osadę? Jak rozpocząć bitwę? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku.

Clash of Clans to gra strategiczna, w której musimy rozbudowywać swoją osadę i bronić ją przed najazdami przeciwników. Przy okazji musimy pamiętać o zbieraniu potrzebnych do dalszego rozwoju naszej lokacji surowców. W tym celu udajemy się na wypady rabunkowe do naszych przeciwników. Atakować możemy zarówno w trybie dla pojedynczego gracza, jak i w potyczkach sieciowych.

Instalacja

Clash of Clans dostępne jest do pobrania za darmo ze sklepów App Store i Google Play. Aby pobrać grę wystarczy zatem kliknąć w przycisk "Pobierz", otworzyć aplikację i rozpocząć zabawę z grą. Poniżej linki do wspomnianych sklepów:

Samouczek

Na początku zostaniemy poinformowani, że gra posiada mikrotransakcje i nie jest odpowiednia dla użytkowników poniżej 13 roku życia. Po pierwszym uruchomieniu gry naszym oczom ukaże się dziewczyna, która poinformuje nas, jak zacząć rozgrywkę. Dowiemy się, jakie są kluczowe budynki, w jaki sposób przygotowywać się na obronę swoich lokacji, gdzie i w jaki sposób rekrutować wojaków, a także jak atakować oponentów w trybie dla pojedynczego gracza. Sam samouczek jest całkiem przydatny, jednak tempo nauki może nieco zmylić użytkownika.

Mapa

Mapa jest najważniejszym elementem gry. To z pozycji mamy wykonujemy wszystkie czynności kluczowe dla rozgrywki. Informacje zawarte na mapie:

 • 1. Poziom gracza, który uzyskał w grze
 • 2. Ilość zdobytych trofeów
 • 3. Pod tym przyciskiem znajdziemy informacje na temat najlepszych klanów, graczy i przyjaciół
 • 4. Przycisk ten otwiera chat globalny i czat klanowy
 • 5. Przycisk umożliwiający dołączenie do wojny klanów
 • 6. Tutaj znajdziemy historię ataków, a także wiadomości od innych użytkowników
 • 7. Klikając w ten przycisk przejdziemy do opcji ataku w trybie dla pojedynczego gracza i trybie sieciowym
 • 8. Sklep. Tutaj zakupimy budynki, walutę, tarczę i dekoracje.
 • 9. Ustawienia. Tutaj zmienimy ustawienia dźwięku, obrazu, połączymy się z różnymi serwisami społecznościowymi, zmienimy nazwę użytkownika, zmienimy język, obejrzymy zwiastuny gry, znajdziemy informacje o twórcach, otrzymamy pomoc.
 • 10. Tutaj znajdziemy informacje o osiągnięciach, a także odbierzemy gemy za zdobyte osiągnięcia.
 • 11. Tu znajduje się opcja poszerzenia mapy.
 • 12. Informacja o liczbie gemów.
 • 13. Informacja o ilości eliksiru i złota w magazynach.
 • 14. Tarcza (Shield) - informacja o Tarczy. Jeśli posiadamy włączoną Tarczę w polu wyświetli się ilość czasu, która pozostała nam do jej wyłączenia.
 • 15. Informacja o liczbie dostępnych budowniczych.
 • 16. Klikając w takie pole zbieramy surowiec.
 • 17. Informacja o ilości czasu, który pozostał do zakończenia budowy.
 • 18. Zamek Klanów (Clan Castle) - tutaj możemy wpisywać się do już istniejącego klanu lub stworzyć swój własny.

Rozbudowa osady

Jednym z kluczowych dla rozgrywki punktów jest rozbudowa osady. W grze dostępne jest kilka budynków. Nie do każdego jednak mamy dostęp po rozpoczęciu rozgrywki. Na początek możemy zakupić jedynie podstawowe budynki, takie jak Ratusz (Town Hall), Kopalnia Złota (Elixir Collector) czy Magazyn Złota (Gold Storage). Każdy z budynków można ulepszać, ale będzie nas to oczywiście kosztowało i czas i wewnętrzną walutę. Rodzaje budynków dostępnych na początku gry:

