Recenzja - PC

Euro Truck Simulator 2: Ekspansja Polska - recenzja

Paweł Pochowski, 01 października 2013 15:15 8

Jeżeli nie macie jeszcze dość polskich dróg słynących z wszechobecnych fotoradarów, dziur, korków i płatnych autostrad, Euro Truck Simulator 2 przychodzi Wam z pomocą i przenosi to wszystko do wirtualnego świata. Hurra?

Choć w Euro Truck Simulator 2 dostępnych jest kilkanaście krajów - m.in. Niemcy, Włochy, Francja czy Anglia - o część z nich twórcy jedynie "zahaczyli", dodając do gry jedynie fragment ich terytorium. To naturalnie nie wyczerpało wszystkiego, co można było w danych krajach pokazać, co z kolei jest dla twórców idealną okazją do dalszego działania. Ekspansja Polska to pierwszy z zapowiedzianych dodatków rozszerzających dostępne do jazdy tereny, ale nie łudźmy się - biorąc pod uwagę posunięcia SCS Software przy pierwszym ETS w przyszłości pewnie otrzymamy więcej okazji do zwiedzania nowych terenów. Póki co - czas na wschód.

No właśnie, wschód? Oryginalna nazwa dodatku - Going East! dawała nadzieję na wyprawy na tereny położone naprawdę na wschodzie Europy. Tymczasem okazuje się, że SCS Software odniosło ją głównie do środkowej części naszego kontynentu. Tylko w ten sposób można zrozumieć, dlaczego "wyprawą na wschód" nazwano dodanie do gry terenów położonych w Polsce, Czechach, na Słowacji czy Węgrzech. Z naszego punktu widzenia to nawet bardziej podróż w południowe strony Europy, a biorąc to pod uwagę to aż szkoda, że przewodnicy wycieczki nie wydłużyli jej aż do Grecji - to dopiero byłaby zacna wyprawa. Tak czy siak w naszym kraju DLC zatytułowano Ekspansja Polska i nic w tym dziwnego - dla rodaków z całą pewnością najważniejszą wiadomością będzie ta, że dodatek umieszcza w Euro Truck Simulator 2 nowe polskie miasta oraz kilka dróg.

Dla osób, które dotąd się z Euro Truck Simulator 2 nie spotkały małe wyjaśnienie - jest to produkcja SCS Software, a więc studia, które stworzyło jedną z najciekawszych części popularnego Hard Trucka - 18 Wheels of Steel. Szybko jednak zrezygnowali z tworzenia pod skrzydłami HT i rozpoczęli produkowanie gier właśnie pod nazwą 18 Wheels of Steel - tak powstały Across America, Convoy, Pedal to the Metal czy Haulin', a więc gry reprezentujące szalenie popularny w naszym kraju gatunek gier. Po lekkim zmęczeniu materiału tematyką USA SCS Software przerzuciło się na Stary Kontynent i w ten sposób ukazała się pierwsza część Euro Truck Simulator czy całkiem udane eksperymenty w stylu Trucks & Trailers oraz Scania Truck Driving Simulator. W żyłach panów z SCS płynie więc czysty olej napędowy. Poza ciężarówkami lubią także zajmować się tematyką autobusów - w ten sposób powstało Bus Driver, który niedługo doczeka się swojego nieformalnego następcy - Euro Coach Simulator. W przyszłości możemy liczyć także na powrót do USA w grze zatytułowanej American Truck Simulator, a jeszcze później jest szansa na to, że powstanie produkcja MMO właśnie o ciężarówkach. Ten ostatni projekt owiany jest jeszcze tajemnicą, wiemy o nim najmniej. I zanim dowiemy się więcej, zapewne jeszcze nie jedno DLC do Euro Truck Simulator 2 się ukaże.

