Prezentujemy monitory Cinema 3D - LG DM2350D-PZ i D2342P-PN

gram.pl
2012/03/30 18:00
6
0

Kiedy wiemy już na czym polega technologia Cinema 3D, warto nieco bliżej przyjrzeć się sprzętowi, który potrafi w pełni wykorzystać jej możliwości. W bogatej ofercie firmy LG oprócz telewizorów Cinema 3D, znajdziemy także monitory dla graczy, które przeniosą ich w świat trzeciego wymiaru.

Kiedy wiemy już na czym polega technologia Cinema 3D, warto nieco bliżej przyjrzeć się sprzętowi, który potrafi w pełni wykorzystać jej możliwości. W bogatej ofercie firmy LG oprócz telewizorów Cinema 3D, znajdziemy także monitory dla graczy, które przeniosą ich w świat trzeciego wymiaru.

LG DM2350D-PZ

LG DM2350D-PZ, Prezentujemy monitory Cinema 3D - LG DM2350D-PZ i D2342P-PN

Choć LG DM2350D-PZ jest nominalnie monitorem komputerowym, został również wyposażony w tuner telewizyjny, dzięki czemu może pełnić podwójną rolę. Jest to rozwiązanie idealne dla posiadaczy niewielkich mieszkań oraz osób poszukujących niedużego i taniego odbiornika 3D.

Monitor wyposażono w podświetlaną diodami LED matrycę LCD opartą na technologii TN. Ekran ma przekątną 23 cali przy natywnej rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 pikseli, doskonale nadaje się więc do oglądania filmów Blu-ray, czy telewizji w wysokiej rozdzielczości.

Jedną z najczęściej chwalonych cech tego modelu jest bardzo wysoki kontrast obrazu oraz wyjątkowo duża jego jasność, zwłaszcza podczas pracy w trybie 3D. Ma to kolosalne znaczenie zarówno podczas grania, jak i oglądania filmów, czy telewizji. W przeciwieństwie bowiem do wielu innych konkurencyjnych rozwiązań, obraz 3D nie jest wyraźnie przyciemniony, możemy cieszyć się również doskonałym odwzorowaniem barw oraz kontrastem.

Odpowiada za to tryb 3D Effect, w którym właśnie współczynnik kontrastu i ostrość zostają znacznie podwyższone, dzięki czemu obserwowana przez okulary 3D scena nie traci praktycznie nic w stosunku do analogicznego obrazu 2D. Dodatkowo wyostrzone zostają brzegi ciemnych obszarów na ekranie, co jeszcze bardziej zwiększa głębię efektu 3D nawet przy konwersji.

Wspomniana konwersja, to kolejny z atutów tego urządzenia. Jak każde urządzenie z rodziny Cinema 3D wyposażone w tuner telewizyjny (a więc mogące działać samodzielnie), monitor LG DM2350D-PZ nie wymaga do przeprowadzenie tejże konwersji żadnego dodatkowego oprogramowania. Jest ona bowiem przeprowadzana sprzętowo „w locie”, a więc dostępna dla każdego źródła sygnału, czy danych, jakie podłączymy do monitora.

Choć efekty 3D robią oczywiście największe wrażenie w przypadku produkcji specjalnie pod tym kątem stworzonych, to jednak właśnie dzięki technologii Cinema 3D możemy w prosty i łatwy sposób przekonwertować dowolny niemalże obraz 2D do trzeciego wymiaru. Dotyczy to zarówno filmów i gier, jak i programów telewizyjnych, czy nawet zdjęć.

Jak na panel tych rozmiarów, LG DM2350D-PZ wyposażony został w zestaw wejść i wyjść, których może mu pozazdrościć niejeden, zdecydowanie większy telewizor. Mamy więc dwa porty HDMI, złącza D-Sub, komponentowe wideo, SCART, a nawet USB. Warto tu bowiem nadmienić, że monitor ten jest w stanie odczytywać pliki bezpośrednio z podłączonego doń, przenośnego urządzenia magazynującego, na przykład pendrive’a.

Uwagę zwraca też wyjątkowo przejrzyste i bardzo rozbudowane menu, dzięki któremu możemy zdefiniować dowolne parametry obrazu (także w zaawansowanym „trybie eksperckim”), czy tez inne ustawienia panelu i samego monitora.

W zestawie z monitorem znajdziemy oczywiście lekkie, pasywne okulary 3D w dwóch wersjach. LG pomyślało bowiem również o tych użytkownikach, którzy na co dzień musza korzystać z okularów korekcyjnych i w pudełku z monitorem znajdziemy oprócz „normalnej” pary także specjalne nakładki dla takich osób.

GramTV przedstawia:

Na końcu warto wspomnieć o jeszcze jednej, istotnej dla wielu osób kwestii, czyli o apetycie monitora LG DM2350D-PZ na energie elektryczną. Ten nie jest na szczęście zbyt wielki. Podczas normlanej pracy urządzenie powinno zadowolić się poborem mocy na poziomie 48 W, zaś w trybie uśpienia pobierze maksymalnie 1 W.