 • Town Hall (Ratusz) - główny budynek w wiosce, który definiuje ile poszczególnych budynków możemy wybudować. Każde ulepszenie powiększa liczbę budynków i dodaje do zestawu nowe budowle.
 • Gold Mine (Kopalnia Złota) - budynek odpowiedzialny za produkcję złota w grze. Kopalnia Złota wydobywa stopniowo złoto z podziemia. Surowce są nieograniczone, więc nie należy obawiać się, że się skończą. Ilość wydobywanego kruszcu zależna jest od poziomu budowli.
 • Gold Storage (Magazyn Złota) - to tutaj trafia złoto wydobywane z pomocą Kopalni Złota. Jego ilość jest jednak ograniczona. Ulepszenie budowli zwiększy jej pojemność, tak, by zmieściło się w nim więcej złota. Dodaje również dodatkowe umocnienie, by przeciwnicy nie mogli się zbyt łatwo dostać do naszych zasobów.
 • Elixir Collector (Zbieracz Eliksiru) - budynek, który działa podobnie do Kopalnia Złota z tym, że pobiera spod ziemi cenny eliksir. Ulepszenie go spowoduje, że ilość pobieranego surowca zwiększy się. Ilość podziemnego surowca jest nieograniczona.
 • Elixir Storage (Magazyn Eliksiru) - budynek, który służy do przechowywania eliksiru. Ulepszenie go zwiększy pojemność budynku oraz spowoduje, że przeciwnicy będą mieli trudności z dostaniem się do środka.
 • Barracks (Baraki) - baraki pozwalające na rekrutację poszczególnych jednostek bojowych. Ulepszenie pojedynczego budynku umożliwi nam rekrutację nowych, lepszych jednostek. Ilość jednostek, które możemy rekrutować zależna jest od poziomu Army Camp. Można tu tworzyć kolejki dla powstających jednostek. Jeśli poprzednie zostaną wyeliminowane w walce, automatycznie będą tworzyć się te, które zamówiliśmy.
 • Army Camp (Obóz Armii) - miejsce, gdzie gromadzą się jednostki po treningu w Barakach. Ilość miejsca dla jednostek jest jednak ograniczona. Początkowo możemy rekrutować jedynie 25 jednostek. Ulepszenie Obozu Armii powiększy ilość miejsca dla kolejnych jednostek. W ramach rozbudowy Ratusza możemy dokupić również kolejny Obóz Armii.
 • Builder's Hut (Chata Budowniczego) - chata budowniczych, która umożliwia rozbudowywanie wszystkich budynków w osadzie. Początkowo dostępna jest jedynie jedna chata. Wraz z ulepszeniem Ratusza (Town Hall) możemy nabyć również drugą chatę. Trzecia, czwarta i piąta są już płatne (500/1000/2000 gemów). Jeśli nie zdecydujemy się na kupno jednostek płatnych, mamy na stanie dwóch pracowników. Oznacza to, że w tej samej chwili możemy rozbudowywać lub budować od podstaw jedynie dwa budynki.
 • Cannons (Działka) - działka obronne, które służą do obrony naszej lokacji. Ulepszone dają możliwość zadawania większych obrażeń przeciwnikowi.
 • Mortar (Moździerz) - działko, które zadaje poważne obrażenia przeciwnikowi. Wystrzeliwuje swoje tarcze co 5 sekund. Jest bronią długodystansową.
 • Archer Tower (Wieża Łuczników) - pozwala na rekrutowanie Łuczników (Archer). Dzięki niej można atakować zarówno przeciwników na ziemi, jak i tych w powietrzu.
 • Walls (Mury) - mury zatrzymają na jakiś czas przeciwników. Nie ochronią jednak przed jednostkami latającymi lub łucznikami. Ulepszenie dodaje wytrzymałości murom.

W grze bardzo ważną rolę pełnią również jednostki bojowe. Na początku gry dostajemy możliwość rekrutacji jednego rodzaju jednostki:

Jednostka początkowa:

 • Barbarian (Barbarzyńca) - pierwsza jednostka, której możemy użyć w grze. Jest jednostką tanią, można go produkować w dużych ilościach. Najlepiej działa w grupie. Nie ma określonego celu ataku. Szturmuje najbliższe budynki, działka i magazyny.