No właśnie - Euro Truck Simulator 2. Kto nie grał, ten musi wiedzieć, że ta gra to nie do końca typowy symulator. A już na pewno nie przypomina innych symulatorów dostępnych w hipermarketach - rolnika, dźwigu i innych takich wymysłów, które najczęściej są toporne i brzydkie, ale dziwnym trafem jakoś tam się sprzedają. Euro Truck Simulator 2 to gra bardzo przystępna i niezwykle popularna - ze względu na tematykę i świetne wykonanie wokół gatunku jak i tej konkretnej produkcji w Polsce zebrało się wiele osób, które uwielbiają pokonywać kolejne kilometry za kierownicą swojej ciężarówki. Co więcej, na bieżąco modyfikują oni grę o nowe modele ciągników, alternatywne malowania czy małe mody poprawiające lub zmieniające niektóre aspekty gry (masz ochotę na zimę, więcej postronnych samochodów czy zmienione modele aut? Nie ma sprawy, wszystko jest dostępne). Więcej o Euro Truck Simulator 2 pisałem w swojej recenzji rok temu i w razie jakiś pytań to tam właśnie odsyłam. A teraz czas najwyższy zająć się już na całego dzisiejszym bohaterem, czyli Ekspansją Polska.

Dodatek zgodnie z zapowiedziami twórców skupia się tylko na jednym aspekcie - rozszerzenia dostępnego w grze terytorium. W ten sposób twórcy dodają do Euro Truck Simulator 2 osiem miast w Polsce (Gdańsk, Olsztyn, Łódź, Warszawa, Katowice, Kraków, Lublin i Białystok) oraz pięć w pozostałych państwach objętych przez DLC (Ostrawa, Bańska Bystrzyca, Budapeszt, Debreczyn i Koszyce). Oczywiście wraz z nimi na mapkę ETS 2 wprowadzają się także nowe drogi i dróżki prowadzące w różne strony - najwięcej z nich pojawia się oczywiście na terenie naszego kraju, co chyba dobitnie pokazuje, która z europejskich nacji najmocniej umiłowała sobie czeski symulator prowadzenia ciężarówki.

Miasta wykonane są w podobnym stylu co dotychczasowe - tzn. że zamiast próby wiernego ich oddania twórcy skupili się raczej na lekkim nawiązaniu do prawdziwej Warszawy czy Krakowa w postaci przeniesienia do gry kilku najbardziej znanych elementów. Jeżeli ktoś miał nadzieję na to, że Ekspansja Polska wprowadzi do zabawy kilka naprawdę wiernie oddanych lokacji to może się mocno rozczarować - podobnie jak i w podstawce, także i w dodatku nawet największe w rzeczywistości miasta w wersji wirtualnej mają rozmiary małych mieścin i składają się jedynie z kilku skrzyżowań. Warszawę poznamy głównie po znajdującym się w tle Pałacu Kultury oraz reszcie majestatycznych wieżowców, ale już na pewno nie po układzie ulic czy pozostałych budowlach. To samo tyczy się innych polskich oraz zagranicznych miast.

W przypadku ulic sytuacja jest bardzo podobna - tam gdzie jest autostrada twórcy puścili autostradę, tam gdzie pomniejsza droga - z reguły krajówkę, ale to w większości koniec "kartograficznych" zapędów. Wirtualne drogi tylko ze względu na nazwę i mniej więcej podobne ułożenie na mapie przypominają te rzeczywiste, przy czym musicie przygotować się na spore uproszczenia ponieważ wiele z ważnych miejsc zostało zupełnie pominiętych jak chociażby Bydgoszcz czy Toruń, których na mapie zupełnie nie ma i to pomimo tego, że przejeżdżamy praktycznie w miejscu w którym powinny się znajdować.

Plusik wędruje na konto twórców za trzymanie się rzeczywistości - w Polsce spotkamy zarówno nowo zbudowane autostrady jak i odcinki znajdujące się w budowie, co wymusza na nas stanie w długich kolejkach do sygnalizacji świetlnej kierującej ruchem. Także ilość przydrożnych "fotografów" dobrze oddaje sytuację na polskich drogach, choć niestety mandaty od razu pomniejszają nasze konto o daną ilość pieniędzy - nie ma możliwość odwołania się od mandatu, co jest ostatnio często polską praktyką. Generalnie "z grubsza" drogi położone są całkiem prawidłowo - np. przyjazd do Warszawy z północnej strony to podróż drogą S7, która tak jak w rzeczywistości posiada po dwa pasy w każdą stronę. Gdy tylko zacząłem jechać tą drogą od razu przypomniała mi się własna podróż do Warszawy właśnie z wykorzystaniem S7.

