Retrorecenzja: The Elder Scrolls: Arena

Piotr Nowacki
2015/04/26 15:00
26
0

Za niecałe dwa miesiące odbędzie się konsolowa premiera The Elder Scrolls Online. Z tej okazji warto przyjrzeć się początkom tej serii.

The Elder Scrolls: Arena zostało wydane w 1994 roku. Co ciekawe, gra ta z początku wcale nie miała należeć do gatunku RPG. Pierwotnie - zgodnie z podtytułem "Arena" - miała się skupiać na walkach gladiatorów. Elementy RPG stanowiły jedynie dodatek. Penetrowanie lochów i podziemi było poboczną aktywnością, której celem było zdobywanie punktów doświadczenia i lepszego sprzętu na potrzeby starć na tytułowych arenach. Jednakże, twórcy uznali eksplorację za element o wiele ciekawszy niż pojedynki, w związku z czym ta mechanika została rozszerzona, a początkowy koncept zupełnie porzucono. Retrorecenzja: The Elder Scrolls: Arena

To, że Arena stała się grą RPG z przypadku da się zauważyć w samej rozgrywce - widać to chociażby w znikomej interakcji z postaciami niezależnymi, czy także w tym, że fabuła nie jest niczym więcej jak tylko pretekstem do zgłębiania lochów i zabijania potworów. Ciekawe jest, że znalazło to swoje odbicie we wszystkich kolejnych grach z serii, które również nie skupiają się na bogatych interakcjach między postaciami czy opowiadanej historii.

Trudne początki

The Elder Scrolls: Arena stawia przed graczem wyzwania już od pierwszego uruchomienia. Do poprawnego działania konieczny jest DOSBox (bądź komputer z zainstalowanym DOS-em, jednak zakładam, że niewielu z czytelników takowy posiada). Podczas gdy w wypadku innych gier DOSBox działał u mnie bezproblemowo, tak Arena wymagała ręcznej konfiguracji różnych parametrów. Konieczne było również samodzielne ustawianie taktowania emulowanego procesora, aby gra mogła działać płynnie - niestety, na moim komputerze w momencie, gdy sama rozgrywka osiągała prawidłową ilość klatek na sekundę, menu wciąż działało bardzo opornie, a przy wyższych wartościach gra z kolei się zawieszała. Na szczęście na stronie internetowej gry jest również zamieszczona szczegółowa instrukcja pomagająca uruchomić grę, co nie zmienia faktu, że już na tym etapie cierpliwość wielu graczy może się wyczerpać.

Co więcej, na tym trudności się nie kończą. Przy kreacji postaci do wyboru jest aż 18 klas, a oprócz tego pozostaje jeszcze wybór prowincji, z której pochodzi nasz bohater, co wprowadza kolejne modyfikatory. Bez skorzystania z instrukcji się nie obędzie.

Sama gra również nie daje taryfy ulgowej. W instrukcji można przeczytać, że lochy w których rozpoczynamy grę zostały specjalnie tak zaprojektowane, by stanowiły dla gracza duże wyzwanie, celem zdobycia odpowiedniego doświadczenia przed wyjściem na powierzchnię. Na poziom trudności wpływa też fakt, że pomimo tego, że gra jest trójwymiarowa, to wrogowie są dwuwymiarowymi sprite'ami. W połączeniu z archaicznym system walki i sterowania gra staje się o wiele trudniejsza niż być powinna.

Przynieś, podaj, pozamiataj

Zadania otrzymywane w grze dzielą się zasadniczo na dwa rodzaje. Przede wszystkim jest garść zadań fabularnych, których celem jest skompletowanie artefaktu znanego jako Staff of Chaos (pozwolę sobie pozostawić w oryginale, bo Laska Chaosu nie brzmi najlepiej). Ten artefakt ma nam pomóc w pokonaniu Jagara Tharna, złego arcymaga, który zdradził dotychczasowego władcę Tamriel i zajął jego tron.

Zadań fabularnych nie ma w tej grze wiele - jest ich łącznie dziesięć. Przez większość czasu będziemy się zajmowali losowo generowanymi zadaniami, które można otrzymać albo w oberżach, bądź od lokalnego władcy. Ilość typów zadań losowo generowanych jest dosyć skąpa - zwykle jest to dostarczenie danego przedmiotu, eskortowanie postaci czy zabicie konkretnego potwora. W związku z tym, że lochy z głównego wątku fabularnego nie należą do najłatwiejszych, konieczne jest wielokrotne wykonywanie tych podstawowych zadań celem osiągania wyższych poziomów doświadczenia i zdobywania coraz to lepszych przedmiotów. W związku z tym skromna gama dostępnych losowych misji może być dosyć dokuczliwa, szczególnie, że na ogół służymy jako chłopiec na posyłki.