Jednostki do odblokowania w grze:

 • Archer (Łuczniczka) - jednostka dalekiego zasięgu. Może atakować zarówno budynki naziemne, jak i obiekty latające w powietrzu. Może atakować obiekty znajdujące się za murami. Podobnie jak Barbarzyńca (Barbarian) nie ma upatrzonego celu i atakuje wszystko, co znajdzie się w zasięgu jej działania. Wada tej jednostki jest mała ilość punktów życia.
 • Giant (Gigant) - jednostka, która przede wszystkim skupia uwagę przeciwnika. Zadaje mało obrażeń, jednak ma dużo punktów życia. Może więc znieść sporo ciosów przeciwnika i odciążyć inne jednostki podczas walki. Nie należy jednak do najtańszych. Jako pierwsze atakuje działka.
 • Goblin - jednostka, która skupia się jedynie wokół zysków z grabieży. Oznacza to, że w pierwszej kolejności zaatakuje takie budynki jak Magazyn Eliksiru (Elixir Storage) czy Magazyn Złota (Gold Storage), z których ukradnie tyle, ile się da. Podobnie do Łucznika (Archer) posiada również małą ilość punktów życia.
 • Wall Breaker (Pogromca Murów) - jednostka, która służy do burzenia murów. Posiada bardzo mało punktów życia. Nosi za to bomby, które potrafią burzyć mury. Wysadza się jednak razem z ładunkiem wybuchowym.

W grze dostępne są również inne jednostki, takie jak Balloons (Balony), Wizard (Czarownik), Dragon (Smok) czy P.E.K.K.A.. Można je odblokować w późniejszych fazach gry wraz z postępem rozgrywki.

Budowanie budynków

Aby wybudować budynek należy z poziomu mapy wcisnąć prawy dolny przycisk z napisem Shop. Wtedy wyświetli nam się ikony z przedmiotami, budynkami i walutami, które możemy kupić. Budynki znajdziemy zarówno w dziale Zasobów (Resources), jak i w działach Armia (Army) czy Obrona (Defenses). Stąd przechodzimy do działu, który nas interesuje. Jeśli mamy wystarczający poziom, dany budynek został już przez nas odblokowany w ramach postępu rozgrywki, a ilość surowców pozwala nam na wybudowanie nowego budynku, ikona z danym obiektem będzie podświetlała się na niebiesko. W innym przypadku budynek będzie pokazany na czarnym tle lub będzie miał czerwony podpis.

Jeśli mamy możliwość budowy, klikamy na budynek, a gra automatycznie przenosi nas na poziom mapy. Jeśli pod obiektem wyświetlane są zielone kwadraty, oznacza to, że może być on postawiony w tym miejscu. Wtedy klikamy w zielony znacznik na górze i voila! Budynek zaczyna się budować. Jeśli pod obiektem znajdują się czerwone kwadraty, oznacza to, że w tym miejscu nie możemy go zbudować. Musimy wtedy poszukać miejsca na mapie, by móc go postawić.

Wybudowanie budynku wymaga jednego robotnika do pracy. Jeśli taki nie jest aktualnie dostępny, możemy poczekać aż zakończy budowę poprzedniego obiektu lub zakończyć poprzednią budowę szybciej z pomocą gemów. To samo tyczy się czasu. Każdy z budynków potrzebuje konkretnej ilości czasu, by mogły być postawione. Aby budowę zakończyć szybciej możemy użyć gemów.

Ulepszanie budynków

Każdy z dostępnych w grze budynków, prócz Chaty Budowniczego (Builder's Hut), możemy ulepszyć. Aby to zrobić klikamy w dany budynek z poziomu mapy. Wtedy pod wyświetloną nazwą danego budynku ukaże się ikona z młotkiem i napisem Upgrade. Jeśli mamy wystarczającą ilość surowców (informację o tym również znajdziemy na ikonie), klikamy w przycisk. Gra zapyta nas wtedy czy chcemy na pewno dokonać zakupu ulepszenia. Wciskamy przycisk na dole ukazujący ilość surowców, które musimy wydać i ulepszanie załącza się. Do wprowadzenia ulepszenia również potrzebny jest budowniczy. Podobnie jak w przypadku budowania, tutaj również możliwe jest przyspieszenie czasu ulepszania z pomocą dostępnych w grze gemów.

Rekrutacja jednostek

Każdą jednostkę możemy rekrutować w Barakach (Barracks). W tym celu klikamy na budynek. Pod jego nazwą znajdziemy przycisk z mieczem. Wciskamy go i przechodzimy dalej. Naszym oczom ukaże się panel z jednostkami. Klikamy pojedynczą jednostkę tyle razy, ile chcemy poszczególnych wojowników rekrutować. Jednostki ustawiają się w kolejce do treningu. Każdy z wojowników potrzebuje określonego czasu do wytrenowania. Całą akcję można przyspieszyć z pomocą gemów. Można również poczekać, aż jednostki wytrenują się w swoim tempie. Im wyższa jednostka, tym więcej czasu potrzeba na jej wytworzenie. Każdy taki trening pojedynczej jednostki kosztuje określoną ilość eliksiru. Jeśli zabraknie nam eliksiru, będziemy musieli poczekać aż ten zostanie wydobyty przez Zbieracza Eliksiru (Elixir Collector), zdobyć go w ataku na lokację przeciwnika lub po prostu użyć wewnętrznych mikrotransakcji.