No i nie zapominajmy o całej masie dróg i dróżek w południowych (z naszej perspektywy) krajach. To świetne urozmaicenie - zjechać z długaśnych niemieckich autostrad na kręte słowackie, czeskie czy węgierskie drogi. Panujący na nich klimat można przyrównać do tego, co spotkamy na (wirtualnym) wschodzie polski, a i gdzieniegdzie nie brakuje fotoradarów, przez co jeszcze bardziej czujemy się jak w ojczyźnie. Podobały mi się także nowe rodzaje miast, zbudowane z wykorzystaniem nowych schematów - to ważne urozmaicenie dla osób, które Europę w ETS 2 zjechały już w dłuż i w szerz, bo one wiedzą najlepiej jak wiele elementów na mapie gry wykonanych zostało z wykorzystaniem "puzzli", czyli gotowych elementów z których następnie skleja się różne miejscówki.

I to tylko i zarazem aż tyle - Ekspansja Polska nie dodaje nic więcej. Żadnych nowych ciężarówek, nowości w przewożeniu towarów czy innych cudów. Osobiście jestem trochę rozczarowany. To niewiele jak na dodatek, który ukazuje się w rok po premierze gry. Twórcy mogli wysilić się znacznie bardziej. W przypadku skupienia się tylko i wyłącznie na mapie po takim czasie oczekiwałbym znacznie większego terytorium - chociażby powiększonego o nowe miasta w Hiszpanii, Włoszech, Portugalii czy Ukrainie. Jeśli SCS chciał skupić się tylko na Polsce, Słowacji, Czechach i Węgrzech - dodatek powinien ukazać się znacznie wcześniej albo być bardziej rozbudowany. Wtedy z jednej strony twórcy zrobiliby lepsze wrażenie, z drugiej - na pewno bardziej usatysfakcjonowaliby graczy.

Oczywiście nie oceniam gry za to, czym nie jest. Wskazuję tylko co według mnie zrobiłoby lepsze wrażenie. Twórcy sporo pracy wkładają w poprawianie gry w czasie rzeczywistym i czasem zdarzy się, że wraz z łątką do gry dodana jest nowa ciężarówka - to miłe, a i zapewne czasochłonne. SCS to małe studio, a gdy uświadomimy sobie, że pracowali jednocześnie nad dodatkiem oraz zupełnie odrębnymi grami łatwo zrozumieć, dlaczego Ekspansja Polska ukazuje się dopiero teraz. Przy trochę większym wysiłku i szybszej pracy mogło być naprawdę dobrze. A jest tylko przeciętnie. Twórcy wykonali to, co sobie założyli - można mieć do nich pretensje o mało ambitny cel, ale nie można tego negatywnie ocenić. Stąd też ocena 6.9 i cicha nadzieja na to, że przy okazji innego dodatku do ETS 2 będę mógł wystawić wyższą notę.

Zamów grę Euro Truck Simulator 2: Ekspansja Polska w cyfrowej wersji w sklepie gram.pl za jedyne 37,99 zł

Zamów grę Euro Truck Simulator 2: Ekspansja Polska w sklepie gram.pl za jedyne 34,90 zł

Zamów grę Euro Truck Simulator 2 - Złota Edycja w cyfrowej wersji w sklepie gram.pl za jedyne 77,99 zł

Euro Truck Simulator 2: Ekspansja Polska PC

  • uchwycono klimat polskich dróg
  • nowe drogi są ciekawym urozmaiceniem dla długich niemieckich autostrad
  • fajnie wykonane nowe miasta
  • niektóre rozwiązania infrastrukturalne są niezgodne z rzeczywistością
  • większych błędów nie stwierdzono, choć nie da się ukryć, że dodatek jest mało ambitny
Ekspansja Polska jest trochę jak polskie drogi - dojechać, dojedziesz. Ale... 6.9
W krainie wina i żabich udek - recenzja ETS2: Vive la France!
American Truck Simulator - recenzja
Euro Truck Simulator 2: Skandynawia - recenzja
najnowsze

Co nowego w PlayLink?

Recenzja gier: Frantics, Wiedza to Potęga: Dekady, Szymparty i Planet of the Apes: Last Frontier.

Chwała Wodzowi! - recenzja Beholder 2

W Beholder 2 przenosimy się do totalitarnego państwa i zaczynamy karierę w Ministerstwie na samym dole urzędniczej drabiny - dokąd zajdziemy?