GramTV przedstawia:

Buggerfall: The Prequel

Rozmaite błędy, bugi i niedopracowania są nierozłączną częścią gier z otwartym światem. The Elder Scrolls II: Daggerfall na tyle wyróżniał się rozmaitymi błędami, że został przez graczy złośliwie ochrzczony mianem Buggerfall. Arena być może nie jest aż tak zabugowana jak jej niesławny następca, co nie znaczy jednak, że nie wystawia cierpliwości graczy na próbę.

Bugi, które napotkałem dzielą się na mniej i bardziej dokuczliwe. Zdarzały się sytuacje, kiedy np. po wykonaniu danego zadania nie byłem w stanie go zakończyć - nie pojawiała się postać, z którą miałem porozmawiać celem ukończenia misji. Nie było to szczególnie irytujące, gdyż tak, jak wspominałem wcześniej, zadania poboczne są generowane losowo, nie powodowało to więc braku możliwości otrzymania unikalnej nagrody, lecz jedynie stratę punktów doświadczenia, złota i czasu.

Oprócz tego gra miała tendencje do zwyczajnego zawieszania się np. podczas ładowania lokacji. Współczesny gracz, przyzwyczajony do automatycznego zapisu stanu gry może więc w ten sposób łatwo stracić dużą część postępu. Trudno mi stwierdzić, czy było to spowodowane uruchamianiem tej gry na współczesnym komputerze, czy raczej jest to wina samej Areny, jednak w związku z tym, że według tego, co czytałem bugi trapiły tę pozycję od samego początku - skłaniałbym się ku tej drugiej możliwości.

Dwadzieścia lat wstecz i z powrotem

Czy warto więc sięgać po ten tytuł? Szczerze mówiąc - The Elder Scrolls: Arena dla dzisiejszego gracza nie będzie niczym więcej niż ciekawostką. To, co 20 lat temu zachwycało - czyli przepastny świat dający możliwość nieograniczonej eksploracji - dzisiaj już na nikim nie zrobi wrażenia, kiedy co trzeci tytuł w opisie ma magiczne słowa open world. Sama rozgrywka się niestety bardzo zestarzała, i chociaż zwiedzanie kolejnych lochów było dla mnie na swój sposób ciekawą rozrywką, to nie jestem w stanie powiedzieć, że czuję, że był to czas dobrze spędzony. Archaiczny model walki, losowo generowane podziemia i problemy techniczne skutecznie psują radość z gry. Z drugiej strony fabuła nie rekompensuje tych niedogodności, bo jej w zasadzie prawie nie ma.

Chyba najlepszym powodem by zagrać w Arenę jest przekonanie się o tym, jak daleką drogę The Elder Scrolls przeszło od pierwszej odsłony do Skyrima. W związku z tym, że Arenę można pobrać za darmo ze strony Bethesdy, a na Steamie trwa teraz darmowy weekend ze Skyrimem, można w łatwy sposób samemu porównać obie te gry.

Czy jesteście zainteresowani kolejnymi retrorecenzjami? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach. Być może są konkretne tytuły, które chcielibyście, by zostały zrecenzowane?

Komentarze
26
pannowacki
Gramowicz
27/04/2015 12:00
Dnia 27.04.2015 o 07:07, Paszczaczek napisał:

Bardzo mi się podoba taki powrót do przeszłości. Gier, które można powspominać, jest mnóstwo. Trójwymiarowe "filmówki" - na całej paczce dyskietek, bo to były początki napędu CD; Dizzy, Elvira, Larry, NOLF... Czy gry z C-64 czy Amigi też mają szansę się załapać?

Wszystko do przemyślenia, w tym momencie nie mogę nic zagwarantować, bo nie wiem, czy i w jakiej formie cykle będzie kontynuowany. Z grami z C-64 i Amigi może być różnie, bo mam założenie takie, żeby unikać szarej strefy związanej z emulatorami, celuję w gry dostępne w oficjalnej dystrybucji.

wolverine
Gramowicz
27/04/2015 11:41
Dnia 26.04.2015 o 16:59, Prince_Miki napisał:

Pomysł z retrorecenzjami jak najbardziej popieram. Osobiście z wielką chęcią zobaczyłbym recenzję Grand Theft Auto: Vice City

Jak mają być retro recenzje to raczej pierwsze Grand Theft Auto a nie Vice City. VC to sam środek serii.

Usunięty
Usunięty
27/04/2015 08:21

A może Paraworld?

Usunięty
Usunięty
27/04/2015 07:07

Bardzo mi się podoba taki powrót do przeszłości. Gier, które można powspominać, jest mnóstwo. Trójwymiarowe "filmówki" - na całej paczce dyskietek, bo to były początki napędu CD; Dizzy, Elvira, Larry, NOLF... Czy gry z C-64 czy Amigi też mają szansę się załapać?

Martimat
Gramowicz
27/04/2015 00:26
Dnia 26.04.2015 o 17:43, LESZ3u napisał:

Ja z kolei z chęcią poznałbym Wasze zdanie na temat RTCW. Powrót do Zamku zaliczyłem ponownie dwa lata temu i niestety nieco zepsułem sobie wspomnienia.