Bitwa

Ważnym elementem gry są potyczki z przeciwnikami. Możemy bić się zarówno w trybie dla pojedynczego gracza, jak i w trybie multiplayer. Kiedy już wytrenowaliśmy wystarczającą liczbę wojowników, możemy przejść do ofensywy.

Aby rozpocząć potyczkę dla pojedynczego gracza klikamy z pozycji mapy w lewy dolny przycisk z napisem Attack. Po prawej stronie mamy dostępną planszę, na której oznaczone są poszczególne poziomy. Wybieramy poziom z listy, wciskamy przycisk Attack i przechodzimy do walki.

W trybie dla pojedynczego gracza wszystkie levele są z góry ustalone. Podobnie rzecz tyczy się poziomu trudności. Aby w pełni zakończyć poziom, musimy zniszczyć wszystkie budynki przeciwnika. Strategiczne budynki, takie jak Ratusz (Town Hall) czy Magazyn Eliksiru (Elixir Storage) posiadają cenne zasoby, które nas interesują, im szybciej się do nich dostaniemy, tym lepiej. Najpierw jednak należy wyeliminować działka, które zadają naszym wojownikom masę obrażeń.

Aby rozpocząć atak musimy zrzucić swoje jednostki na pole wroga. W tym celu klikamy raz w daną jednostkę, a później w to miejsce na ekranie, gdzie chcemy zrzucić poszczególnego wojownika. Klikamy tyle razy, ile dokładnie jednostek chcemy wystawić. Należy jednak pamiętać, że nie wszędzie możemy zrzucić jednostki. Planszę otacza bowiem czerwone pole, w jego środku nie możemy dokonywać zrzutu jednostek.

Celem gracza jest dokonanie jak największych szkód i zagrabienie jak największej ilości surowców z planszy przeciwnika. Możemy później wrócić do danego poziomu, ale zagrabimy na nim jedynie tyle, ile zostało surowców na planszy po naszym ostatnim ataku.

Bitwa w trybie multiplayer

Bitwa w trybie multiplayer rozgrywana jest podobnie, jak bitwa w trybie dla pojedynczego gracza. Klikamy w ikonę "Attack", wtedy po lewej stronie ekranu wyświetli nam się komunikat o możliwości zaatakowania innego przeciwnika w trybie sieciowym. Klikamy w przycisk "Find a match", by gra wyszukała nam przeciwnika na podobnym poziomie. Koszt wyszukiwania rośnie wraz z ilością trofeów, które zdobyliśmy w grze. Początkowo wynosi jedynie 50 sztuk złota.

W grze możemy otrzymać trzy gwiazdki za dobrze przeprowadzony atak (zarówno w trybie multiplayer, jak i w trybie dla pojedynczego gracza):

 • Gwiazdka 1 - otrzymujemy ją za zniszczenie Ratusza (Town Hall) przeciwnika
 • Gwiazdka 2 - otrzymujemy ją za zniszczenie minimum połowy wszystkich budynków naszego wroga
 • Gwiazdka 3 - otrzymujemy ją za zniszczenie wszystkiego na planszy przeciwnika

Obrona

Na początku gry dostajemy ochronę w postaci tarczy. Ochrona taka jest trzydniowa. W tym czasie przeciwnik nie może nas zaatakować. Jest jednak jedna wada takiej ochrony - choć w tym czasie możemy rozbudowywać swoją osadę i gromadzić kolejne surowce, nie możemy jednak zaatakować innego przeciwnika w trybie multiplayer. Wtedy bowiem tarcza zostaje zdjęta i inni przeciwnicy mogą nas zaatakować. Tarcza taka dostępna jest również w sklepie w dziale Tarcza (Shield). Tarcze możemy wykupić na 1, 2 i 5 dni, ale jedynie za gemy (kolejno za 100, 150 i 250).