LG D2342P-PN

LG D2342P-PN, Prezentujemy monitory Cinema 3D - LG DM2350D-PZ i D2342P-PN

Kolejny model monitora firmy LG, w pełni kompatybilny z technologią Cinema 3D, to D2342P-PN. tym razem jest to propozycja przeznaczona dla osób, które bądź posiadają już odpowiedni – i zapewne większy – telewizor, bądź też telewizji w ogóle nie oglądają, chcą jednak cieszyć się efektami 3D podczas grania lub oglądania filmów. Dlatego też model ten nie posiada tunera telewizyjnego, zachowując wszakże większość cech swego opisanego wcześniej, bardziej rozbudowanego „brata”.

Tutaj, jako, że jest to ewidentnie produkt skierowany do graczy, warto skupić się na najważniejszych z ich punktu widzenia parametrach monitora. Zacznijmy może od realnego czasu reakcji matrycy, od którego zależy przecież występowanie tak istotnego w dynamicznych grach, czy scenach filmowych efektu smużenia. Monitor LG D2342P-PN posiada tę wartość na poziomie 5 ms, co oznacza, że dla normalnego widza efekt smużenia nie powinien być zauważalny. Badania wykazały bowiem, że zjawisko to jest rejestrowane przez ludzkie oko dopiero powyżej zakresu wartości 5-8 ms. Warto tu dodać, że odnośny parametr podany jest w tym przypadku w standardzie B-t-B, czyli pokazuje czas przejścia czarnego piksela do stanu wygaszenia i ponownego zapalenia.

Dla grających równie istotnym elementem jest czas, jaki potrzebny jest na wyświetlenie zmiany obrazu (np. ruchu postaci, czy strzału), po wysłaniu odpowiedniego „sygnału”, czyli przykładowo wciśnięciu przycisku myszy lub klawisza. W monitorze LG D2342P-PN opóźnienie to nie powinno przekraczać w żadnym wypadku „magicznego” progu 20 ms, czyli maksymalnego, akceptowalnego dla zaawansowanych graczy poziomu.

Oczywiście decydując się na zakup modelu LG D2342P-PN, uczynimy to zapewne z myślą o technologii Cinema 3D. Podobnie, jak w przypadku poprzedniego monitora, otrzymamy nie tylko możliwość oglądania efektów trójwymiarowych w przypadku specjalnie do tego przygotowanych aplikacji i filmów, ale również opcje konwersji obrazu dwuwymiarowego. Dzięki specjalnemu, dołączanemu oprogramowaniu TriDef3D otrzymamy dostęp do profili kilkuset już tytułów, które w prosty i szybki sposób (bez zbędnego przeciążania podzespołów komputera) zostaną przekonwertowane w tryb 3D. Oczywiście w zestawie znajdziemy zarówno parę lekkich, pasywnych okularów 3D, jak i stosowne nakładki dla osób noszących szkła korekcyjne.

Nie należy też bać się będącego zmorą kina i gier 3D, mocno przyciemnionego obrazu. Dzięki specjalnemu trybowi pracy monitory z technologią Cinema 3D (w tym oczywiście prezentowany D2342P-PN) są w stanie wyświetlać trójwymiarowy obraz z jasnością na poziomie 100 nitów, czyli niemal dwukrotnie większą, niż standardowo.

Monitor LG D2342P-PN powinien też ucieszyć osoby nie lubiące wysokich rachunków za prąd. Podczas standardowej pracy pobiera on bowiem jedynie 39 W, zaś po przełączeniu w stan spoczynku poniżej 0,5 W.

A już wkrótce przedstawimy Wam, w jaki sposób w praktyce skorzystać z oferowanej przez monitory LG Cinema 3D konwersji obrazu 2D do 3D.

Tekst powstał jako część wspólnej akcji promocyjnej gram.pl i LG Electronics.

Komentarze
6
Usunięty
Usunięty
31/07/2013 18:27

Od jakiegoś roku mam model LG D2342P-PNDo filmów efekt 3d jest fajny ale jeśli chodzi o gry to lepiej se to podarujcie.Nie chce mi się rozpisywać ale ogólnie szkoda kasy.

Usunięty
Usunięty
01/04/2012 03:22

Oho, znowu wszyscy narzekają, ale skrycie liczą na to, że na koniec będzie jakiś konkurs przysponsorowany przez LG :DA co do samego tekstu - z 23-calowymi LG nie miałem kontaktu, za to widziałem w akcji monitor 27-calowy z tej samej serii. Wrażenie robił naprawdę niezłe - zero crosstalku, który normalnie występuje przy 3D, obraz bardzo ostry i wyraźny. Sam bym się może zastanowił nad kupnem, ale cena jest (za 27 cali z tunerem TV) raczej zaporowa.

Usunięty
Usunięty
31/03/2012 12:46

@vervurax Bo tak to działa niestety.Rzecznik prasowy LG wysyła maila do redakcji z opisem nowych monitorów , potem szanowni dziennikarze toczą walke o to kto pierwszy to przepisze i zgarnie wierszówke. Więc to nawet nie jest sponsorowany artykuł tylko czyste lenistwo.




Trwa Wczytywanie