A ja po raz n-ty przeszedłem - tym razem na świezym Win7 64bit - kilka modów graficznych, rozdzielczość Full HD. Miodność nadal 100%.Recenzja RtCW +1

Reyer
Gramowicz
27/04/2015 00:16

Jak już wszyscy zaczęli składać zamówienia to i ja bym poprosił o reckę Might&Magic VII Za krew i Honor \o/

pannowacki
Gramowicz
26/04/2015 22:05
Dnia 26.04.2015 o 21:59, ZuTheSkunk napisał:

Są jakieś szanse na retrorecenzję gier z serii Might & Magic? :) Nie, nie mam na myśli Heroesów, tylko te gry RPG z "grupowym" widokiem pierwszej osoby.

Jest to zupełnie niewykluczone, taki pomysł też się pojawił, chociaż biorąc pod uwagę jak się odbiłem od TES: Arena, prawdopodobnie będę chciał odpocząć od gier RPG ; )

ZuTheSkunk
Gramowicz
26/04/2015 21:59

Są jakieś szanse na retrorecenzję gier z serii Might & Magic? :) Nie, nie mam na myśli Heroesów, tylko te gry RPG z "grupowym" widokiem pierwszej osoby.

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 21:16

> Ja chętnie bym przeczytał recenzje pierwszej twierdzy.+1Na kolejne retrorecenzje czekam z niecierpliwością :)

pannowacki
Gramowicz
26/04/2015 20:55

Starsze gry konsolowe jak najbardziej są brane pod uwagę, chociaż ze względów technicznych skupiałbym się przede wszystkim na tym, co jest dostępne w dystrybucji cyfrowej. Jeśli chodzi o propozycje konkretnych tytułów - dzięki, jeden z nich w tym momencie biorę pod uwagę, jeśli chodzi o temat kolejnego odcinka retrorecenzji, chociaż w tym momencie nie mogę zagwarantować, czy to będzie stały cykl, czy będzie się pojawiał nieregularnie, czy tylko przy szczególnych okazjach. stay tuned ; )

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 20:39

Jak najbardziej za :)

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 20:23

Przyłączam się do prośby o pisaniu o starych grach konsolowych!

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 20:15

Retro-recenzje zawsze miło widziane. Ze swojej strony najchętniej poczytałbym o wczesnych grach konsolowych. W czasach pierwszego PS i wcześniejszych byłem zapalonym PC dirty peasant, a nie console master race. Z przyjemnością poszerzyłbym wiedzę. A jak kogoś kręci starsze retro - nieskromnie zapraszam na swojego gramsajta. Co nieco na ten temat można tam znaleźć.

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 20:11

Yup, jestem na tak i poproszę coś o System Shocku (pierwszym) i Anachronoxie, coby młodzież uświadomić o istnieniu takich gier :D

Master_Morti
Gramowicz
26/04/2015 20:02

Również popieram RTCW

YaReX
Gramowicz
26/04/2015 19:53

Hmm, a więc tak wygląda to w FullHD :)A tak na poważnie, chyba też spróbuję swoich sił w ten tytuł, lubię retro.

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 19:03

Heeee stare dzieje, początki tesów :)

MisioKGB
Gramowicz
26/04/2015 18:28

Wow świetna gra i świetny pomysł, ja od siebie dodam MDK2, jeśli będziecie wybierać gry z komentarzy(to ddobry pomysł srsly :D) to ja poproszę tą tą.

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 17:43

Ja z kolei z chęcią poznałbym Wasze zdanie na temat RTCW. Powrót do Zamku zaliczyłem ponownie dwa lata temu i niestety nieco zepsułem sobie wspomnienia.

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 17:13

Bardzo dobry pomysł te retrorecenzje czekam na kolejne.

Prince_Miki
Gramowicz
26/04/2015 16:59

Pomysł z retrorecenzjami jak najbardziej popieram. Osobiście z wielką chęcią zobaczyłbym recenzję Grand Theft Auto: Vice City, gdyż jest to jedna z najbardziej klimatycznych gier, w jakie kiedykolwiek grałem. Oczywiście grywalność nie ustępuje poziomem klimatowi. :)

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 16:52

Fajny pomysł z tymi retrorecenzjami. Nie odchodząc od klimatów cRPG proponuję recenzję Ultima Underworld, jeszcze starszej gry, która trzyma się dużo lepiej niż Arena. Odpaliłem ją na początku tego roku i byłem zaskoczony tym jak bardzo jest grywalna po tylu latach.

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 16:29

ParaWorld i Jurassic Park: Operation Genesis chętnie bym się dowiedział co sądzicie o moich 2 ulubionych grach ;)

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 16:24

Podoba mi się idea takich ,,retrorecenzji" - nie mam dość samozaparcia (i czasu), żeby w stare, ,,kultowe" tytuły zagrać, ale chętnie bym poznał stojącą za nimi historię.

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 16:02

Miło przeczytać taką retrorecenzję, czekam na kolejne :)

Usunięty
Usunięty
26/04/2015 15:59

Ja chętnie bym przeczytał recenzje pierwszej twierdzy.