Większość czasu jednak spędzimy w grze bez załączonej tarczy. Wtedy musimy rozplanować, jak najlepiej obronić swoją lokację i najważniejsze budynki. Ważne zatem, by umiejscawiać je blisko budynków defensywnych, takich jak działka. Wszystko tutaj zależy jednak od taktyki przybranej przez użytkownika. Może on rozbudowywać swoje miasto na duży teren i inwestować w sporą ilość zabezpieczeń. Może też zainwestować w jeden budynek, taki jak Magazyn Eliksiru (Elixir Storage) i później go ulepszać, obstawiając go zewsząd budynkami defensywnymi. Dodatkowo warto pamiętać, że mniej wartościowe budynki również powstrzymują niechcianych gości przed atakiem, zatem przykładowo Chatę Budowniczego można umiejscowić nie w centrum, a na wylocie osady i w ten sposób powstrzymać przez jakiś czas część wojowników. Należy również pamiętać o ulepszaniu naszego oręża. Ważnym elementem gry jest też ogrodzenie, dzięki któremu powstrzymamy jednostki naziemne.

Waluta w grze

 • Gold (Złoto) - złoto możemy zdobywać zarówno podczas wypadów rabunkowych, jak i dzięki funkcji Kopalni Złota (Gold Mine). Za walutę tą kupimy między innymi ulepszenia dla budynków obronnych, pułapek i takich budynków jak Zbieracz Eliksiru czy Magazyn Eliksiru. Za złoto kupimy również mur.
 • Elixir (Eliksir) - eliksir używany jest do zakupu i ulepszania jednostek bojowych, a także budynków wojskowych i budynków związanych z wydobyciem i przechowywaniem złota. Można go zebrać podczas ataku na lokacje przeciwnika lub zebrać z pomocą Zbieracza Eliksiru (Elixir Collector)
 • Gems (Gemy) - gemy to najcenniejsza waluta w grze. Zapłacimy nią za przyspieszenie czasu budowania, ulepszania lub treningu, a także za tarczę, dodatkową chatę budowniczego, a także za dodatkowe złoto i eliksir. Gemy zakupimy z pomocą mikrotransakcji lub otrzymamy je za zdobywanie poszczególnych osiągnięć.

Klany

Aby dołączyć do klanu należy odbudować Zamek Klanów (Clan Castle) widoczny z poziomu mapy. Klany dają nam chociażby możliwość poproszenia innych użytkowników o dodatkowe wsparcie w postaci jednostek bojowych. Możemy je później wykorzystać w ataku lub podczas obrony naszej lokacji. Odbudowa Zamku Klanów kosztuje 10 tysięcy sztuk złota. Gdy już go wybudujemy, możemy dołączyć do klanu już istniejącego lub stworzyć własny. Stworzenie własnego klanu kosztuje 40 tysięcy sztuk złota.

Porady

 • Najlepiej wybudować wszystkie dostępne budynki przed ulepszeniem Ratusza (Town Hall) na wyższy poziom.
 • Podczas ataku rozstawiaj swoje jednostki w różnych miejscach, by mogły atakować kilka lokacji jednorazowo.
 • Nie marnuj niepotrzebnie miejsca na mapie. Najlepiej, żeby wszystkie budynki przylegały do siebie.
 • Jeśli masz zgromadzone surowce, buduj w każdym możliwym momencie. Ilość rąk do pracy jest znacznie ograniczona, więc warto wykorzystać wolnych robotników.
 • Jeśli nie radzisz sobie z szybką budową miasta, możesz wykupić Tarczę (Shield). W ten sposób masz gwarancję, że nikt nie zaatakuje twojej lokacji
 • Staraj się rozstawiać jednostki tak, by mogły jak najszybciej wyeliminować strategiczne budynki
 • Jednostki takie jak Barbarzyńca (Barbarian) czy Łucznik (Archer) stawiaj jak najbliżej wyznaczonego celu i działek
 • Jeśli przypuszczasz, że na drodze wojska w labiryncie na polu przeciwnika mogą pojawić się bomby, wystaw najpierw jednostki z dużą ilością życia, takie jak Gigant (Giant), które utorują drogę do celu nie powodując dużego spustoszenia w armii.
 • Jeśli uważasz, że słabsze jednostki nie dadzą rady dostać się do magazynów, użyj ich jako przynęty, a z drugiej strony wypuść Gobliny (Goblin).
 • Wśród przeciwników wybieraj tych, którzy mają jak najwięcej surowców w magazynach. W ten sposób będziesz miał szansę na zdobycie większej ilości zasobów.
najnowsze