Felieton

Najlepsze gry roku 2009 - zdaniem redakcji i czytelników gram.pl

gram.pl, 12 lutego 2010 20:00 52

Wybór gry roku to zawsze rzecz bardzo subiektywna. Na dodatek coraz częściej przenikają się ze sobą poszczególne gatunki, więc trudno o podział na kategorie, który zadowoli wszystkich. Do tego zdarza się, że gra na rynek polski trafia znacznie później. Uznaliśmy, iż kluczowa jest w tym momencie data naszej lokalnej premiery. Zdecydowaliśmy się na sześć kategorii tematycznych, trzy związane z najważniejszymi platformami i dwie specjalne. W każdej z nich nominacji dokonały dwie osoby z redakcji.

Ostatni ruch należał do Was, naszych czytelników. Oddaliście gigantyczną ilość głosów, więc to, co zobaczycie na kolejnych stronach nie wynika z jakiejś symbolicznej próbki statystycznej. To odwzorowanie gustów polskich odbiorców gier... a w każdym razie gustów armii osób odwiedzających portal gram.pl.

Największe pozytywne zaskoczenie roku 2009

W kategorii największe pozytywne zaskoczenie prawie połowę głosów (49,47%) otrzymała gra Batman: Arkham Asylum. Cóż, przyzwyczajono nas do tego, że gra na licencji musi być gniotem, stąd tak wiele zaskoczonych osób. Daleko za nietoperzem uplasowały się Mirror's Edge (15,67%) i Torchlight (8,79%).


Najlepsza gra na PC w roku 2009

W kategorii najlepsza gra na PC obyło się bez większych zaskoczeń. Pierwsze miejsce zgarnęła produkcja studia BioWare - Dragon Age: Początek (38,73%). Za smokiem uplasował się nietoperz, czyli Batman: Arkham Asylum ( 24,01%), a czołówkę zamykają żywe trupy od Valve - Left 4 Dead 2 (9,04%).


Najlepsza gra na Xbox 360 w roku 2009

W kategorii najlepsza gra na Xbox 360 niepodzielnie króluje Assassin's Creed II. Ezio Auditore da Firenze zebrał więcej głosów (30,79%) niż kolejne dwie pozycje na podium - Call of Duty: Modern Warfare 2 (14,06%) i Batman: Arkham Asylum (9,60%).


Najlepsza gra na PlayStation 3

W kategorii najlepsza gra na PlayStation 3 wynik był niemal od początku przesądzony, choć podział głosów okazał się ciekawy. Zwyciężyła gra dedykowana tej platformie - Uncharted 2: Among Thieves (34,16%), ale okazało się, że Drake nie wysforował się wiele przed Ezio z Assassin's Creed II (24,62%). Trzecie miejsce zajął kolejny exclusive - strzelanka Killzone 2 (12,65%).


Najlepsza gra z gatunku akcja/przygoda w roku 2009

W kategorii najlepsza gra - akcja/przygoda trójka finalistów zebrała w sumie ponad 80% głosów, deklasując konkurencję. Zdecydowane zwycięstwo odniosła gra Assassin's Creed II (35,46%), nieco słabiej wypadł Batman: Arkham Asylum (25,42%). Co ciekawe, na trzeciej pozycji uplasował się exclusive z PS3 - Uncharted 2: Among Thieves (20,89%).


Najlepsza gra strategiczna w roku 2009

W kategorii najlepsza gra - strategiczna wyniki są co najmniej zaskakujące. Wygrały gry ładne i raczej łatwe. Zwyciężyła czysta rozrywka, wymagające tytuły z oszczędniejszą oprawą graficzną przepadły. Na pierwszym miejscu Empire: Total War (29,82%), gra w momencie premiery odsądzana od czci i wiary. Na drugim Warhammer 40.000: Dawn of War 2 (23,22%) - czyli jak niektórzy mówili Hack&Slash a nie RTS. Trzeci wynik należy do bajecznie kolorowej, ale niegłupiej i rozbudowanej gry podszywającej się pod samodzielny dodatek - King's Bounty: Wojownicza Księżniczka (13,21%).


Najlepsza gra z gatunku cRPG/H&S w roku 2009

W kategorii najlepsza gra - cRPG/H&S mamy do czynienia z największym rozwarstwieniem wyników. Niekwestionowane zwycięstwo należy do produkcji studia BioWare - Dragon Age: Początek. Ponad trzykrotnie mniej głosów oddano Risen (21,15%). Znowuż niemal trzykrotnie mniej osób niż zagłosowało na najnowsze dzieło Piranha Bytes, postanowiło uhonorować Torchlight (8,16%).


Najlepsza gra-strzelanina w roku 2009

W kategorii najlepsza gra - strzelanina bezapelacyjnie wygrała pozycja, która była w tym roku źródłem jednych z największych kontrowersji. Call of Duty: Modern Warfare 2 zgarnęło 40,95% głosów, zostawiając resztę daleko w tyle. Kolejne miejsca na podium przypadły Borderlands (12,67%) i Left 4 Dead 2 (11,63%), ale razem zebrały one zaledwie nieco ponad połowę ilości głosów oddanych na najnowsze dziecko Infinity Ward...


Najlepsza gra rajdowa/wyścigowa w roku 2009

W kategorii najlepsza gra - rajdowa/wyścigowa na metę z najlepszą ilością punktów dojechała gra sygnowana nazwiskiem tragicznie zmarłego Szkota. Colin McRae: DiRT 2 z 34,20% głosów zostawia za sobą konkurencję. Bardzo wysoka pozycja Need for Speed: Shift (24,31%) świadczy, że EA udała się rewitalizacja serii. Trzecie miejsce przypadło grze Burnout Paradise: The Ultimate Box (22,81%).


Najlepsza gra sportowa w roku 2009

W kategorii najlepsza gra - sportowa walka o pierwsze miejsce toczyła się między grami poświęconymi piłce nożnej. Cóż, nie powinno to dziwić w kraju pałającym do tej dyscypliny wielką i nieodwzajemnioną miłością. FIFA 10 z 32,67% głosów pokonała Pro Evolution Soccer 2010 (26,57%). Rosnące zainteresowanie boksem znalazło swoje odzwierciedlenie i w sportach wirtualnych - na Fight Night Round 4 oddało głos 10,89% osób.


Największe rozczarowanie w roku 2009

Kategoria największe rozczarowanie nie jest typową anty-nagrodą. Aby się rozczarować, trzeba sporo oczekiwać. W takim wypadku nagroda należy się marketingowcom, którzy z nie do końca udanego produktu zrobili coś, o czym marzyło wiele osób. Albo też samym twórcom, ale... za ich poprzednie dzieła. Tak czy inaczej na pierwszym miejscu uplasowała się gra Call of Duty: Modern Warfare 2 (17,43%), na drugim Avatar: The Game (16,85%) a na trzecim Lord of the Rings: Conquest (12,84%)


najnowsze

Co nowego w PlayLink?

Recenzja gier: Frantics, Wiedza to Potęga: Dekady, Szymparty i Planet of the Apes: Last Frontier.

Chwała Wodzowi! - recenzja Beholder 2

W Beholder 2 przenosimy się do totalitarnego państwa i zaczynamy karierę w Ministerstwie na samym dole urzędniczej drabiny - dokąd zajdziemy?